Home - Hibe ve Teşvikler - Ziraat bankası devlet destekli evlilik kredisi
Ziraat bankası devlet destekli evlilik kredisi
Ziraat bankası devlet destekli evlilik kredisi

Ziraat bankası devlet destekli evlilik kredisi

Evlenme yaşına gelmiş fakat maddi sıkıntılar sebebi ile evlilik yoluna giremeyen çiftlerimiz için yeni yasalar getirilmiştir. Bu yasalardan bir tanesi de devlet destekli evlilik kredisidir. Ziraat bankasının açmış olduğu bu krediler çiftlerin yüzünü güldürerek yeni umutlara kapı açmaktadır. Ziraat bankası Devlet destekli evlilik kredisi 2019 yılının nisan ayında çiftlere verilmeye başlandı. 40.000 liraya kadar faizsiz olarak verilen bu kredi bir çok genç çiftimizin yeni umutlarla yola koyulmasına sebep olmuştur.

Ziraat bankası devlet destekli evlilik kredisi nasıl alınır?

Ziraat bankası tarafından verilen devlet destekli evlilik kredisi çiftlerin bankaya başvurarak evlilik hesabı açtırmaları ile başlayacaktır. Açtıracakları bu hesap 3 yıl boyunca düzenli taksitler yatırarak işletilecek ve 3 yıl sonunda yatırılan para çekilebilecektir. Evlenecek olan çiftlerin 18 ile 24 yaşları arasında olmaları gerekmektedir. Eğer evlenecek olan çiftler üniversite mezunları ise yaş ağırlıkları 26 olarak belirlenmiştir. Çiftlerin maddi durumunun evlilik için uygun olmaması gerekmektedir. Yani geçim standartının altında olmaları gerekecektir. Türk ceza kanunda yer alan hiç bir suçla cezalandırılmamış olmaları gerekecektir. yani sicillerinin temiz olmaları durumunda bu kredilere baş vuru yapabileceklerdir. Açılan bu kanundan yararlanacak olan çiftler borçlarını 1 yıl geri ödemesi olmadan çekeceklerdir. Bunun yanında borcun geri kalan kısmı 4 yıllık bir süre zarfında ödenecektir. Aynı zamanda evlendikleri yıl çocuk sahibi olan çiftlerimizin borçları 1 yıl daha ertelenebilecektir.

Faizsiz düğün kredisi

faizsiz düğün kredisinden yararlanmak isteyen çiftlerin bankalara başvuruda bulunmaları gerekecektir. Banka başvuruda bulanan çiftler için çeyiz hesabı adı altında bir hesap açacaktır ve açılan bu hesaba her ay en az 100 Türk lirası en fazla ise 1.000 Türk lirası civarında bir meblağ yatırmaları söz konusu olacaktır. Yatırmış oldukları bu paraları ister her ay ister 3 ayda bir olarak yatırabileceklerdir. Her ay ödenmesi gereken bu tutar bir defaya mahsus bir ay atlatılabilir 3 aylık ödeme yapacağınızı belirtmiş olduğunuz tutar ise bir defaya mahsus 1 dönem atlatılabilir. Bu tarih aralıklarında düzenli bir şekilde hesaplarına para yatıran çiftler faizsiz düğün kredisinden yararlanabileceklerdir. Bu kredi limiti ise 5.000 bir çifte 5.000 diğer çifte verilmek üzere toplamda 10.000 liralık bir tutarın faizsiz olarak çekilmesine sebep olacaktır.

Evlilik kredisi için başvuru yapan çiftlerden istenen belgeler nelerdir?

  • Nüfus cüzdan fotokopisi ve aslı, pasaport ve ehliyet de kabul edilebiliyor.
  • İkametgah veya son 3 ay içerisinde kendi adınıza kayıtlı olan elektrik, doğal gaz veya su faturalarının ödeme belgesi
  • 2 adet vesikalık fotoğraf
  • Başvuru formu ve şubenin sizden isteyeceği diğer evraklarında yanınızda bulunması gerekecektir.

Ziraat bankası başvuruların şahsen en yakın olan şubeye yapılması gerektiğini belirtmektedir. Bütün bu işlemler tamamlandıktan sonra devletin genç çiftler için açmış olduğu faizsiz kredilerden veya devlet destekli evlilik kredilerinden yararlanabilir ve hayalini kurmuş olduğunuz sıcak ve mutlu yuvanızı kurabilirsiniz.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir