Home - Kredi kartı - Worldcard Nedir?

Worldcard Nedir?

Televizyon, internet ve gazetelerde sıklıkla reklamı ile karşılaştığımız Worldcard hakkında tüm detayları sizler için derledik. Peki Worldcard nedir? güncel faiz ve komisyon ücretleri ne kadar? Öncelikle yazımıza Worldcard’ın hangi banka tarafından yapıldığına ve güvenli olup olmadığına değinerek başlayalım.

Worldcard hangi bankanın?

Worldcard, ülkemizde yıllardır kesintisiz hizmet vermeye devam eden Koç Holding’in Yapı Kredi Bankasına ait olan bir kredi kartıdır. Bu kredi kartı ile pek çok kişi televizyon reklamlarında karşılaşmıştır. ”Vadaa” sloganı ile sıklıkla karşımıza çıkan mor figür sayesinde Worldcard, Türkiye genelinde bilinen ve sürekli kullanılan bir kredi kartıdır. Yapı Kredi Bankasının müşterileri için sunmuş olduğu Worldcard’ı tüm ayrıntıları ile inceleyelim.

Yıllık kullanım ücreti var mı? varsa ne kadar?

Öncelikle şu tüm kredi kartı sahipleri tarafından bilinmektedir. Kredi Kartı kullanmak güzel bir şey ancak hepsinin yıllık kullanım ücreti bulunmaktadır. Bu kredi kartını kullanmanız ya da kullanmamanız fark etmeden ödemeniz gereken ve banka tarafından belirlenmiş olan bir ücrettir. Yapı Kredi Bankası tarafından müşteriler için oluşturulan Worldcard’ın yıllık kullanım ücreti 83 lira olarak öğrenilmektedir. Resmi internet sitelerinde yazan faiz oranları incelendiğinde söz konusu Worldcard’ın 7 Mart 2019 tarihinden önce ki dönemler için alınan yıllık kullanım ücretinin 76 lira olduğu görülüyor. Yani bir yıl içerisinde Yapı Kredi Bankası tarafından Worldcard’a 6 liralık yıllık kullanım ücretinin eklendiği görülüyor. Gelecek sene de 6 lira gibi bir artış olabilir.

Yine Yapı Kredi Bankası tarafından yapılan ve Worldcard’ın özelliklerine sahip olan World Gold kredi kartının ise yıllık kullanım ücretinin 95 lira olduğu görülüyor. 7 Mart 2019 tarihinden önce alınan yıllık kullanım ücretinin 87 lira olduğu görülüyor. Yani Word Gold kredi kartına bir yıl içerisinde 8 liralık bir zam gelmiş. Gelecek sene içinde böyle bir zam yapılabilir.

Yine Worldcard’ın özelliklerine sahip olan bir diğer kart ise World Platinum olarak bilinmektedir. Bu kredi kartının da diğer kartlar gibi yıllık kullanım ücretinin olduğu görülmektedir. Yapı Kredinin resmi internet sitesinde yazana verilere göre bu kredi kartının yıllık kullanım ücretinin ise 107 lira olduğu görülmektedir. 7 Mart 2019 tarihinden önce ise aynı kart için 98 liralık bir kullanım ücreti alındığı görülüyor. Yani karta bir yıl içerisinde 9 liralık kullanım ücreti zammının geldiği görülüyor. Gelecek sene de böyle bir zam gelecektir.

Alışveriş faiz ve komisyon oranları ne kadar?

Worldcard sayesinde yaptığınız tüm alışverişleri nakit sahibi olmadan yapabilirsiniz. Yanınızda taşıdığınız Worldcard sayesinde marketlerde, kafelerde ya da tüm alışveriş merkezlerinde bulunan pos makineleri ile ödemenizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu sayede yanınız da para taşımanıza hiç gerek kalmayacaktır. Peki Worldcard ile yapılan alışverişlerde her hangi bir komisyon uygulanıyor mu? uygulanıyorsa ne kadar?

Söz konusu komisyon oranları Yapı Kredi Bankası tarafından belirlenmiş olup resmi internet sitesinde yazan veriler incelendiğinde Worldcard’ın alışverişlerde %2,02 oranında faiz oranı uyguladığı görülmektedir. Yani yaptığınız her hangi bir alışverişte %2,02’lik faiz oranı uygulanacak. Bunu rakamlar ile açıklarsak 100 liralık bir alışverişinizi bir sonra ki ayda Yapı Kredi Bankası atmleri aracılığı ile 102 lira 2 kuruş olarak ödemeniz gerekiyor. 100 liralık bir alışverişte 2 liralık bir komisyon oranı müşteriler tarafından önemsenmediği için kart herkes tarafından kullanılmaktadır. Akabinde zaten Worldcard’ın promosyon ve avantajları olduğu için 100 liralık alışverişlerde 2 liradan daha fazla sanal bakiye verilebilmektedir.

Nakit çekim yapılabiliyor mu? yapılıyorsa komisyon oranı ne kadar?

Kredi kartı kullanlar için nakit çekim değişilmez bir şey denilebilir. Çünkü bilindiği gibi bazı durumlarda ödemelerin kredi kartı ile yapılmadığı görülmekte ve bu yüzden müşterilerin nakite ihtiyacı olmaktadır. Yapı Kredi Bankası bunu da düşünmüş ve nakit paraya ihtiyacı olanlar için Worldcard’a nakit çekim özelliğini eklemiş durumda. En yakın Yapı Kredi Bankası aracılığı ile Worldcard’ınız sayesinde nakit para çekimi yapabilirsiniz. Fakat bunun bir bedeli var. Yani çektiğiniz 100 lirayı gelecek ay yine 100 lira olarak ödemiyor ve bankanın uyguladığı faiz oranları ile geri ödüyorsunuz. Komisyon oranları incelendiğinde nakit çekim için uygulanan faiz oranının %2,02 olduğu görülmektedir. Tabi bu orana KKDF ve BSMV masrafları dahil değil. Ancak bu masrafları göz ardı ettiğimiz de yine atmler aracılığı ile çektiğiniz 100 liralık bakiyeyi gelecek ay 102 lira olarak Yapı Kredi Bankası atm’lerine yatırmanız gerekmektedir.

Worldcard hakkında detaylara ulaşmak ve kredi kartını almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir