Home - Krediler - Üniversitelilere evlilik desteği
Üniversitelilere evlilik desteği
Üniversitelilere evlilik desteği

Üniversitelilere evlilik desteği

Hem okuyup hemde evlenmeyi düşünen çiftlere kredi

Bu konumuzda Üniversitelilere evlilik desteği isimli yazımızda, hem okuyup hemde evlenmeyi düşünen ve yuva kuran genç öğrencilere evlenme yardımı ve Devlet çeyiz hakkında bilgilere yer verdik.

Günümüze nikahsız birlikte yaşamanın önüne geçmek amaçlı olarak pek çok evlilik kampanyası yapılmaktadır. Örneğin; Evlenen öğrencinin öğrenim kredisi borcu silinmesi ya da evlenene çocuk parası desteği ya da çeyiz desteği gibi…Bu konuda da 2013 yılından itibaren çalışmalar zaten devam etmekteydi. Ve sosyal,ekonomik yaşam tarzlarını düzenlemek amaçlı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca devlet destekli evilik kredisi toplumun hizmetine sunulmuştur. Bu krediden faydalanmak için bazı koşullar mevcuttur.

Devlet destekli evlilik kredisi koşulları; 18-24 yaş arasında olmak, maddi imkansızlıklar nedeni ile evlenemeyecek durumda olmak, Türk ceza kanununda yer alan ağır suçlar ile cezalandırılmamış olmak. Eğer sizler de bu kriterleri sağlıyor iseniz bu krediye başvuru yapabilir ve devlet destekli faizsiz kredi imkanından faydalanabilirsiniz. Bu şartları taşıyan kişilere 1 yıl geri ödemeksizin 10.000 TL faizsiz evlilik kredisi devlet tarafından verilecektir. Krediyi ödeyebileceğiniz maksimum vade 4 sene olarak belirlenmiştir yani azami vade 48 aydır. Bunun yanı sıra yine evlenip ilk yıl çocuk sahibi olan kişilerin kredisi de 1 yıl ertelenebilecektir.

Bu yazımızda üniversite öğrencilerini ilgilendirecek kısıma gelecek olursak; Üniversite mezunu olan öğrenciler için yaş aralığı 26 yaşına kadar uzatılmıştır. Evlenecek olan çiftlerden herhangi biri devlet yurtlarında ya da yetim yurtlarında kalmış ise, kredinin ödemesi bakanlık tarafından en az 2 yıl olmak üzere ötelenecektir.

Evlilik kredisi her ne kadar devlet destekli de olsa, kredi çekmeyi düşünenler banka şubelerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Çeyiz desteği nedir?

Buna ek olarak 19 Mart 2015 tarihinde de çeyiz desteği programı açıklanmıştır. Bu pakette yaş sınırı 27’dir. Bu imkandan faydalanmak için bir çeyiz hesabı açılmalı ve 3 yıl boyunca bu hesapta düzenli birikim yapılmalıdır. Biriken bu paraya 3 yıl sonunda devlet tarafından da 5 bin TL çeyiz yardımı yapılacaktır. Bu miktar bazı durumlarda 15.000 TL’ye kadar çıkacaktır.

About krediverenbankalar

One comment

  1. ben türk vatandaşıyım evlenmek istediğim kişi azerbaycan vatandaşı yinede bundan yararlanabilirmiyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir