Home - Krediler - Trafik Sigorta Farkı Geri Alma 2019
Trafik Sigorta Farkı Geri Alma 2017
Trafik Sigorta Farkı Geri Alma 2017

Trafik Sigorta Farkı Geri Alma 2019

Fazla alınan trafik sigortası geri ödenecek

Son yıllarda hızlı bir şekilde artış gösteren trafik sigortaları ücretlerinde duraksama dönemi başlıyor yani son bir kaç yıldır fazla olarak alınan tarik sigortaları 2019 yılında alınan bir karar doğrultusunda sigorta ücretleri hakkında frenleme getiriliyor. 1 Nisan 2019 tarihi itibari ile Araçların hasar durumlarına göre bir tavan fiyat belirlenecektir. Belirlenen bu tavan fiyat sayesinde ise sigorta şirketleri teklif vererek müşterileri kendilerine çekmeye çalışırken belirlenen bu fiyatın üzerine çıkamayacaklardır. Geçmiş olduğumuz yıllarda firmalar istemiş oldukları rakamları araç sahiplerine veriyorlardı. Ve bu durum karşısında bazı araçların piyasa değerlerinin üzerinde bir rakam çıkmasına sebep olabiliyorlardı. Yeni getirilen bu uygulama sayesinde firmalar taban fiyatı geçemeyecek ve müşterilerin haklarını suistimal edemeyeceklerdir. Bu sebeple bugün makalemizde siz değerli okurlarımız için Trafik Sigorta Farkı Geri Alma 2019 adlı başlığa değinerek sizler için bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Trafik sigortalarında ve sıfır araçların sigortasında indirim bekleniyor
Trafik sigortalarında ve sıfır araçların sigortasında indirim bekleniyor

Trafik sigortalarında ve sıfır araçların sigortasında indirim bekleniyor

Son bir kaç yılda uygulanan trafik sigortaları üzerinde firmalar ciddi boyutta suistimaller yaparken araçların piyasa değerleri üzerinde rakamlar oluşturarak trafik sigortası düzenlenmekteydi. Araç sahipleri ise bu durumdan şikayetçi olmuş olsalar bile elleri mahkum olduğu için verilen teklifi kabul etmek zorunda kalıyorlardı. Eski uygulamada trafik sigortası fiyatları ortalama olarak 1.000 lira civarında olurken eski modeldeki araçlarda ise bu rakam aracın piyasa değerinin üzerinde olmalıdır. Bunun sebebi araştırıldığında ise eski model araçlarda kaza riskinin yüksek olması ve ölüm oranının artış göstermesine bağlı olarak belirlenmiştir. 1 Nisan 2019 yılında tavan fiyat uygulaması yürürlüğe girmişken firmalar tavan fiyat uygulamasına uyarak araç için belirlenmiş olan fiyattan bir lira yukarıya çıkamayacaklardır. Taban fiyat belirlenirken öncelikli olarak aracın hasar durumu, şoförün kazasızlık durumu göz önüne alınarak tavan fiyat belirlenmektedir. Trafik sigortalarında yüzde otuz civarında indirim konuşulurken aynı zamanda eski model araçlarda yüzde seksen oranında bir indirim olabileceği konuşulmaktadır.

Belirlenen tavan fiyat üzerinde kesilen sigortalarda fazla ödemeleri geri alabilirsiniz.

1 Nisan 2019 yılında uygulamaya girmiş olan tavan fiyat uygulamasının devreye girmesi ile 1 Nisandan önce yapılan sigorta poliçeleri için ödemiş olduğunuz sigorta tutarı belirlenen tavan fiyatın üzerinde ise firmalar uygulamaya girilen tarihten sonra fazla kesmiş oldukları tutarı araç sahiplerine geri ödemek zorundadırlar. Bu konu ile ilgili olarak sürekli olarak çalışmış olduğunuz poliçe şirketlerinden yardım alabilirsiniz. Poliçe şirketinin vermiş olduğu teklif ile sigorta tutarınızın fazlasını geri alabilirsiniz. Bunun yanı sıra sigortanızı iptal ettirebilir ve yeni sisteme göre düzenlenmiş olan sigorta sistemlerinden yararlanabilirsiniz. Sigortanızın fazla olan tutarını geri almaktansa yaptırmış olduğunuz sigortayı iptal ettirerek yeni sistem üzerinden sigorta poliçenizi düzenleyebilirsiniz ve böylece oldukça avantajlı olacaksınız. Örneğin daha önceden yaptırmış olduğunuz sigortanız ocak ayında yapılmış ise bu sigortanızı iptal ettirerek üç aylık ücretinizi geri alabilirsiniz. 840 liraya yaptırmış olduğunuz poliçenizi üç ay kala iptal ettirmiş olduğunuzda 210 Türk Lirasını geri alarak kar elde etmiş olursunuz. Yeni dönem için yaptırmış olduğunuz sigorta’da ise daha düşük fiyatla bir firma ile anlaşma sağlayarak tekrar kar elde edebilirsiniz.

Sigorta bilgi gözetleme merkezi sayesinde teklif alma

Sigorta bilgi gözetleme merkezi sayesinde trafik sigortalarınızı yaptırmadan önce tüm firmaların vermiş olduğu teklif listesini görebilir ve saatlerce o firmadan bir diğer firmaya giderek zamanınızı harcamanıza gerek kalmadan bilgisayar başında çok kısa bir zaman zarfı içerisinde tüm firmaların tekliflerini değerlendirebilirsiniz. Sigorta Bilgi Gözetleme Merkezi sistemini kullanarak araçlarınızın sigorta zamanı yaklaşmış olduğunda sisteme giriş yaparak size sunulan teklifleri görebilirsiniz. Ayrıca yeni sigorta döneminde tavan fiyat uygulaması belirlenmiş olduğu için sigorta şirketleri çok uçuk fiyatlar veremeyecek ve ortalama bir rakam ile karşınıza çıkacaktır. Bu durumu da göz önüne almış olduğumuzda bu sistemi kullanmanız çok daha avantajlı bir hal alacaktır. Sigorta bilgi gözetleme merkezi sistemine giriş yapmak için vermiş olduğumuz linki tıklayarak işleminizi başlatabilirsiniz.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir