Home - Konut Kredisi - Toki den ev almak için kredi veren bankalar
Toki den ev akmak için kredi veren bankalar
Toki den ev akmak için kredi veren bankalar

Toki den ev almak için kredi veren bankalar

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Türkiye Cumhuriyetine bağlı sosyal konut üretimi için kurulmuş olan  bir kamu kuruluşudur. Bu proje orta gelirli ve gelir seviyesi düşük olan vatandaşlarımız için düzenlenen bir projedir. Ev sahibi olmak hepimizin de bildiği gibi çok zor bir süreçtir. Eğer elinizde toplu oranda bir paranız yoksa veya ev alacak bir gelire sahip değilseniz konut kredilerinden de yararlanmak oldukça güç olacaktır. Bu durumun farkına varan devletimiz Ev sahibi olmak isteyen orta gelirli ailelerimiz için bu projeyi hazırlamış ve hemen hemen 81 il ve 800 ilçede bu projeyi gündeme getirmiştir. TOKİ yapmış olduğu evleri depreme dayanıklı olarak hazırlamış ve bir çok ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın hayallerini gerçekleştirmiştir.

TOKİ evlerinden yararlanmak için ne yapmalıyız?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığının düzenlemiş olduğu bu proje her ay kirasını düzenli ödeyen vatandaşlarımızın kendi evlerinde oturmasına sebep olmuştur. Yani Toki’den yararlanmak isteyen vatandaşlarımız öncelikli olarak şu şartlara uygunluk göstermektedir.

 • Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 25 yaşını doldurmuş olmak
 • Aylık gelir oranın 3.200 lirayı geçmemiş olması
 • Projenin gerçekleştirmiş olduğu il ve ilçelerde en az 1 yıldır ikamet ediyor olması
 • Bir hane adına tek bir kayıtta bulunuluyor olması
 • Toplu konut idaresinden konut satın alınmamış olması
 • Toplu konut idaresinden kredi kullanılmamış olması

Bu şartlara uygunluk gösteren tüm vatandaşlar Toki evleri adına başvuru yapabilir. Bütün bu şartlara uygunluk gösteren vatandaşlar başvuru yapmaya hak kazandıklarında kura çekilişine katılacaklardır. Toki için başvuru yapan ve kura da kendisine daire çıkan vatandaşlarımız için önden belirlenmiş oranda toplu bir para alınacaktır. Daha sonra alınan bu paranın kalan kısmı ise her ay düzenli olarak kira öder gibi belirtilen bankaya ödenecektir.

 Başvuru için gerekli belgeler nelerdir?

 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Emekli olan vatandaşların emekli olduğunu gösteren bir belge
 • Şehit, gazi, dul ve yetim vatandaşlarımız için hak sahibi olduğuna dair alınması gereken bir belge
 • Engelli vatandaşlarımızın engelli olduğuna dair sağlık raporunun olması gerekmektedir.

Toki’den ev almak için kredi veren bankalar

Toplu konut idaresi başkanlığının yapmış olduğu evlerden almak için kredi çekmek istiyorsanız eğer Tokinin anlaşmalı olduğu bankalara başvuru yaparak kredi çekebilirsiniz. Toki anlaşma yapmış olduğu bankalardan kredi faizlerinin düşürülmesini isteyerek diğer bankaların kredi faiz oranlarından oldukça düşük bir meblağ sayesinde kredinizi çekebilirsiniz. Toki’den ev aldığınızda sizden peşinat olarak bir ücret istenecektir. Eğer elinizde bir birikiminiz yoksa banka kredileri için başvuru yapabilir ve Toki için ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Çekmiş olduğunuz kredinin ödeme planını kendi istediğiniz doğrultuda belirleyebilir ve düşük faizle kredi alabilirsiniz. Toki anlaşmalı olan bankaların dosya masrafı gibi ek ücretlerinin bulunduğu hiç bir masrafı talep etmemektedir. Toki ile anlaşmalı olan bankalar Vakıf bank ve ziraat bankasıdır. Bu bankalara başvuru yaparak toki için kredi talebinde bulunabilir ve ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz. 120 aya varan vadeleri ile 100.000 ile 250.000 arasında değişiklik gösteren kredi tutarı hesaplanmaktadır. Kredi başvurusunda bulunduğunuz zaman sizden teminat ile gelir belgesi isteyeceklerdir. Bu belgeleri yanınızda götürmüş olmanız sizin yararınıza olacaktır.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir