Home - İşyeri Açma Kredisi - Tavuk Çiftliği Kurmak İçin Devlet Tam Destek
Tavuk Çiftliği Kurmak İçin Devlet Tam Destek

Tavuk Çiftliği Kurmak İçin Devlet Tam Destek

Kanatlı hayvan yetiştiriciliği, koyun ve inek gibi yetiştiriciliğinden çok daha farklıdır. 3 veya 5 tavuk alıpta, organik yumurta yemek zevkli olsa bile, binlerce tavuk kapasitesi olan bir çiftlik kurmak hayal edildiğinde, piliç et ya da yumurta tavuğu yarka satın alıp, tamamıyla profesyonel bir tavukçuluk kurmak bam başka bir iştir ve sektördür. Bu alanda ise kümes hayvancılığı sektörüne girmek isteyenlerin, genelde yaşadıkları problem finans gücüdür. Üreticiler, Devlet tarafından en az 200 bin  TL tutarında çiftlik açma hibesinin verilmesini talep etselerbile, IPARD ve IPARD2 projeleri dışında 2019 yılında 30 bin TL hibe haricinde henüz onay alan bir proje bulunmamaktadır. Gerekse KOSGEB, gerekse Tarım Bakanlığı, gerekse TKDK adı altında yapılan yardımlar şimdilik bu denli devam etmektedir.

Tavuk Çiftliği Kurmak İçin Devletten Destek Verilir Mi ?

Ülkemizde, Tavuk çiftliği kurmak ve organik yumurta yetiştirmek isteyen kişilere aşağıda yazılmış olan Devlet kurum, kuruluşları taraflarından hibe yoluyla kredi, %0 faizli kredi veya düşük faizli kredi verilebilmektedir. Bu teşviklere başvurabilmek için, bir çiftlik sahibi olmak, eğer çiftlik kuramadıysanız  bile bir projenizin olması işinize ön ayak olacaktır, hayvancılık yapma işinde yüzde yüz kararlı olduğunuzu gösterir, yanınızda belgeler ve evraklarınız bulunması gerekir. Aklıma gelen bir tavuk işi var diye Devlet diye devlet kurumlarının kapısına gidip başvurursanız, destek ya da kredi alamazsınız. 2000 e 3000 e kadar çiftliğinde piliç bulunduran bir çiftliği kurmak hiçte kolay bir iş değildir, önemli bir sermaye ve bu işi yapacak her kişide sahip olması gereken ciddiyet lazımdır. Eğer bu ciddiyeti üstlenecek bir durum yoksa, çaycı açmayı düşünebilirsiniz.

Salma tavukçuluk nasıl yapılır?

Organik köy tavukçuluğu yapmakta, köy yumurtası üretimi yapmakta isteyen çiftçiler için salma tavukçuluk yaprak çok iyi para meblağlar kazanabilir. Bunun için iyi hazırlanmış bir ekip, iş projesi ile birliktede projenin büyüklüğüne göre sermaye ve çalışacak elemanlara ihtiyacınız olacak. Salma tavukçuluk denen iş, hayvanların doğal ortamlarında gezerek herhangi bir ilaç aşılanmadan kendi iradesi ile yaptığı yumurtlamalar sonucu oluşan bu duruma salma tavukçuluk denir. Tavuk doğada bulunan minerallerle sağlıklı bir yumurta üretir bu üretilen yumurtalarda güzel bir bütçe ile sermayesine katkıda bulunur. Çünkü organik ürünler piyasada daha çok kaliteli ve daha iyi sermaye getirisine sahiptir.

Kimi firmalar satış yapmak için salma tavukçuluk yaptığını söyleyerek yüksek gelir amacı gütmektedir. Salma tavukçuluk adıyla sattığı yumurtalar gerçekte Çiftlik tavuğunun ürünüdür ve bu yumurtanın hem tadı, kokusu, renkleri de farklılık göstermektedir. Tüketicilerde bunu ayırt edebilmektedir.Ülkemizde ise köy yumurtası satımı oldukça yüksek ve kolay olan bir yoldur.

Yine aynı yumurta kadarda değerli olan ve yine doğal ortam da yetişen et tavuklarının etleri de çok büyük değeri olmakla birlikte sağlık açısında da olumlu etkileri vardır. Bu sektör kısacası iş kurmak isteyenler açısından önemli bir rol oynamaktadır. Büyük sermaye getirebilecek bir iştir.

  • Salma tavukçuluk için kapalı ve açık yeterli alanlar.
  • Tavukçuluk kredisiveya yeterli sermaye,
  • Çiftlikte çalışacak personele gerekli olan önemli unsurlar.

Salma Tavukçuluk çok büyük topraklara arazilere sahip olmadan yapılabilecek bir iştir bu iş için yaklaşık bir dönümlük toprak yeterlidir. Çiftlik tesislerinin kurumu için devletten hibe ve teşvişler alınabilir. Bu konuda iler gelen isimde Ziraat Bankasıdır, banka çiftçiye tavukçuluk kredisi verebilir.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir