Home - Konut Kredisi - Sermayesiz Ev Nasıl Alınır?
Sermayesiz Ev Nasıl Alınır?
Sermayesiz Ev Nasıl Alınır?

Sermayesiz Ev Nasıl Alınır?

Sermayesiz ev alınır mı?

Ev sahibi olmak hepimizin hayallerinde yer almaktadır. Kirada oturup yıllarca düzenli şekilde ev sahiplerine para ödemektense kendi evinizi alarak hayalini kurmuş olduğunuz o sıcacık yuvaya sahip olabilirsiniz. Fakat ev almak istemenize rağmen elinizde bir birikiminiz yok ise veya ev alabilecek cesareti kendinizde göremiyorsanız eğer doğru adreste olduğunuzu söylemeden geçemeyeceğim 🙂 Bu sebeple bugün makalemizde siz değerli okurlarımız için Sermayesiz ev nasıl alınır? Peşinatsız konut kredisi veren bankalar hangileri, Hiç peşinatsız ev kredisi şartları nelerdir, Ev kredisi ödemeleri nasıl belirleniyor, gibi başlıkları ele alarak siz değerli okurlarımız için bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Sermayesiz Ev Nasıl Alınır
Sermayesiz Ev Nasıl Alınır

Sermayesiz ev nasıl alınır?

Ev almak isten vatandaşlarımız için daha önceki yıllarda yüz yüz oranında konut kredisi imkanı sağlanırken, 2010 yılında tasarlanan ve gündeme getirilen ve 2011 yılının Ocak ayında ise Yürürlüğe giren bu kanun ile konutun yüzde yetmiş beşi oranında konut kredisi imkanı sağlanmaktadır. Bu oran bankaların konut kredisi için başvuruda bulunmuş olan vatandaşlarımızın almak istedikleri eve eksper göndermesi ile ve ekperin belirlemiş olduğu rapor dahilinde konut değerinin yüzde yetmiş beş oranında kredi vermesi ellerinde sermayesi bulunamayan vatandaşlarımızın canını sıkarak onları zor durumda bırakmıştır. Fakat sermayesi olmayan vatandaşlarımız için hiç peşinatsız kredi imkanı sunan bankalar sayesinde çok sayıda vatandaşımız konut sahibi olmuştur.

Peşinatsız konut kredisi veren bankalar hangileridir?

Ellerinde hiç bir şekilde peşinatı bulunmayan vatandaşlarımızın ev alması dışarıdan bakıldığında imkansız gibi görünmüş olsa da araştırma yaparak bankaların kredi imkanlarını inceleyen vatandaşlarımız bu durumun olumsuz olmadığını göreceklerdir. Günümüzde çok sayıda banka hiç bir peşinatı olmayan vatandaşlarımıza kredi imkanı sağlamaktadırlar. Fakat bankalar bu imkanı müşterileri için tanırken aynı zamanda onlardan belirli şartlara uyum sağlamalarını da istemektedirler.  Hiç peşinatsız konut kredisi imkanı sunan bankaların listesi aşağıdaki yazımızda maddeler halinde yer alacaktır.

Hiç peşinatsız ev kredisi almanın şartları nelerdir?

Hiç peşinatsız ev almak isteyen vatandaşlarımızın yukarıda maddeler halinde saymış olduğumuz herhangi bir bankaya başvuru yapması gerekmektedir. Bankalar başvuru yapan vatandaşlarımızdan belli başlı şartlara uyum sağlamalarını istemektedirler. Bu şatların en başında geleni ise ipotek olarak gösterilebilecek olan bir konut olmalıdır. Bu konut illaki sizin üzerinize kayıtlı olması gerekmemektedir.

2011 yılında çıkan yasa ile yüzde yetmiş beş oranında konut kredisi sağlaya bankalar bu uygulamayı hiç peşinatı olmayan vatandaşlarımız içinde uygulamaktadır. Yani almak istediğiniz konut için bankaya başvuruda bulunacaksınız. Ve banka bu konut için yüzde yetmiş beş oranında kredi imkanı tanıyacaktır. Evin geri kalan tutarı için ise ipotek olarak göstereceğiniz konut üzerinden karşılayacaktır. Yani ipotek ettirmiş olduğunuz konut için banka tüketici kredisi imkanı sağlayarak size yüzde yüz oranında kredi imkanı sunmaktadır.

Ev kredisi ödemeleri nasıl belirleniyor?
Ev kredisi ödemeleri nasıl belirleniyor?

Ev kredisi ödemeleri nasıl belirleniyor?

Ev kredisi için başvuru yapan vatandaşlarımızın en çok merak etmiş oldukları konulardan bir tanesi de Ev kredisi ödemelerinin nasıl belirlenmiş olduğudur. Konut kredisi talebinde bulunan vatandaşımızın öncelikle kredi notu incelenir kredi notu yüksek olan vatandaşlarımız oldukça avantajlı olacaklardır. Kredi notunun dışında alınacak olan evin değeri, bulunmuş olduğu mekan, bina yaşı gibi konular kredi ödemelerinizi belirleyen etkenler arasında yer almaktadır. Tüm bunların yanı sıra geçmiş olduğumuz yıllarda banka işlemleri arasında hiç bir sıkıntı yaşamamış olmanız yani sicilinizin temiz olması ve hiç bir kredi borcunuzun bulunmaması avantaj sahibi olacağınız bir diğer konu arasında yer almaktadır.

Aynı zamanda aylık olarak evinize giren gelirde oldukça önemlidir. Bankalara başvuruda bulunmuş olduğunuzda sizden aylık düzenli bir maaşa sahip olduğunuzu gösteren bir bodro isteyecektir. Bodronuz yüksek oranda ise aylık kazancınızın yüzde otuzbeşi ile yüzde kırkı arasında geri ödeme imkanı sağlanacak ve vade oranları belirlenecektir. Konut kredisi talebinde bulunmadan önce tüm bankaların faiz oranlarını araştırmalı ve en uygun kredi imkanı sunan banka ile iletişime geçerek kredi işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir