Home - Hibe ve Teşvikler - Sera Kurmak İçin Hibe Kredi
Sera Kurmak İçin Hibe Kredi
Sera Kurmak İçin Hibe Kredi

Sera Kurmak İçin Hibe Kredi

Seracılık Hibeleri 2019

Ülkemizde yer alan bir şekilde seracılık yapılmaktadır. Halk arasında örtü altı yetiştiriciliği olarak da bilinen seracılık son dönemlerde hızla ilerleme göstermiş ve bu sayede hemen hemen her mevsimde istemiş olduğumuz sebze ve meyvelere ulaşmaktayız. Örtü altı yetiştiriciliğinin yani seracılığın yüzde ellilik kısmını domates üretimi kaplamış olsa da kavun, karpuz, Biber, salatalık gibi gider sebze ve  meyvelerinde üretimi yapılmaktadır. Düşük dönümlük arazilerde yüksek gelir elde etmek isteyen çiftçilerimiz seracılık oldukça cazip bir iş imkanı olmaktadır. Üstelik son dönemler de bankalar da çiftçilerimiz için çok cazip kredi imkanları sunmaktadır. Bu kredi imkanlarının başında 120 ay vade ile düşük faiz oranları sunulmaktadır. Bunun yanı sıra gıda tarım ve hayvancılık bakanlığının sağlamış olduğu hibe kredi imkanları ile çiftçilerimiz için destek verilmektedir. Bu sebeple bu gün makalemizde siz değerli okurlarımız için Sera Kurmak İçin Hibe Kredi adlı başlığımızı ele alarak sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

seracılık hibeleri ve banka kredileri
seracılık hibeleri ve banka kredileri

Seracılık hibeleri ve banka kredileri

Seracılık yapmak isteyen çiftçilerimiz için çok sayıda kamu ve özel bankalar kredi imkanı sağlarken aynı zamanda Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığının vermiş olduğu hibe kredi imkanları da yer almaktadır. Seracılık ılıman iklime sahip olan bölgelerimizde yapılmış olduğunda daha verimli bir hal almaktadır. Bu bölgelerde yaşamını sürdüren çiftçilerimiz örtü altı yetiştiriciliği yapmak istemiş olduklarında bankaların uygun kredi imkanlarından yaralanmalarının yanı sıra hibe kredi imkanlarından da yararlanmaları mümkün olacaktır.

Seracılık için verilen devlet destekleri nelerdir?

Seracılık yapmak isteyen çiftiçilerimiz için Bakanlar kurulunun almış olduğu kararlar ile düşük faizli kredi olanakları ile ihtiyaç duyulacak olan elektrik, su, mazot gibi harcamalar için de belirlenmiş oranlarda hibe olanakları sağlanacaktır. Hibe kredi imkanlarından yararlanmak isteyen çiftçilerimizin mutlaka ama mutlaka ÇKS yani Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt yaptırmış olmaları ve ÇKS belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra en az 1 dönümlük arazi büyüklüğünde seraya sahip olması gerekirken aynı zamanda kontrollü seracılık yapması gerekmektedir. Tüm bu şartlara uyum sağlayan ve seracılık yapmak isteyen çiftçilerimiz hibe kredilerden yararlanma imkanına sahip olacaklardır.

Örtü Altı Yetiştiriciliği Hibe Oranları Ne Kadardır?

Devletimiz seracılık yapmak isteyen çiftçilerimiz için yukarıda saymış olduğumuz şartlara uyum sağlamış oldukları durumlarda hibe kredi olanakları sunmaktadır. Bu hibe krediler için belirlenen oranlar ise aşağıdaki yazımızda maddeler halinde siz değerli okurlarımız için yer almaktadır.

  • Üretim aşamasında yer alan çiftçilerimiz için faaliyet göstermiş oldukları arazilere göre 5 Türk Lirası gübre desteği , 4 Türk Lirası Mazot desteği, 2,5 Türk Lirası toprak analizlerinde, iyi tarım üretimi için 100 Türk Lirası, Danışman desteği için ise 600 Türk Lirası destek verilmektedir.
  • Yatırım aşamasındaki üreticiler için yüzde elli oranında hibe verilirken aynı zamanda enerji kaynak alım imkanları da sağlanmaktadır.
  • Herhangi bir doğa olayı için sigorta yaptırmak isteyen çiftçilerimize ise maliyet oranlarının yüzde ellisi kadar hibe imkanı sağlanmaktadır.
Seracılık yapmak isteyen çiftçilerimize banka kredisi oranları
Seracılık yapmak isteyen çiftçilerimize banka kredisi oranları

Seracılık yapmak isteyen çiftçilerimize banka kredisi oranları

Ziraat bankası kamu bankalarından bir tanesi olduğu gibi tarım ve hayvancılık alanında yapılan işler içinde çok cazip imkanlarda kredi olanakları sağlamaktadır. Ziraat bankasının Bitkisel Üretim Kredileri adı altında vermiş oldukları bu krediler sadece seracılık için değil her türlü sebze ve yaş meyve üretimi için senede bir veya yılda iki geri ödemeli imkanlar ile kredi almanız sağlanmaktadır. Bakanlar kurulu tarafından istenilen şartlara uygunluk gösteriyorsanız eğer Ziraat bankasından çok uygun faiz oranlarında kredi imkanına sahip olabilirsiniz. QNB Finansbank seracılık yapmak isteyen girişimcilerimiz için 120 ay vade imkanları ile çok düşük faiz oranları sunarak çiftçilerimiz için destek vermektedir. Çiftçilerimiz için sunmuş olduğu kredi olanakları ise yüzde seksen beş oranında olmaktadır.

Seracılık yapmak için kredi çekmek isteyen vatandaşlarımızdan bankaların istemiş olduğu şartlar nelerdir?

Seracılık yapmak isteyen çiftçilerimiz için bankalardan kredi talebinde bulunan vatandaşlarımızın bazı şartlara uyum sağlaması istenilmektedir. Bu şartlara uyum sağlayan çiftçilerimiz için ise çok uygun faiz oranları ve esnek geri ödeme koşulları ile kredi imkanı verilmektedir. Bankaların istemiş olduğu şartlar ise aşağıdaki yazımızda maddeler halinde sırası ile yer almaktadır.

  • Kimlik belgesi
  • Kontrollü seracılık yapmış olduğunuza dair belge
  • Yapmış olduğunuz harcamaları gösteren faturalar
  • Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olduğunuzu gösteren belge
  • İpotek veya düzenli olarak maaş alan iki kefil

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir