Home - Hayvan Kredisi - Salma Tavukçuluk

Salma Tavukçuluk

Salma Tavukçuluk (Günlük Yumurta Veren Tavukçuluk)

Salma tavukçuluk, günümüzde birçok farklı iş ile uğraşan insanlar var. Ülkemizde hem ek gelir amaçlı hem de ana gelir olarak tercih edilebilecek birçok iş vardır. Bu işlerin arasında bulunan salma tavukçuluk organik yumurta elde etmek hedeflenerek yapılan bir meslektir. Salma tavukçuluğu açıklamak gerekirse ot yiyen tavukların günlük olarak yumurta vermesiyle birlikte bu yumurtaların pazarlanmasını oluşturmaktır. Bu sektör hem sağlık açısından gönlünüzce rahat besin elde etmenizi sağlar hem de organik yumurta konusunda ilerleme kat ettiğiniz sürece başarınızın ilk adımı olabilir. Günümüzde hepimiz biliyoruz ki çiftlikte yumurta yemi yiyerek organik olmayan ve sağlığa zararsız olan birçok yumurta piyasada bulunmaktadır. Bu sektörde olan bir kişinin tamamen organik yumurta elde edebilmesi için bu yollara başvurmaması ve tamamen organik bir şekilde tavuklarını beslemesi her zaman için fayda sağlayacaktır. Son zamanlarda bu sektöre ilgi gösteren birçok kişi olsa da çoğu organik şekilde bir yumurtaya uyumlu yumurta üreticiliği yapamadığı için sektörde başarısız olmuştur.

Kazanç Durumu Ve Çiftlik Yumurtasından Farkı Nedir?

Şöyle ki tavukları organik olarak besleyerek ve herhangi bir ilaç yardımı almadan yumurta elde ederseniz bu yumurtalar organik olacaktır. Gereken koşulları oluşturmanız durumunda organik yumurta elde edebilirsiniz. Bu organik yumurtalar çiftlik yumurtalarına göre piyasada daha pahalı durumdadır. Bunun sebebi ise organik yumurta olayı zahmetli bir iştir. Bu işten kazanç sağlamakta oldukça basittir. Kazanç sağlayabilmek için ilk olarak bir müşteri potansiyeli olması gerekmektedir. Ülkemizde de organik olarak yumurta alacak kişi sayısı oldukça iyi durumdadır. Özellikle büyük şehirlerde hem kendi sağlığı hem de özellikle çocuğunun sağlığına aşırı önem veren aileler organik yumurtayı fiyatını önemsemeksizin tercih etmektedirler. Bu durumda organik yumurtanın pazarı da gayet iyi duruma yükselir. Bu işi yaparken en dikkat edilmesi gereken tavukların uygun koşullarda ve tamamen organik yumurta sağlaması için uygun ortamı ve besini sağlayabilmektir. Katkı maddesiz şekilde bu işi yaparsanız başarı oranınız %100 artacaktır.

Salma Tavukçuluk İçin Gereken Şart Ve Koşullar

  • İlk olarak bu sadece bu işi yapabilmek için geniş bir arazi sahibi olmalısınız.
  • Sonrasında ise büyük bir kümesinizin mevcut olması gerekmektedir. Bununla birlikte bir kalınabilecek evde lazım olacaktır.
  • Doğal ortama uyumlu yumurta tavukları elde etmeniz gerekmektedir.
  • Bir proje oluşturmanız ve projeyi iyi şekilde araştırarak devlet desteğine başvuru yapmanız oldukça önemli bir adımı olacaktır.
  • Yetiştireceğiniz yumurta tavukları için gereken fabrikalarla yem anlaşması yapın.
  • Bu girişimi yapmadan önce ilk olarak yumurtaları satacağınız bir pazar bulun. Bu pazardan ne kadar faydalanacağınızın tahmini hesaplamasını yapın.

İş Planı Oluşturmak

Bu işe başlayacak olan kişinin ilk olarak bir iş planı yapması gerekmektedir. Planlı şekilde ilerleyen bir işin başarı oranı kesinlikle artacaktır. İlk olarak salma tavukçuluk yapabileceğiniz bir arazi bulun. Bu sektörde büyüyebilmek ve iyi bir kar elde edebilmek için yeterince sayıda tavuk elinizde bulundurun. Yüksek sayıda tavuğunuz olmaz ise yapacağınız kar düşük olacaktır. Bu sektördeki yatırımcılar minimum olarak 500-600 tavukla bu işe kalkışmaktadır. Bu iş planında bu durumu da göz ardı etmeyin. Bu rakam minimum rakamdır, kar oranınızı yükseltmek istediğinizde daha yüksek rakamlara ulaşabilirsiniz. İlk olarak bu kadar tavuk sizin bu işi yapabilmek için yaptığınız masrafların ödemesine ancak yetecektir. Ayarladığınız arazideki bir bölümü kümes olarak ayırmalısınız. Kümes sistemi sadece bir yapı olarak düşünülmemelidir. Bu kümesin ısıtılması, gereken hava koşullarının oluşturulması, suluk ve yemlikleri birçok ekstrasının olduğunu da unutmayın.

 

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir