Home - Konut Kredisi - Peşinatsız Ev Kredisi Almanın Yolları
Peşinatsız Ev Kredisi Almanın Yolları

Peşinatsız Ev Kredisi Almanın Yolları

Bir ev sahibi olmak için bankadan kredi çeken vatandaşların alacakları ev için ödemesi gereken bir peşinat vardır ve bunu ödemeleri mecburidir. Bütün bankaların genel anlamda verdiği kredi evin fiyatının %80’i civarındadır. Yani ev kredisinden faydalanmak isteyen bir müşterinin alabileceği en fazla nakit evin değerinin %80’i kadardır. Durum böyle olunca herkesin aklına peşinatsız ev kredisi almanın yolları nedir? Sorusu geliyor. Şimdi bu sorunun cevabını siz okuyucularımızla paylaşalım.

Konut kredisinden faydalanmak için öncelikle olarak başvurunun sonucuna bakılır. Eğer başvurunun sonucu olumlu ise eve bir temsilci gönderilir. Temsilci almak için kredi çektiğiniz evi her yönüyle inceleyerek düzenli bir rapor sunar. Temsilci evin tahmini olarak değerini biçerek raporunu ona göre hazırlar. Banka bu ücretin yüzde sekseni kadar bir miktarı müşterisine konut kredisi için verir. Ama buna rağmen peşinatsız bir ev sahibi olmak istiyorsanız bunun içinde belirli şartlar ve olanaklar vardır. Şimdi size bu olanaklar dahilinde başlıklar altında bu konuyu anlatacağız.

İpotek Karşılığında Ev Kredisi

İpotek karşılığında ev alabilmek için bir mal varlığınızın olması lazım mesela bu bir gayrimenkul olabilir. 300.000 TL’lik ev alma gibi bir düşünceniz var ve bunun için kredi çekmek istiyorsanız 300.000 TL değerinde bir varlığınızı ipotek ettirebilirsiniz. Eğer ki ipotek ettirdiğiniz mal 300.000 TL değerinde ise banka kredi işlemlerinizi başlatacaktır. Bu şekilde almak istediğiniz evi peşinatsız bir şekilde bu kredi ile alabilir ve peşinat ödeme derdinden kurtulursunuz. Fakat ipotek işlemi olduğu için hem satın almış olduğunuz ev hem de ipotek ettirdiğiniz malınız bankanın takibi altında olacaktır. Bankaya ödemek zorunda olduğunuz borcunuz ödendiği taktirde banka ipotek işlemini otomatik olarak kaldırmak zorundadır.

Çek Karşılığı Ev

Aslında çek karşılığı peşinatsız ev almak daha çok ticari iş yapanlar ve firma ya da işletme sahiplerinin kullanacağı bir yöntemdir. Çünkü işletmeciler yaptığı ticaretler sonucunda çek yapabilme şansına sahip olan kişilerdir. Bu konuda normal müşterilerimizin pek bir şansı olmamasıyla beraber biraz daha garanti bir yöntemdir. Çeklerin zamanının geçmemiş olması oldukça önemlidir. Şirket ya da firma sahibi birinin peşinatsız ev kredisi çekebilmek için başvurduğu bu taktikle kredi alması olağandır. Vadesi dolan çekler tahsil edilmezse çekiniz bloke edilir. Ve bu blokenin süresi tam anlamıyla bankaya olan borcunuzun sona ermesi demektir. Ancak banka kredisi için olan borcunuz bittiği takdirde evinin üzerine ve çeklerinizin üzerinde olan bloke kalkar. Peşinatsız konut kredisi için böylece birden çok seçeneği sizlere sunmuş olduk. Bu taktikleri aslında aynı anda da kullanma ihtimaliniz vardır. Eğer gösterdiğiniz mal varlığınızın değeri düşükse bunu çek yoluyla kapatabilirsiniz. Ya da çekinizin değeri ipotek şartlarını karşılamıyor ise bunu mal varlığınız ile kapatabilirsiniz.

Sizlere bu makalemizde peşinatsız kredi nasıl alınır onu anlatmak istedik. Eğer soru ya da görüşleriniz varsa yorum kısmından bize bildirmeniz yeterlidir. En kısa sürede cevap alacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir