Home - Hayvan Kredisi - Organik tavuk çiftliği kredisi veren bankalar ve şartları

Organik tavuk çiftliği kredisi veren bankalar ve şartları

Organik tavuk çiftliği kredisi veren bankalar ve şartları

Günümüzde gelişen teknoloji ister istemez gıda ve tarımda yeni ufuklar açtı. Bu sayede genetiği ile oynanmış ürünler ortaya çıktı. Bu ürünler tamamen ticari kaygılara göre hazırlandığı için daha fazla ürün, daha uzun süre dayanan gıdalara imkan vermiştir. Fakat tüm bu genetiği ile oynamış ( GDO ) ürünler aynı zamanda bazı hastalıklara yol açmaktadır. Bundan dolayı bilinçli tüketiciler tamamen organik ürünlere yönelmiştir. Bu organik ürünler, meyveler, sebzeler, baklagiller, yumurta, et, süt ve peynir gibi aklınıza gelen tüm yenebilecek ürünlerden oluşmaktadır. Bu sayede organik ürün diye adlandırılan bir pazar ortaya çıkmıştır. Bunu gören akıllı yatırımcılar bu alana yatırım yaparak şirketler açmakta ve iyi bir gelir kazanmaktadırlar. Devlet bölgesel kalkınmayı arttırabilmek ve halka daha sağlıklı yiyecekler üretebilmek için bu alana özel destekler getirmektedir. Bazı finans kuruluşları ve bankalar ise yurt dışından gerekli anlaşmaları yaparak bu alana finans getirip, bunları yatırımcılara sunmaktadırlar. Bizlerde uzmanlarımız ile birlikte sizler için bu alanda ki organik tavuk çiftliği kredisi veren bankalar ve gerekli şartları araştırdık.

Ziraat Bankası damızlık kanatlı yetiştiriciliği kredileri

Ziraat Bankası ülkemizin en büyük devlet bankasıdır. Ziraat Bankası yıllardır Türkiye tarımına ve çiftçisini uygun krediler, devlet destekli yardımlar, çiftçi ve hayvancılık kredileri vermektedir. Arıcılık, fidecilik, tarım alanı geliştirme, entegre tesis kurulumu, kanatlı hayvan yetişticiliği, yumurta çiftliği konularında her birine özel bir finans aracı kredisi bulunmakta ve konusunda uzman ekibi ile çiftçimizin yanında yer almaktadır.

Ziraat Bankası kanatlı hayvan
Ziraat Bankası;kanatlı hayvan yetiştiriciliğinde uyguladığı bazı uygulamalar şu şekildedir. Öncelikle bu kredileri yetiştirilecek hayvan sayısına göre düzenlemektedir.

 • Damızlık etlik piliç ve yumurta yetiştiriciliğinde 10.000 adet
 • Damızlık yumurta yetiştiriciliğine uygulanan adet ise 1.000 adet
 • Damızlık hindi yetiştiriciliğinde 5.000 adet
 • Damızlık kaz , ördek ve bıldırcın yetiştiriciliğinde 1.000 adet
 • Damızlık deve kuşu yetiştiriciliğinde 100 adet üzeri üretim yapacak et/yumurta olan işletmelere kredi imkanları sunmaktadır.

Bu krediler mevcut binaların yapılması, gerekli hiyjen uygulamalarının yapılması, işletmenin elektrik enerjisinin üretimi, damızlık kuluçkaların yapımı, işletme için alınacak gerekli tüm ekipman ve araç gereçlerin alınmasını, işletmede kullanılacak hayvanların alımından tutun yapılacak bütün işlemleri kapsamaktadır.

Son zamanlarda hayvancılık sektöründen elektrik üretimi için yenilebilir enerjilere özel %40-%60 hibeli krediler verilebilmektedir.

Ziraat Bankası organik tavuk çiftliği kredisi için gerekli olan belgeler nelerdir?

 • Öncelikle T.C vatandaşı olunması gereklidir.
 • T.C kimlik belgesi
 • Çiftçi Belgesi / ÇKG belgesi
 • Tarımsal işletmesini destekleyecek belgeler; tapu belgesi, işletmenin kira sözleşmesi,
 • Tarımsal kredi için verilebilen ipotek için gerekli olan belgeler
 • Eğer çiftçimiz bilanço hesabına göre tutulan bir defteri var ise, son 3-6-9 aya ait bilanço bilgileri
 • Gerekli olması halinde banka ilave kefil ve ipotek isteyebilmektedir.

Daha detaylı bilgi için Ziraat Bankası internet sitesini burayı tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

Bunun dışında Tarım Bakanlığına bağlı olan Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ( KKDO) çiftçilerimize proje bazlı %50-%70 arasında hibe kredileri verebilmektedir. Bunun yapılabilmesi için öncelikle bu kredi kapsamında bulunan kırsal alan tabir edilen yerlerin iyice belirlenmesi gerekmektedir. Daha sonra organik yumurta çiftliği için özel bir proje hazırlanıp bu kapsamda işletmenin ihtiyaçları giderleri en ince ayrıntısına kadar belirtilmektedir. Bu projeleri özel olarak hazırlayan danışmanlık firmaları mevcuttur. Organik yumurta çiftliği projesi onaylandıktan sonra yapılan işlemler şu şekilde olmaktadır. Siz tüm masrafları yapıp işletmeyi açıyorsunuz. Bu dönemde ödemeler sizin cebinizden çıkmaktadır. Daha sonra işletme faliyete geçince KKDO yetkilileri faturaları ve yapılan işleri yerinde inceleyerek sizin yaptığınız harcamaların hepsini peşim olarak veya bir kısmını veya eşit taksitler halinde ödemektedirler. Bu proje kapsamında ülkemizde hayvancılık özellikle kanatlı ticareti artırılmak ve çiftçimize gelir kazandırmak istenmektedir. Bu kredi ve hibelerden ülkemizdeki tüm çiftçiler veya kırsal alanda faaliyette bulunmak isteyen genç çiftçiler faydalanabilmektedirler.

Bu işlemlerde dikkat edilmesi gereken ise alınacak olan kredinin geriye ödenmek zorunda olduğu bu yüzden iş planlarının çok dikkatli bir şekilde hazırlanmasıdır. Hayvancılık özellikle kanatlı hayvancılık hayvan sağlığı açısından önemli riskler taşımaktadır. Bu sektörde hijyen en önemli kavramdır. En ufak bir hastalık tüm hayvanlarınızın ölümüne sebep olabilir. Bundan dolayı tüm işletmenizi risklere karşı mutlaka sigorta yaptırmayı unutmayınız.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir