Home - Hayvan Kredisi - Ördek Yetiştiriciliği Kredisi
Ördek Yetiştiriciliği Kredisi
Ördek Yetiştiriciliği Kredisi

Ördek Yetiştiriciliği Kredisi

Ördek yetiştiriciliği

2019 yılında yapılan işler arasında genellikle genç girişimcilerimiz kanatlı hayvan ve kümes hayvanlarının yetiştiriciliği üzerine iş kurmak isteyerek devlet teşviklerine başvuruda bulunmaktadırlar. Hayvan yetiştiriciliği işine giren girişimciler oldukça güzel gelirler elde ederek işlerinde başarıyı yakalamışlardır. Kanatlı hayvan yetiştiriciliği arasında ise ördek yetiştiriciliği son zamanların en hızlı artış göstermiş olan işleri arasında yer almaktadır. Ördek yetiştiriciliği işine girmek isteyen girişimcilerimiz daha verimli olduğu için pekin ördeği yetiştirmeyi tercih etmişler ve Pekin ördeği üzerine yatırımlarını yapmaktadırlar. Pekin ördeği yetiştiriciliği dünya tarafından kabul görmüş olduğu için bu ördek türlerinin ihracatı da söz konusu olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra Ördek yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimcilerimiz bu ördeklerin tüylerinden, karaciğerinden, yumurtalarından ve gübresinden yüksek gelirler elde etmektedirler. Bu sebeple bugün makalemizde siz değerli okurlarımız için Ördek Yetiştiriciliği Kredisi hakkında bilgiler vererek kafanızda oluşan soru işaretlerini ortadan kaldırmayı hedeflemekteyiz.

Pekin ördeklerinin kuluçka dönemleri
Pekin ördeklerinin kuluçka dönemleri

Pekin ördeklerinin kuluçka dönemleri

Oldukça yüksek verime sahip olan ördek ırkından biri olan pekin ördekleri 40 günlük kuluçka dönemlerinde 150 ile 200 yumurta verirler. Pekin ördekleri kuluçka dönemleri uzun sürdüğü için kuluçkaya yatmayı sevmezler bu sebeple de yumurtalardan civciv alabilmek için ördekler, hindiler ve tavuklar kuluçkaya yatırılabilir. Bu kanatlı hayvanların yanı sıra kuluçka makineleri de kullanılarak yüksek verimler alınabilir.

Ördek yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gerekli olan maddeler

Ördek yetiştiriciliği işine girmiş olan girişimcilerimiz öncelikle sağlıklı bir ortamda ve daha verimli bir alanda bu işi yapmak zorundadırlar. Yüksek gelir almak istiyorlar ise kuluçka dönemlerine, barınaklarına, havuzlarına, bakım ve beslenme türlerine, civcivlerine, pazar alanlarına, özellikle dikkat etmeleri gerekmektedir. Ördek yetiştiriciliği işine girmiş olduğunuzda yetiştirmek istediğiniz ördeklerin barınaklarını hazırlamanız gerekmektedir. Daha önceden tavukçuluk yapmış iseniz veya eski bir tavuk kümesiniz var ise ördekleriniz için bu kümesleri değerlendirebilirsiniz. Kümeslerde 50*50 cm lik çıkış delikleri açılmalıdır. Kümes içerisinde hava ceyranının olmaması gerekmektedir. Bu sebeple kümesin üç tarafı kapalı tek bir cephesi açık olmalıdır. Ördeklerin kümesleri ile havuz arasında 1,5 ile 2 metre arasında dinlenme yeri yapılmalıdır. Ördeklerin havuzları kümesin güney cephesinde yer almaktadır. Ördeklerin havuzları her gün mutlaka ama mutlaka temizlenmelidir. Bunun nedeni ise ördeklerin havuzda uzun zaman geçirmeleri ve gübrelerini havuza bırakmaları, havuz içerisinde çiftleşirler ve bunların yanı sıra o havuzdan su içerler. Havuz kirli olduğu sürece ördekler sağlıklı beslenemez ve hatta hasta olabilirler. Bu sebeple havuz bakımını düzenli olarak yapmanız gerekmektedir. Ani yem değişikliği yapılmamalıdır. Çünkü ördekler yem değişikliğinden dolayı ishal olabilir ve stres yaşayabilirler bu durumda da verim elde etmeniz mümkün olmayacaktır.

Pekin ördeklerinden elde edilen ürünler nelerdir?
Pekin ördeklerinden elde edilen ürünler nelerdir?

Pekin ördeklerinden elde edilen ürünler nelerdir?

Ördek yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimcilerimiz çok daha verimli olduğu için pekin ördeklerini yetiştirmeyi tercih ederler. Pekin ördeği yetiştiriciliği ise son zamanlarda hızlı bir şekilde artış göstermektedir. Pekin ördeklerinden elde edilen ürünler ise Yumurtası, Karaciğeri, Eti, Gübresi ve Tüyleri olmak üzere beş ana başlıktan oluşmaktadır. Eti ve yumurtası oldukça lezzetli olduğu için çok fazla talep görmektedir. Tüyleri ise oldukça yumuşak olduğu için tercih sebebi olurken yastık, yatak, yorgan, mont, kaban üretiminde tercih edilmektedir. Gübresi topraklar için çok yararlı olduğu gibi aynı zamanda bitkilere çok yararlıdır. Bunu yanı sıra gübresinden aynalı sazan yetiştiriciliği de yapılmaktadır.

Ördek yetiştiriciliği kredisi veren bankalar hangileridir?

Ördek yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimcilerimiz işletmelerini veya çiftliklerini kurmadan önce finansmana ihtiyaç duymaktadırlar. İhtiyaçları olan finansmanı sağlamak için ise girişimcilerin bankalara başvuru yapmaları gerekmektedir. Ördek yetiştiriciliği kredisi veren bankalar ise aşağıda yer almaktadır.

  • İş bankası
  • Garanti bankası
  • Yapı ve Kredi bankası
  • Halkbank
  • Ziraat bankası
  • Vakıfbank
  • Denizbank
  • Fibabanka
  • TEB
  • QNB Finansbank

Yukarıda saymış olduğumuz bankalar Ördek yetiştiriciliği için kredi imkanı sağladığı gibi aynı zamanda devlet teşvikleri için tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu tarafından anlaşmalı olunan bankalar olmaktadır. Bu bankalar için kredi talebinde bulunmuş olduğunuzda siciliniz temiz ve kredi notunuz yüksek ise belirlenen oranlarda kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda devlet teşviklerinden de yararlanarak hibe kredi imkanlarına da sahip olabilirsiniz.

Ördek yetiştiriciliği için verilen teşvikler
Ördek yetiştiriciliği için verilen teşvikler

Ördek yetiştiriciliği için verilen teşvikler

Ördek yetiştiriciliği için kredi çekebileceğiniz gibi aynı zamanda devlet teşviklerinden de yararlanabilirsiniz. Devletimiz hayvancılık sektörüne giren vatandaşlarımız için teşvik ve hibe kredi imkanları verirken kanatlı hayvancılık sektöründe olan vatandaşlarımıza da aynı imkanı sağlamaktadır. Tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu tarafından verilen hibelerden yararlanabileceğiniz gibi IPARD desteklerinden de yararlanarak işletmenizi kurabilirsiniz. TKDK tarafından onaylanan illerden herhangi birinde olmuş olduğunuzda ve istenen şartlara uyum sağlamış olduğunuzda sizlerde hibe kredilerden yararlanarak ördek çiftliğinizi kurabilirsiniz. TKDK hakkında geniş bir bilgiye sahip olmak istiyorsanız eğer sitemizde daha önceden yayınlamış olduğumuz TKDK 2019 Hibe Programları hakkındaki yazımızı inceleyebilirsiniz ve bu sayede verilen hibe krediler hakkında geniş bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir