Home - Hibe ve Teşvikler - Öğrencilere Maddi Destek ve Para Yardımı
Öğrencilere Maddi Destek ve Para Yardımı
Öğrencilere Maddi Destek ve Para Yardımı

Öğrencilere Maddi Destek ve Para Yardımı

Maddi durumu kötü olan öğrenciler için destek

Maddi durumu kötü olan öğrenciler için maddi destek yardımı yapılarak öğrencilerin eğitim masrafları karşılanır ve daha rahat bir şekilde okumaları için destekler verilir. Bu durum öğrencilerin ailelerini de rahatlatarak eğitim alan öğrencilerinde psikolojilerinin düzelmelerini sağladığı gibi sağlıklı bir şekilde öğrenim görmeleri konusunda da yardımcı olmaktadır. 2019 yılında devletimizin almış olduğu kararlar doğrultusunda Aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından yoksul ailelerin çocuklarına para yardımı yapılarak destek verilmektedir. Bugün makalemizde siz değerli okurlarımız için Öğrencilere Maddi Destek ve Para Yardımı, Devletin yoksul öğrenciler için yapmış olduğu para yardımı, SED imkanlarından kimler yararlanabilir, SED imkanlarından yararlanmak için ne yapılmalıdır, Başvuru yapmak için nasıl dilekçe yazılmalıdır, SED imkanlarından yararlanacak olan ailelerden istenen belgeler nelerdir, SED miktarı, Maddi destek süresi ne kadardır gibi başlıklara değinerek sizler için bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Devletin yoksul öğrenciler için yapmış olduğu para yardımı
Devletin yoksul öğrenciler için yapmış olduğu para yardımı

Devletin yoksul öğrenciler için yapmış olduğu para yardımı

Sosyal Ekonomik Destek başvuruları ile maddi durumları kötü olan ve parasızlık yüzünden çocuğunu okutamayan aileler için devlet para yardımı yaparak bir çok çocuğun ve gencimizin sağlıklı bir eğitim almasında katkıda bulunmaktadır. Sosyal ve ekonomik destek başvurularından önce zor durumda olan ve maddi açıdan sıkıntı yaşayan çok sayıda aile çocuklarının eğitimlerini yarıda keserek onlarında geleceklerini olumsuz yönde etkilemek zorunda kalırken devletimiz bu durumu göz önünde bulundurarak hiç bir çocuğun ve gencin hayallerinin yarım kalmaması için bu yasayı gündeme getirmiş ve ailelerin maddi durumlarına göre geçici ve sürekli olarak para yardımı yaparak tamamen geri ödemesiz bir şekilde destek vermektedir. Devlet kaynaklarından yararlanarak sosyal ve politikalar bakanlığı tarafından verilen bu yardımdan yararlanmak için bazı şartlara uyum sağlamanız gerekmektedir.

Sosyal Ekonomik Destek imkanlarından kimler yararlanabilir?

Sosyal ve ekonomik desteğinin kurulmasındaki asıl amaç maddi açıdan sıkıntı yaşayan ve çocuklarını okutmakta zorluk çeken ailelerin evlatlarını çocuk esirgeme kurumlarına vermemesi ve aile düzenlerinin bozulmaması hedeflenirken aynı zamanda eğitim alan çocukların maddi sebepler yüzünden psikolojilerinin bozulmaması ve hedeflerinin aynı zamanda hayallerinin yarım kalmaması amaçlanmaktadır. Bu durumda devlet maddi açıdan zorluk çeken ailelere bu desteği verirken bazı şartlara uyum sağlamaları gerektiğini öne sürmüştür. Sosyal ekonomik desteklerden yararlanacak olan ailelerin aşağıdaki yazımızda vermiş olduğumuz maddelere uyum sağlaması gerekmektedir.

 • Doğal afetler sonucunda büyük bir şekilde hasar gören ve işini aynı zamanda sağlığını kaybetmiş olan aileler
 • Aile fertlerinin bakıma muhtaç olmaları
 • Ağır bir hastalığa sahip olan ve hiç bir şekilde maddi kazancı olmayan aileler
 • Koruyucu aile yanında bulunup hiç bir şekilde mesleki bir kuruluşta çalışmayanlar

Yukarıdaki yazımızda paylaşmış olduğumuz maddelerden herhangi biri yüzünden maddi açıdan sıkıntı yaşayan ailelerin çocuklarını daha rahat bir şekilde okutabilmeleri için devletin sunmuş olduğu para yardımlarından yararlanmaları mümkün olacaktır.

Sosyal ekonomik destek imkanlarından yararlanmak için ne yapılmalıdır?

Sosyal ve ekonomik destek imkanlarından yararlanmak isteyen ailelerin öncelikle yukarıdaki paragrafta paylaşmış olduğumuz maddelere uyum sağlıyor olması gerekmektedir. Bu şartlardan herhangi birine uyum sağlayan ailelerin çocukları maddi destek imkanlarından yararlanabileceklerdir. Fakat verilecek olan maddi destek aile fertlerinin durumuna göre geçici bir şekilde veya sürekli olarak verileceği belirlenecektir. Bu desteklerden yararlanmak isteyen aileler sosyal hizmet merkezlerine veya aile ve sosyal politikalar il müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekecektir. Başvurularını ise yazacakları dilekçe ile gerçekleştirmek zorundadırlar.

Başvuru yapmak için nasıl bir dilekçe yazılmalıdır?

Devletin sunmuş olduğu bu desteklerden yararlanacak olan aileler bir dilekçe yazarak aile ve sosyal politikalar il müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Yazacakları dilekçeyi ise aşağıda örnek halinde vermiş olduğumuz bir yazı ile açıklayacağız.

ÖRNEK

07.04.2019

Aile ve sosyal işler politikalar müdürlüğü’ne

                                                                             BURSA

Geçirmiş olduğumuz doğal afet sonucunda işimi ve sağlığımı kaybetmiş olduğum için bakmak ve okutmakla yükümlü olduğum Ali Can isimli oğlumun eğitim masraflarını maddi imkansızlıklar sebebi ile karşılayamıyorum. Bakanlığınız tarafından başlatılan maddi açıdan sıkıntı yaşayan ailelere sağlanan sosyal ekonomik destek imkanlarından yararlanmak istiyorum.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

 • AD: Veli
 • SOYAD: CAN
 • ADRES: Yeni mahalle Çolak İsmail Sok. Aksu Apartmanı NO:5/3 BURSA
 • İmza:

Yukarıda vermiş olduğumuz örneğe uyumlu olacak şekilde kendi durumunuzu anlatan bir dilekçe yazarak Aile ve sosyal politikalar bakanlığına başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuz sonucunda olumlu bir cevap almış olduğunuzda sizden belli başlı evrakları tamamlamanızı isteyeceklerdir. Bu evrakları tamamlayarak maddi destek imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Sosyal Ekonomik Destek İmkanlarından yararlanacak olan ailelerden istenen belgeler nelerdir?

Sosyal Ekonomik Destek imkanlarından yararlanacak olan aileler Aile ve sosyal politikalar il müdürlüklerine vermiş oldukları dilekçe doğrultusunda denetime tabi tutulurlar. Yani vermiş oldukları bilgilerin doğruluğu ve ne derece de olduğu kontrol edildikten sonra ailenin maddi destek yardımlarından yararlanması uygun görülmüş olacağı taktirde belli başlı evrakların tamamlanması istenecektir. Bu evrakların listesi ise yazımızda maddeler halinde aşağıda yer alacaktır.

 • Eğitim alan çocuğun öğrenim belgesi
 • Dilekçe başvurusu yapan şahsın Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Çalışmayan vatandaşların İş-kur’a başvuru yapmış olduklarına dair bir belge
 • Sağlık durumuzu gösteren bir belge
Sosyal Ekonomik Destek Miktarı
Sosyal Ekonomik Destek Miktarı

Sosyal Ekonomik Destek Miktarı

Sosyal ekonomik desteklerden yararlanacak olan ailelerin öğrenim gören çocuklarının eğitim durumlarına göre alacakları yardım miktarı değişiklik gösterecektir. Maddi durumu yetersiz olan ailenin ve bu desteklerden yararlanacak olan ailelerin alacakları maddi destek tutarı aşağıda maddeler halinde yer verilecektir.

 • Okul öncesi eğitimi alan çocuk için verilecek olan tutar : 456,28 Türk Lirası olacaktır.
 • İlk öğretimde okuyan çocuk için verilecek olan tutar: 684,41 Türk Lirası olacaktır.
 • Orta öğretimde okuyan çocuk için verilecek olan tutar: 730,04 Türk Lirası olacaktır.
 • Orta öğretim seviyesinde olup okula gidemeyen öğrenci için: 456,28 Türk Lirası olacaktır.
 • Yüksek öğretimde okuyan genç için ödenecek tutar: 821,30 Türk Lirası olacaktır.
 • Kuruluş bakımından ayrılan gençler için ödenecek tutar: 365,02 Türk Lirası olacaktır.

Yukarıda maddeler halinde yer vermiş olduğumuz maddi destek tutarları 2019 yılı için geçerli olacaktır. Her yeni yılda memur kat sayısına göre düzenlenen rakamlar miktarına göre bu tutarlar ve oranlar değişiklik gösterecektir.

Öğrencilere maddi destek ve para yardımı süresi ne kadardır?

Devletin sunmuş olduğu öğrencilere maddi destek ve para yardımı ailenin içinde bulunmuş olduğu duruma göre değişiklik göstermektedir. Örneğin bir aile işsiz ve sağlık bakımından bakıma muhtaç ise burada destek görecek öğrenci eğitim süresi boyunca yani sürekli olarak bu desteklerden yararlanabilecektir. Fakat öğrencinin ailesi maddi açıdan sıkıntıda ve işsiz ise tekrar işe girdiği ve çalışmaya başladığı zamana kadar öğrenciye destek verilir daha sonrasında verilen destek kesilir. Yani bu durumda olan bir aile için geçici destek yardımı yapılmaktadır. Sosyal ekonomik destekten yararlanan ailelerin çocukları okul öncesi eğitim almaya başlamış olduğu andan itibaren destek verilmeye başlar ve alacakları destek sürekli olduğu taktirde ise Yüksek öğretim gördüğü tarihe kadar devam eder. Öğrenci yüksek öğretimden mezun olduğu zamanda verilen destek sona erer. Bu destekten yararlanan aileler ve öğrenciler hibe olarak bu parayı alırlar yani Öğrencinin eğitme başladığı ve eğitiminin bitmiş olduğu tarih içerisinde almış olduğu yardım geri ödemesiz olarak verilmektedir.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir