Home - Emekli Kredisi - Memur emeklilerine kredi veren bankalar (Kamu)
memur emeklilerine kredi veren bankalar
memur emeklilerine kredi veren bankalar

Memur emeklilerine kredi veren bankalar (Kamu)

Emekli sandığına tabi olupta emekli olan memurlara kredi veren bir çok banka mevcut. Özellikle, polis, asker, öğretmen ve sivil kurulardan emekli olanlara özel kredi kampanyaları mevcut. Bildiğiniz gibi 2019 yılında emekliye zam müjdesi verildi. Ve dolayısıyla da bankalar bu durumu bildiği için harekete geçtiler. Memur emeklileri borçlarını kapatmak adına kredi çekme yoluna giderken, çoğu banka da 36 ay taksitlerle kredi paketi sunmaya hazırlanmaktadır.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun hükumet ve kabine programı devam ederken, ekonominin rotası da netleşti. Hükumet 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık olarak hazırladığı eylem planında atacağı adımları takvime endekslemiştir. Emeklilere 100 lira zam uygulamasına ek olarak yine emeklilere faizsiz kredi seçeneği de görüşülen konular arasında yer alır. Faizsiz kredi için kamu bankaları devreye girecek.

Memur emeklilerine kredi veren bankalar hangileridir?

Bu alanda düzenli maaş geliri olan memur emeklileri için çoğu banka ürünlerini hizmete açmaktadır. Bunlardan bazıları; Yapı kredi, Vakıfbank, Ing bank, Garanti bankası, İş bankası, Teb bankası ve Halk bankası’dır.

Özellikle PTT işbirliği ile Denizbank, Ing bank ve Aktifbank gibi bankalar tüm emeklilerin maaşının 40 katına kadar kredi imkanı sunmaktadırlar. Bu ürünlerde genellikle kredi taksitleri maksimum 36 ay olarak ele alınacaktır. Burada önemli olan kredinin geri ödenmesinde aylık maaşın yüzde 60’ı üzerinde kredi taksitlerinizi ayarlayamazsınız. Çünkü maaşın yüzde 60’ının krediye gitmesi sizleri sıkıntıya sokacaktır. Fakat emekli oldunuz fakat hala aktif olarak çalışmaya devam ediyorsanız ya da kira veya faiz gibi bir ek geliriniz varise bu oran sizi zora sokmayacaktır.

Halk bankası

Halk bankın Gülen emekli kredisi ile 36 ay taksit olanağından faydalanabilirsiniz. Başvuruda  bulunmak için aralarında boşluk bırakarak “EMEKLI, TC kimlik No, Gelir Bilgisi, Talep Edilen Tutar” yazarak 3452’ye kısa mesaj gönderebilir, Halk bankın tüm şubelerinden, İnternet sitesinden ve Halk bank İnternet şubesinden veya Halkbank Dialaog’tan başvuru yapabilirsiniz. Örneğin; 50.000 TL tutarında bir krediyi 36 ayda geri öderseniz aylık %1,29-%1,35 arası faiz oranı olacaktır. Bu oranların farklı olmasının sebebi birinde dosya masrafı vardır, diğerinde dosya masrafı bulunmaz.

Türkiye Ekonomi Bankası

Ptt aracılığı ile SGK üzerinden emekli maaşını alanlar bu krediden faydalanabilirler. Maksimum 30.000 TL2ye kadar kredi imkanı mevcuttur. Azami vade 36 aydır. Emekli müşterinin yaşı en çok 70 olmalıdır. Herhangi bir tahsis ücreti yoktur.

Garanti bankasının emekli destek ürünü ile maaşını 3 ayda bir olarak alan kamu emeklileri de taksitlerini 3 ayda 1 ödemeli olacak şekilde düzenleyebilir. Bu üründe maksimum vade 36 ay olarak belirlenmiştir. Örnek verecek olursak; 20.000 TL’yi 36 ay vade ile geri ödemek isterseniz aylık %1,43 faiz oranı, aylık 749 TL taksiti ve 100 TL de kredi tahsis ücreti olacaktır. Bu paket ile Garanti bankasından 100.000 TL’ye kadar kredi kullanabilirsiniz. Sigorta masrafları da bulunur, kişiye göre hesaplanır. Başvuru için Cep şubesini, Garanti bankasının tüm şubelerini ve İnternet şubesini kullanabilirsiniz.

İş bankası

Emekli sandığı, SSK ve Bağ-Kur emekli maaş ödemelerini İş bankasına aktaran tüm emekliler, emekli maaşlarının ayda bir ödenmesine bağlı olarak ayda bir taksitli ya da maaşlarının 3 ayda bir ödenmesine bağlı olarak üç ayda bir taksit ödemeli emekli kredisinden yararlanabilirler. Faiz oranı %1,60’dır.

Emekli maaşının kaç katı kredi alabileceğinizi mevcut maaşınızı aldığınız bankaya sorarak da kredinizi çekebilirsiniz. Eğer sunacakları hesaplamadaki kredi tutarı ihtiyaçlarınızın altında bir rakam ise; PTT’nin emekli maaşının 40 katına kadar kredi paketinden yararlanabilirsiniz.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir