Home - Kredi Notu - Kredi Notu Hesaplama 2019
Kredi Notu Hesaplama

Kredi Notu Hesaplama 2019

Kredi notları düşük olan banka müşterilerine müjde olarak nitelendirilecek olan sicil affı kanunu yürürlüğe girmiştir. Bu yürürlük ile bireysel ihtiyaç, konut ve araç kredileriyle KOBİ’lere verilen kredide bankaların istekleri doğrultusunda kredi notu düşük olmasına rağmen yapılandırma kredisinden faydalandıra bilmektedir. Bunun için kredi notlarınız ne durumda olursa olsun bankalara başvuru yapmanız yeterli olmaktadır.

Konut Kredisi Alırken Kredi Notunun Önemi

Ev almak daha öncede kullandıkları krediler ve kartlar nedeni ile kara kara listeye düşen kişileri çok sorduğu sorularda biri ise kredi notu durumudur. Kredi notunuz düşükse bankaların size kredi vermeye yanaşmadıklarını bilirsiniz. Bu alanda bu konuları sizlere açıklayarak paylaştık.

Kredi Notu Ve Banka Kredileri Kavramı

Daha önce bankalarda yaptığı işlemler nedeniyle eksiye düşen, borcunu ödemeyen veya geç ödeyen, aksatan, birden fazla kredisi olup da ödeme temerrüdüne düşen kişilerin kredi notları düşmektedir. Bankalar sık sık kredi çekip, kredi kartından faydalanan, her ay düzenli olarak kart borcunu ödeyen kişilere rahatlıkla kredi verebilirken, bu anlattığımızın tersi yönünde işlem yapan, yani borca sürüklenen kişilerin not puanları düşürülmektedir.

Kredi Notlarının Değerlendirilmesi

Yukarda açıkladığımız gibi, bankalar kullanıcılarını 5 temel grupla ayırmıştır. Bu ayrıştırma, karşılaştırma sonucunda bankalar müşterilerini aldıkları kredi notu puanlarıyla kredi ödeme risklerinin olup olmadığını değerlendirmiştir. Bu değerlendirme sonucu müşterinin riski konusunda ki yerine göre konut, ihtiyaç ve otomobil kredisi verip vermeyeceğine karar verir.

Ev Kredisinden Faydalanmak İçin Kredi Notu

Öncelikle ev kredisinden faydalanmak için kredi notunuzun iyi olması gerektiğini bilmenizi isteriz. Genel olarak hiçbir banka bu konuda risk grubunda olan müşterileri bu krediden yararlandırmaz. Müşterinin kredi notu 0-799 arasında ise mortgage yada ev kredisinden faydalanamazsınız. Bu durumu bankalar kırmızı renkle belirlediği için bu durumda ki müşteriler çok riskli gruptadır.

Ev Kredisi Hangi Kredi Notları Aralığında Olanlara Verilmektedir?

Orta riskli grup ise turuncu renkte olan müşterilerdir. Bu aralıkta bulunanlar kredi notu da 800-1299 arasında bulunmaktadır. Bu grupta bulunan müşteriler orta riskli gruptadır.
Kredi risk teşkil gruplarının içinde bulunan bir grupta sarı renkli gruptur. Bu gruptaki kişilerin kredi not puan ortalamaları 1300-1499 arasıdır. Bu kişiler bankalar tarafından az riskli olarak kabul edilmektedir.
Şimdi tanıtacağımız grup ise konut kredisinin netlikle verilebileceği gruptur. Kredi not ortalaması 1500 -1699 aralığındadır. Bu grup en üst grup olmasa da onun bir altında bulunmaktadır. Bu grubun rengi açık yeşil olarak belirlenmiştir.
En üst Grup olarak nitelendirilen grup ise koyu yeşil grubudur. Bu grupta bulunan müşteriler yüksek ödemelerini zamanında yapan müşterilerdir. Ev kredisi içinde doğal olarak hiç düşünmeden bankaların güvendiği vatandaşlardır. Bu grupta bulunanların Kredi Notu puan ortalaması ise 1700-1900 arasındadır. Konut kredisini hesaplama durumu satın alınmak istenen konutun değerinin %70 oranında olsa dahi bu miktarın alan kişinin çalışma olanaklarına göre %60’ la %70 arasında değişmesine tekabül eder.
Ayrıca da bu krediden faydalanmak için sadece kredi notu durumunuz yeterli olmayacaktır. Kredi notunuz yüksek olsa dahi, çektiğiniz kredinin aylık ödemesi çok önemlidir. Açıklamak gerekirse her bir kişi aylık gelirinin %70’ inden çok kredi ödemesi yapamamaktadır. Bu ödeme şekli sadece ev kredisi için geçerli değildir, diğer krediler içinde aynı şekilde maaşının %70’ inden çok aylık ödemesi bulunan kredilerden faydalanamazsınız. Örnek olarak Aylık 1500 TL maaş alan bir kişinin her ay en fazla %70’ini kredi ödemelerinde kullanabilmesi demektir. Tabi ki bu durum söz konusu olduğu için bankaların bunlara karşı müşterilere özel çözümleri vardır.

Kredi Notu Yükseltme Önemli Adımlar:

• Kullanmadığınız kredi kartlarınızı kapatmak.
• Kredi ödemeleri için otomatik ödeme talimatı vermek.
• Bir kişinin kefili olmamak
• Kredi kullanmayan kişilerinde kullanarak ödemesini düzenli yapması

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir