Home - Kredi kartı - Kredi Kartının Sadece Asgari Ödemesini Yapmak Kredi Notunu Nasıl Etkiler

Kredi Kartının Sadece Asgari Ödemesini Yapmak Kredi Notunu Nasıl Etkiler

Öncelik olarak kredi notundan biraz bahsedelim. Kredi notunuz bankalar açısından tüm işlemlerinizde büyük önem teşkil eder. Bütün bankalar size bir borç verirken ya da sizinle bir işlem yaparken ilk olarak kredi notunuza ve geçmişinize bakar. Bu incelemeden sonra sizlerle işlem yapmaya başlar. Kredi notunuz her banka tarafından görülür. Bankalar kendilerini her zaman garanti altına almak isterler. Bunun için de ilk olarak bu kredi notlarını inceleyerek paranın geri ödemesini yapabilecek olan vatandaşlara kredi imkanları vermektedirler. Kredi notu sorgulama işlemleri gibi birçok işlemlerde danışmanlık hizmetleri fazlaca kullanılmaya başlandı. Bunun sebebiyse anlattığımız kredi notlarının hepsinin öneminden dolayıdır. Artık herkesin harcamalarını ve ödemelerini iyice ayarlaması ve hesaplayarak yapması gerekmektedir. Mesela her ürün için taksite giren kişiler genel olarak aylık ne kadar kredi borcunun geleceğini tahmin edemez. Bunların hepsinin hesabının yapılması gerekmektedir. Bankalar için çok önemli olan kredi notlarını düşürecek uygulamalarda bulunmamanız oldukça önemlidir. Kredi notlarınız düşük olursa bankaya ihtiyacınız olduğunda yardım alamazsınız. Ancak bazı bankalar kefil ve ipotek ettirecek bir gayrimenkul sonucu sizlere kredi imkânı verirler. Bu durumda kalmamak için kredi notlarınızı yüksek seviyelerde tutmanız oldukça önemlidir.

En Azından Kredi Kartının Asgarisi Ödenmeli

Kredi kartı borçlarınızı ödemede sorun çekebilirsiniz. Bu durumda kaldığınızda ilk olarak bankaya başvuru yapmanız gerekmektedir. Bankayla aranızda bu konuyu konuşarak yapılandırma gibi imkanlara gitmeniz daha faydalı olacaktır. Ancak buna rağmen borçlarınızı ödeyemiyorsanız zaten kredi kartınız kapanacaktır. Ekstremizde belirtilen süre içerisinde borcunuzun ödenmesi gerekmektedir. Son ödeme gününe önem vermeniz gerekiyor. Kredi kartınızı kullanmaya devam etmek istiyorsanız en azından borcunuzun asgari ödemesini ödemelisiniz. Bu ödemeyi gerçekleştirdiğiniz süre kredi kartınız kullanıma kapatılmayacaktır. Bu ödemeyi mutlaka gerçekleştirmelisiniz. Ancak sadece asgari ödemeyi yapmanız size faydalı değil zararlı da olacaktır. Asgari tutarı ödediğinizde ana paraya gelen faizlerle de uğraşabilirsiniz.

Sürekli Asgari Tutarı Ödemek

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi en azından asgari tutarı ödemenizle kredi kartınızın kapanmamasını sağlarsınız. Bu durumda kalan kişilerin çoğu her zaman bu şekilde ödemeye devam eder. Bu devam etme sürecinde bankalar sürekli sizi arar ve ana borcunuzu size hatırlatır. Bu yaptığınız asgari ödeme sadece kredi kartınızın kapanmasına engel olur, bunun dışında size her zaman zarar verir. Bu durumda ana borca gelen faizler sizi kötü durumlara doğru gittikçe sürüklemektedir. Bunun dışında kredi notlarının olumsuzluğu da her zaman karşınıza kredi kullanırken engel olarak çıkacaktır. Kredi notunuzun düşmesi her banka tarafından size 5 yıl kadar süre içinde ödemelerinizi bitirseniz de bir ön yargı sağlayacaktır. Paranız olduğu sürece ana borcunuzu mutlaka ödeyin sadece borcun asgarisini ödeyerek hiçbir şeyin altından kalkamazsınız.

Kredi Notunuzu Kötü Etkiliyor

Bu durum tamamen sizin kredi notunuzu kötü etkiliyor. Sürekli bankaya olan borcunuzun artması da sadece asgari ödeme yapmanın size verdiği zararlar arasındadır. Bu durumdan kesinlikle kurtulun. Çıkmaz durumlara girmemek için ana borcunuzu ödemek adına elinizden geleni yapmanızı tavsiye ederiz.

 

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir