Home - Kredi kartı - Kredi Kartı Borcunuzu Kanunlar Gereğince Yapılandırın

Kredi Kartı Borcunuzu Kanunlar Gereğince Yapılandırın

Kredi Kartı Borcunuzu Kanunlar Gereğince Yapılandırın

Geçirdiğimiz bir çok dönemde süre gelen kredi kartı ve kredilerden yapılan ve yapılacak olan değişiklere Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım 21 Eylül 2019 tarihinde çarşamba günü katılmış olduğu ekonomi toplantısında verilen kararların açıklamalarını ve kararların netleştirmiştir. Yapılan toplantıda ekonomi koordinasyon kurulunun verdiği en önemli karar ise kredi kartları borçlarının uzatılmasıydı. Ne kadar bir sürelik uzatma diye sorarsak yaklaşık 6 yıl kadar bir vadelendirme  yani 72 ay vadeli kredi verileceği söylenmiştir. Bu dönem sizlere ne kadar uzun bir zaman aralığı olarak görünse de bu zaman gerekli olan zamandır hatta bazı yapılandırmalar için kısa bile sayılabilir bu zamanın kısalığı veya uzunlu kişiden kişiye değişebilir. Sonuç olarak bankalar için zaman geri ödeme demektir yapılacak bu geri ödemeler oldukça fazla olduğunda bununla paralel olarak zaman uzamaktadır.  bun dikkat etmek gerekir. Geri ödemesi  72 ay olan borçların kanununu ise devletimiz 27 Ekim 2019 tarihinde resmi gazetelerde yayınlamıştır. Tarih olarak zaman ne kadar geride olsa da bu zamanın şikayetçileri hala mevcuttur. Tabi ki bu zaman süresinde bankaların hiç bir kaygısı yoktur. Sürekli devletimizin yanında ve ekonomisinde katkı sağlamak isteyen bankalar bu durumda ki tutumlarını da çok iyi bir şekilde göstermektedir. Bu yayımlamada bankalar borçları süregelen kişilere, borçlarının kaçıncı ayında olursa olsun 72 ay bir süre ile borçlarını ödeyebileceklerini söylemişlerdir. Borç yapılandırması bu denli bir boyut almış ve toplantıda olumlu sonuçlar çıkmıştır. Olumlu sonuçlar neticesinde banka müşterileri de çok rahat bir nefes almışlardır ve bir nebze olsun stresi kafalarından uzak tutmuşlardır.

Banka Kartlarının Farklı Yönetmeliklerle Değişikliğe Uğraması

Banka kartlarının ve kredi kartlarının farklı yönetmeliklerle değişikliğe uğraması sonucu gelen yeni yönetmelik yapılanmasına ilişkin yönetmelik.  Bu yönetmelik sürekli olarak değişmemekle birlikte kalıcılığı önem kazanmıştır.

  • Kart malikleri eskisi gibi kredi tutarlarını ödemeye gayet normal bir şekilde devam edecekler yeni bir kredi kartı talebi olursa ve bu kredi alınacak olursa önce ki kredi kartı tutarına ek olarak üzerine ilave olarak yeni rakamsal bir değer eklenecektir. Yani yeni gelecek olan borcunuza ödeyeceğiniz ay yaklaşık 400 TL`dir. Eğer asgari ödeme gibi bir tutarınız varsa yeniden yapılandırılması gereken borç sizlere 7200 TL gibi bi rakam olarak geri döner. Burada toplam borcu bilerek 7200 TL yaptık çünkü 72 aylık bir takside böldüğümüzde aylık ödemenize 100 TL ödenecektir buda normal borcunuz ile beraber sizlere 500 TL olacaktır.
  • Kesinlikle borç yapılandırmasında bir mecburiyet gereksinimi yoktur. Yani banka yapılandırır veya yapılandırmaz. Yönetmelikte yazan bu yazı mecburiyete getirilmemiştir.
  • 72 ay taksit süresi olan banka taraflarından maksimum yapılabilecek taksitlendirme süresidir. Banka isterse 72 ay değil 12 ayda vedelendirme yapılabilir.

Bu konuda maddeler herkes tarafından farklı olarak yorumlanabilse de bizim yazıp anlattığımız bu konu bir çok müşteriye yardımcı olmuştur.  gerekli bilgilendirme sağlanmıştır. Kısacası mevcut borcunuz istekleriniz ile 72 aya kadar taksitlendirilebilir. Taksitlendirilme sistemi de önceden başladığı için zamanında borçları olanları rahata kavuşturmuştur devletimiz.  Bu konuda vade dönemini arttırmanın da bir tür etkisi olur oda asgari ücretlendirme üzerinden ek olarak verilir.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir