Home - Kredi kartı - Kredi kartı borcunu ödemek için yapılandırma kredisi?

Kredi kartı borcunu ödemek için yapılandırma kredisi?

Kredi kartı borcunu ödemek için yapılandırma kredisi?

Bu yazımızda kredi kardı borcunu ödemek için yapılandırma kredisi nasıl alınır? Yapılandırma kredisi hakkında tüm detayları uzmanlarımız ile inceleyeceğiz. Kredi kartı bildiğiniz gibi bankacılık sistemlerinde paranın kullanımını kolaylaştırmakta ve kullanıcıların üzerilerinde nakit para taşımadan işlem ve ticaret yapmalarını sağlamaktadır. Fakat bazı durumlarda kredi kartlarında olan bakiyelerin limitlerin aşırı kullanılması kullanıcıları dönem dönem zor duruma düşürebilmektedir. Kredi kartında ödenmesi ile ilgili problemler yaşıyorsanız bu problemler daha da büyümeden önlem almak gereklidir. Bu alınacak önlemler kullanıcıların kredi puanlarını ve ileride olabilecek kredi alınması durumlarını yakından etkileyecektir.

Yapılandırma kredisi genellikle borç transferi ile karıştırılmaktadır. Yapılandırma kredisini açıklayacak olur ise şu şekildedir. Yeniden yapılandırma bir finans kuruluşunda veya bankada olan kredi kartı borcunun ödenemeyecek durumda olması halinde ilgili banka ile görüşülerek, kullanıcının daha kolay ödeyebileceği bir taksit yapılandırılmasının yapılmasıdır. Borç transferi ise (genellikle) bir ya da birden fazla bankada bulunan ve yine ödenemeyen borçların tek bir bankada toplanmasıdır. Borç transferi ise diğer bankalarda olan borçların transfer edilerek kapatılması ve yeni borç transferi yapılan bankadan alınan kredi ile borcun kapatılması ve kredinin uygun taksitler ile ödenmesi halidir.

Kredi kartı borcu yapılandırması nasıl yapılır ?

Özellikle kredi borcunu ödemekte zorluk çeken kullanıcıların merak ettikleri tüm bu işlemlerin nasıl yapıldığıdır. Bu konudan bahsedecek olur isek öne çıkan bazı hususlar vardır. Kredi kartı borcunu yapılandırmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalar kalan borç miktarı, yapılandırma yapılacağı zamanki faiz oranı, ne kadar bir süre içinde ödeyebileceğiniz, toplam borç miktarı yapılandırmadan sonra ne kadar olacağıdır. Tüm bunların iyice öğrenilmesi ve incelenmesi gerekmektedir.

Öncelikle kredi kartını yapılandırmak istediğiniz bankaya gönül rahatlı ile çekinmeden gidebilirsiniz. Bankalar ve finans kuruluşları borç yapılandırma işlemlerine sıcak bakmaktadırlar. Borçları alamamaktansa uzatarak garanti bir şekilde almayı tercih ederler. Genelde bankalar 12 ay zaman boyutunda yeniden yapılandırma yapabilirler.

Tüketiciler şuna dikkat etmeliler. Kredi kartları faizleri genelde kredi çekme faizlerinden yüksektir. Tüketiciler ve kredi kartını yapılandırmak isteyen kişiler kredi çekip tüm borcu bir kerede kapatma ihtimalini de değerlendirmelidirler. Bu şekilde daha avantajlı bir durum elde edilebilir.

Borç kapatma kredisi çekilerek işlem yapılır ise finansal olarak kredi puanınız da krediyi bir kere de kapattığınız ödediğiniz için yükselecektir. Bu sayede ileride ki dönemlerde daha yüksek miktarda kredi alabilir ve kullanabilirsiniz. Tüm bu kredi kartı borcu yapılandırma işlemlerine başlamadan önce en dikkat edilmesi gereken konu borcunuzun yasal takibe düşmemesidir. Eğer kredi kartı borcunu yasal takibe düşerse banka evrakları avukata göndermiş olacağından yeniden yapılandırma yapmayabilir. Yeniden yapılandırma yapsa bile sistemde yasal takipte işleminiz olacağı için finansal puanınız etkileneceği için yeterli miktarda kredi çekemeyebilirsiniz.

Bankaların kredileri ve faiz oranları ?

Bazı bankaların kredi faizleri ve kredi tutarlarını inceleyelim. Öncelikle kredi alabilmek için bankalar sizlerden bazı evraklar ve teminatlar isteyebilirler. Bu belgeler şu şekilde söylenebilir. Maaş belgesi, maaş bordrosu veya iş yerinin verdiği maaş yazısı. Bu maaş yazısını iş yerinde yetkili kişinin imzalaması gerekmektedir. Aynı zamanda banka maaş yazısında imzası bulunan kişinin imza belgesini isteyebilir. Gerekli görüldüğü anlarda ilave kefil veya ipotek rehini istenebilir.

Garanti Bankası Borç Kredisi

Garanti bankasından alınacak bir krediyi tümüyle inceleyecek olur isek alınan kredinin 10.000 TL olduğunu düşünelim. Bu kredi 24 aylık bir zaman diliminde 24 taksit halinde ödenmesi halinde aylık taksit tutarı 526 TL dir. Toplam süre boyunca tüm ödemeler yapılınca oluşan toplam ödeme tutarı ise 12.695 TL dir. Aynı 10.000 TL lik kredi 36 ay taksit ile ödenmek isteniz ise aylık taksit tutarı 379 TL olacaktır. Toplam ödenen tutar ise 13.647 TL olacaktır.

Tüm bu işlemler yapılırken en önemli dikkat edilmesi gereken nokta ise tüketicilerin yeni aldıkları kredinin aylık tutarlarının ödenebilecek düzeyde olmasıdır. Kredi alınır iken taksit miktarının ilerde aksaklıklarda bile kolayca ödenebilecek bir rakam olmasına dikkat edin. Eğer kredi dönemi boyunca elinize bir miktar nakit geçer ise kredinin tümünü erken ödeyip krediyi kapatırsanız bu size finans puanı olarak dönecektir. İlerde daha uygun şartlarda ve daha fazla miktarlarda kredi almanıza olanak sağlayacaktır.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir