Home - Kredi kartı - Kredi Kartı Borç Yapılandırma 2019
Kredi Kartı Borç Yapılandırma 2017

Kredi Kartı Borç Yapılandırma 2019

Geçmiş olduğumuz günlerde gündemde hep yer alan kredi kartı veya kredi hesabı üzerinden yapılan değişiklikler Sayın Başbakan Binali Yıldırım’ ın 21 Eylül 2019 Çarşamba günü katılmış olduğu ekonomi koordinasyon heyeti toplantısında alınan kararların açıklanmasıyla kesinleştirilmiştir. Kararların içerisinde en çok ilgi gören olay ise Kredi kartı borçlarına 72 aya kadar yapılandırma fırsatının getirilmiş olmasıdır. Bu alanda Ekim ayının 27’si 2019 tarihinde Resmi Gazete’ de yayımlanan yönetmeliğe bakarak, bankalar kredi kartı sahiplerinin borçlarını ödeyebilmesi amacı ile 72 aylık süre ile yapılandırma yapacaklar. Yönetmelik maddesinde durum bu şekilde açıklanmıştır.

Yukarıda görüldüğü üzere, Banka Kartlarının ve Kredi Kartlarının Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına ilişkin Yönetmeliğin 2. maddesi herkes tarafından farklı yorumlansa da burda anlatılmak istenen durum, bankaların kredi kartına borcu bulunan kişiler bulunan borç bakiyeleri kart sahiplerinin istekleri doğrultusuyla en çok 72 ay süre ile taksitlendirilebilir. Bu taksitlendirme sonucu ortaya çıkacak taksit tutarı her aya ilişkin olmakla beraber, ilgili ayın asgari ödeme tutarına eklenir.

Kredi Kart Borçlarını Yapılandırma, Resmi Açıklaması Madde Madde Anlatımı

  • Kart sahipleri kredi kartlarını kullanmaya devam edeceklerdir ve yeni kullanıma bağlı asgari ödeme meblağları üzerine bu tutar ilave edilecek. Yani bu ay kredi borcunuza 400 TL asgari ödeme tutarınız varsa, yapılandırmadan doğmuş borcun örnek olarak 7200 TL toplam borç  72 ay, buda eşittir 100 TL ilave edilerek aylık en az ödeme tutarınız 500 TL olacaktır.
  • Bankanın borcu yapılandırması gibi bir zorunluluğu söz konusu bile olamaz. Yönetmelik maddesinde geçen taksitlendirilebilirkelimesi zorunluluk getirmemiştir.
  • 72 aylık süre banka tarafından yapılabilecek en çok taksitlendirme zamanıdır. Banka isterse 12 aylık taksitlendirme yapabilmektedir.

Kredi Kartı Borçlarına 72 Aylık Yapılandırma 2019

Kredi kartı kullanan bir çok müşteri sıkıntı yaşamaktadır. Bu müşterilerin çoğu da maddi durumların sıkıntıya girmesi nedeni ile borçlarını zamanında ödeyememektedirler.Bu durum ülkemizde çok yaşanan bir problemdir. Böyle bir durum da görülen problem ilerleyerek artış göstermeye başlamış iken 17.5 milyar liralık borç sahipleri yapılandırma anını beklemeye başlamışlardır. Sayın Başbakan Binali Yıldırım’ dan gelen açıklama ile bu durum kesinleşerek tartışmaya kapanmıştır. Başbakanımız Ekonomi koordinasyon kurulu toplantısından sonra şöyle bir konuşma yapmıştır. Kredi kartı kullanan bir çok müşteri kart borçları yüzünden sıkıntıya girmişlerdir. Eğer ki bu yönetmelik uygulanılmaya geçerse, tüm müşteriler kredi kartı borçlarını icralık olsa ya da olmasa hiç farketmeksizin 72 aylık süre ile yapılandırma yapabileceklerdir.

Kredi kartı borçları nasıl yapılandırılmalıdır 2019

Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın yapmış olduğu bu açıklama ile kredi kartı borcu olan müşterilerin rahatladığını ve bu konuda sağlanan kolaylığın takdire değer olduğunu söylemeden geçemeyiz. Sayın Başbakanımızın yapmış olduğu açıklamalar doğrultusunda kredi borçları 72 ay vade ile yapılandırma kesinlikle gelmiştir. Bu yapılardan yararlanmak isteyen müşteriler ise borçlu olduğu bankalara giderek başvuru yapmaları gerekir. Borçlu bulunduğunuz bankanın şubesine giderek bu konuda yetki verilmiş personelle irtibata geçmenizle bu konuda size yardımcı olacaklardır. Yazılı bir dilekçe ile işleminizi de bitirebilirsiniz.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir