Home - Krediler - Kredi Çekmenin Yaş Sınırı Kaçtır?
Kredi Çekmenin Yaş Sınırı Kaç?

Kredi Çekmenin Yaş Sınırı Kaçtır?

Bankalar kredi çekmek isteyen vatandaşları yaş sınırlaması kriterine göre değerlendirmektedirler. Bunun nedeni ise kredi başvurusu yapan vatandaşın çektiği krediyi ödeyip ödeyemeyeceğidir. Bu nedenle, yaşlı olanlar istedikleri tüketici veya konut kredisi miktarı oranlarında olumsuz cevap alabilirler. Bankaların genelinde yaş sınırı olmamakla beraber, her banka kendine özel bir kısıtlama getirmiştir. Şöyle demek gerekirse TEB bankası 70 yaşına kadar olan vatandaşlara 20 bin liraya kadar kredi verebilirken, Ziraat bankası ise maaş bordrosu olması durumunda 80 yaş üzerinde ki vatandaşlara kredi vermektedirler.

Kredi Yaş Sınırlamasının Aşılması

Türkiye’de faaliyette olan çoğu banka, kaç yıllık olursa olsun kefil gösteren veya çekeceği kredi miktarına göre ipotek garantisi veren müşteriye kredi vermektedirler. Yaşlıların gösterecekleri taşınabilir veya taşınamaz ipoteğinin çekmekte olacakları kredinin en az %50 oranını karşılaması istenmektedir. Yaş sınırı yüzünden ipotek gösterecek kişilerden belirli bir ücret istenmektedir. Bu kapsamda başvuru yapılınca vatandaşın risk grubu tespit edilir. Yaşı kaç olursa olsun, kredi notu sorgulaması yapılmaktadır.

18 Yaşından Küçükler Kredi Alamaz

Yaş sınırlamasının üst sınırı olduğu gibi, 18 yaşından küçük olanlara ise çoğu banka kredi vermemektedir. Ne iş ile meşgul olursa olsun, bir başkasının velayeti altında olan kişiler de bu gruba girmektedir. Kredi çekmek isteyen kişinin ergin ve fiil ehliyeti sahibi olma şartı aranmaktadır

70 Yaş Üstüne Kredi Vermekte Olan Bankalar

Bankalarda genel olarak vatandaşın yaş grubuna göre kredi limitlerinde oynama olup, faiz oranları arttırmaktadırlar. Özellikle de kredi sigortaları yaşlılara daha yüksek oranlarla sunulmaktadır. 25 yaşında maaş bordrosu elinde ve kredi sicili tertemiz bir genç, her bankadan çok düşük faiz oranları ile kredi çekmekte iken, 70 yaş üzeri bir vatandaş, yüksek faiz oranlarına, kefil talebi gibi isteklerle karşı karşıya kalabilir.

Yaş Sınırlaması Kapsamında Bankaların Verdiği Kredi Miktarları

İsmini vereceğimiz bankalar mevzuat beraberinde belirli yaş gruplarına kredi verebilmekte. Fakat bu yaşlar kişilerin istekleri kapsamında banka tarafından göz önüne alınır. Finans imkanı sağlamak tamamı ile bankanın isteğine bağlı bir durumdur. Banka istemezse kaç yaşında olduğunuz fark etmeksizin banka kredi vermez.

Emekli Maaşı Olan Yaşlılar

Emekli yaş gruplarında bankaların en fazla dikkat ettiği ve önem verdiği şey emekli maaşı olup olmaması durumudur. Çünkü müşterinin hem geri ödeme imkanı yoksa, hem de yaşı gereği kredi vadesinde geri ödemek için çalışıp çalışamayacağını göz önünde bulundurduğumuzda bankanın ret cevabı vermesi mucize değildir. Bu şekilde emeklilere en uygun krediyi sağlayan bankalar maaşını aldıkları bankadır. Çünkü bu bankalar imzaladıkları sözleşmeler kapsamında para kendi hesaplarına yattığında ve emeklinin tüm finansal durumunu görebildiklerinde, kredi verirken esnek davranabilirler. Fakat maaşını Garanti bankasından alan bir vatandaşa Ziraat Bankası veya Halk Bank devlet bankası olmasına rağmen, kredi vermeyebilir.

Senetli Kredi İçin Yaş Sınırı Nedir?

Bankalar dışında bazı şirket ya da finans kurumları da senetle kredi çekmek için olanak sağlıyorlar. Bankalardan ret cevabı alan ve yaş sınırı uygulamasına takılan vatandaşlarımız böylece bu kuruluşlar sayesinde acil nakit ihtiyaçlarını giderebilirler. Bunlar;

  • Kuyumcular,
  • Senet ile satış yapan bazı eşya firmaları,
  • Senetle teknolojik ürün veya telefon satan kurumlar,

olarak sıralayabiliriz. Bu şirketlerden birebir senetle kredi alınamasa da, yaş problemi olmadan cep telefonu veya elektronik ürün alınarak, uygun bir fiyata satıldığı takdirde acil kredi imkanı sağlanmış olacaktır. Yaşlı vatandaşlarımız için Sosyal Yardımlaşma Vakıflarınca da borç para imkanı sağlanmaktadır.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir