Home - Krediler - Kosgeb kredisi nasıl alınır? İşyeri Açma Kredisi 2019
Kosgeb kredisi nasıl alınır?

Kosgeb kredisi nasıl alınır? İşyeri Açma Kredisi 2019

KOSGEB KREDİSİ NEDİR? NASIL ALINIR ?

Kosgeb kredisi: Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Kosgeb Küçük ve Orta büyüklükteki İşletme yerlerinde Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlınca verilmiş ve verilecek olan Kredilerdir. 2019 yılı içinde de daha geçişe dayanan yıllarda verildiği miktar ile 50.000 TL hibe (şartlı bağış) + 100.000 TL geri ödemesiz verilmeye hala devam etmektedir.

Eğer işyeri açmak isteğinde bulunan bir girişimciyseniz , KOSGEB`in Devlet Kuruluşuna kesinlikle başvurmalıdır ve kurulacak işin girişimleriyle ilgili size özel teşvik ve destek veren durumlardan faydalanabilirsiniz. İşyeri kuracaksınız ya da işinizi ilerletmek istiyorsunuz. Herhangi bir yerden para desteği sağlayarak, işleri biraz daha yoluna koyma çabası içerisine girebilirsiniz. Kosgeb ve hibeleri ile   binlerce yazı, makale okudunuz ancak kafanızdaki soruların bir türlü yanıt bulamadınız.

DUYURU : 2019 yılı ile beraber 30 bin TL`lik olan hibeli kredi 50 bin TL`ye, 70 bin TL`lik olan faizsiz kredi ise 100 bin TL`ye yükseltilmiş ayrıca 70 saatlik eğitim durumu da 32 saate indirilmiştir. Faizsiz Krediye Hak Kazanan hemen üst kurul ile anlaşma yapan bankalara başvuru yapabilmektedir.

Kosgeb’in Hibe İle Kredi Vermediği Sektörler

Kosgeb`in hibe ile kredi verdiği sektörleri web sitesinde göz geçirmeniz mümkündür. Ancak çok sorulan sorulardan birkaçına cevap vermek gerekirse, KOSGEB hayvancılık işi yapmak  isteyenlere büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvanlarının alımı için, rentecar kurmak isteyenler içinde  araç alım kredisi, otobüs firması açmak isteyenler için otobüs kredisi, aracılık hizmetleri yapamak isteyen işyerleri, muhasebecilik,  emlakçılık, alkollü içecek hizmetleri veren kurumlara ve sektörlere  kosgeb` den hibeli kredi verilmemektedir.

Kosgeb’ den alınan 100 bin TL kredi 2 sene sonra geri ödenmeye başlar ve 8 eşit taksitlerle 3 ayda bir geri ödenebilir.

Sizlerde işyeri açmak ve iş kurmak için kosgeb başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğer uğraşmak istemezseniz, size göre en uygun banka hangi kredilerini tavsiye edebilirse onu tercih edin. Başka bir tercih hakkınız olmuyor çünkü.

2019 sene Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB`den KOBİ`lere 50.000 TL  faizsiz olarak kredi verdi. Bu destek 2019 senesine kadar tekrar verilecektir. Bunun için esnaflardan  KOSGEB`in veri sistemine kayıt işlemini şimdiden yapmaları ve beyannamelerini yenilemeleri gerekiyor. Faizsiz esnaf kredisi almak isteyen KOBİ’lerin faizsiz olan kredileri banka tarafından ödenecek ve ilk 12 ay geri ödemesiz dönem ve daha sonradan 8 taksite bölünerek 3 ayda bir ödenecektir.

Kosgeb Başkanından Açıklama

Kosgeb Başkanı Syn. Recep Biçer artık girişimcilik destek plan ve programları kapsamında işyeri kurmak isteyen kişilerin iş yeri kurabilme sertifikalarını aldıktan sonra işyeri açmadan evvel KOSGEB’e hibe kredi başvurusu yapabileceklerini söyledi. Bu değişikler ile artık 50.000 TL hibe ve 100.000 TL faizsiz krediden de yararlanmak isteyenlerin ilk önce işyeri açma mecburiyetleri kaldırıldı. Uygulama ile;

  • İş yeri kurmak isteyen girişimci önce sertifikasını alacak.
  • Sertifikasını aldıktan sonra KOSGEB’e başvurusunu iletip form dolduracak.
  • Başvuru formunun dolmasından sonra KOSGEB kişinin işletmesini sektördeki kar oranları ve benzeri durumlara göre değerlendirilip  RED veya KABUL  verecek.
  • Talebi onaylanan bu girişimci 90 gün içerisinde Kosgeb veritabanına ismi alınıp kaydı yapacak.
  • Veritabanı kaydı yapıldıktan sonra taahhütname imzalanacak.
  • 90 gün içinde bu işlemleri yapmayan  girişimcilerin talepleri reddedilecek.
  • Her girişimci iş projesi ile en fazla 3 kere destek başvurusunda bulunabilecek ve 1 defaya mahsus girişimcilik destek programından yararlanacak.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir