Home - Krediler - Koruyucu Aile Ücretleri 2019

Koruyucu Aile Ücretleri 2019

Koruyucu Aile Ücretleri 2019

Koruyucu aile, hâlihazırdaki ebeveynlerinin çocuklarının maddi, manevi ve benzeri ihtiyaçlarını karşılayamadıkları durumlarda devreye giren ve çocukların kısa vadede ya da uzun vadede bakımlarıyla ilgilenen kişi ya da kişilere verilen isimdir. Aile, sorumluluğu altında ki her insanın akıl ve ruh sağlığının bir çatı altında orantılı şekilde toplanması gereken kadim ve saygın bir konsept olarak tanımlanabilir. Lakin bazı durumlarda çiftlerin birbirinden ayrılma kararı vermesi, çiftlerden birinin veya ikisinin birden vefatı ya da aile içerisinde çocukların bakımlarıyla ilgilenecek akıl baliğ bir ebeveynin bulunmaması şeklindeki vaziyetlerde aile bütünlüğü olması gerektiği şekilde kalamaz ve dağılma evresine girer. İşte bu evreye girmiş bulunan ailelerde doğmuş evlatların, ailenin dağılmış olmasına karşın ekonomik ya da duygusal birtakım ihtiyaçları devam etmektedir. Eğer sağlıklı ve aklı başında bir toplum yapısı geliştirmek isteniyorsa ilk olarak çocukların eğitiminin ve gelişiminin göz önünde bulundurulması gerçeğinden kaçmak gibi bir ihtimal yoktur. Bundan mütevellit bu şekildeki ailelerde gelişimini sürdüren çocuğun ya da çocukların ihtiyaçları yeterli derecede karşılanmadığından toplum için sağlıklı bir vatandaş olmalarını beklemek bir hayli zor olacaktır. Bundan dolayı bu durumdaki çocukların maddi ve manevi her türlü desteği almaları gerekiyor. İşte tam olarak bu amaçla meydana gelmiş ve dünyanın dört bir yanında aktif rol alan bir sistem bulunuyor. İşte bu kurum koruyucu aile kurumudur.

Koruyucu Aile Kurumu

Yukarıda anlattığımız durumların sonucunda koruyucu aile kurumu olaya el atıyor ve çocukları her yönden sağlıklı bireyler olarak geliştirmeyi arzulayan diğer ailelerin elinden ihtiyaçlarının giderildiği bir kurum olan koruyucu aile kurumu, çocukların içine düştüğü bu huzursuzluk halini minimuma indirmek için oluşturulmuştur. Kısa veya uzun vadelerde, bireylerin bu huzursuz durumdan bir nebze uzaklaştırılması amacıyla başka bir ailenin kanatları altında yaşamaları imkânı veriliyor. Kötü haldeki çocuk bireylerin maddi ve manevi anlamda güçlü pozisyonda bulunan aileler tarafından koruma altında tutulması çocuk bireylerin gelecek zamanlarda daha sağlıklı ve faydalı bir birey olmasına olanak sağlıyor. Devlet desteği altında meydana gelen bu sistemde koruyucu aile adayı olan bireylere de bir miktar koruma ücreti veriliyor. Verilen rakam bir çocuk bireyin aylık masraflarını giderebilecek miktardadır.

Devlet Desteği İle Koruyucu Aile Olmak

Devletin ilk olarak birleşmiş milletler çocuk hakları sözleşmesini, ardından kendi medeni kanunları ve çocuk koruma kanunlarını göz önüne alarak oluşturduğu ve düzenlediği sistem ile birlikte, çocuk bireylerin kendileri için en faydalı olacak aile tarafından bakımının üstlenilmesi imkânı veriliyor. Her yıl güncel olarak düzene alınan koruyucu aile ücretleri 2019 senesi için açıklandı. Çocuk bireylerin yaş kümelerine göre bakım tutarları göz önüne alınarak hazırlanan ücretler koruyucu aileleri ekonomik anlamda büyük miktarda desteklemektedir.

Koruyucu Aile Olma Şartları

  • C vatandaşı olmak ve devamlı olarak Türkiye Cumhuriyeti bünyesinde ikamet etmek.
  • 25-65 yaş aralığında azami ilkokul mezunu olmak.
  • Kanun ve yönetmelikler de belirtilen aylık gelire sahip olmak.

Elbette ki bakımını üsteleneceğiniz bireyin öz ebeveynleri olmamanız şartıyla ve yukarıda ki şartları yerine getirmenizin sonucunda koruyucu aile olmak için müracaat edebilirsiniz. Müracaatta bulunan bireyin çocuklarının olup olmadığının bir önemi yoktur. Sadece bir kişi de koruyucu ailelik amacıyla müracaat edebilir. Zira koruyucu aile olmak isteyen kişilerin evli olması gibi bir koşul bulunmamaktadır. Lakin evli bir çiftseniz ve koruyucu aile olmayı arzuluyorsanız çiftlerin birlikte müracaat etmesi gerekmektedir. Koruyucu aileyi seçerken ilk olarak çocuk bireyin yakın çevresi göz önünde bulundurulur. Koruyucu ailenin çocuk bireyi tanıyan bir akraba ya da komşu olması her zaman göz önünde bulundurulan bir detaydır.

Koruyucu Aile Olabilmek İçin Gereken Evraklar

Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızın yazılı olduğu nüfus cüzdanınız, bir adet vesikalık fotoğrafınız, diploma veya onaylı bir örneği, maddi durumunuzu ve kazancınızı yansıtan bir belge ya da onaylı örneği, koruyucu ailenin içerisinde yaşayacak bireylerin adli sicil kayıtları, koruyucu ailelik hakkında eğitim alındığını gösteren bir belge ve koruyucu ailenin içinde yaşayacak kişilerin psikolojik durumunun sağlıklı olduğunu gösteren bir rapor. Şunu da belirtmek gerekiyor ki evli bireylerin müracaat etmesi durumunda bu belgeler ayrı olarak istenmektedir.

Devlet Maddi Desteği Kaç Türk Lirası?

Bu yıl belirlenen koruyucu aile ücretlerine göre; 0-3 yaş arasındaki çocuklar için 493 TL, 4-5 yaş arasındaki bireyler için 739 TL, 6-14 yaş arasındaki bireyler için 875 TL, 15-18 yaş arasındaki bireyler için 953 TL, 19 yaşından büyük bireyler için ise 1079 TL olarak belirlenmiştir. Ücretler her yıl güncel olarak değişmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir