Home - Krediler - Kooperatif Kredisi Veren Bankalar Ve Şartları

Kooperatif Kredisi Veren Bankalar Ve Şartları

Kooperatif Kredisi Veren Bankalar Ve Şartları

Devlet destekli faizsiz kooperatif kredisi ayrıca özel bankaların yapmakta olduğu kredi paketleri , esnaf kefalet ve tarım kooperatiflerine üye olunması dahilinde sağlanmaktadır. Üyelik yapıldıktan sonra gerisi kolay bir şekilde gelecek olan bu tür krediler başvuru süreci ve şartları kooperatif olduktan sonra gayet kolaydır. Ülke olarak kooperatif kredisi  için desteklerini oldukça fazla şekilde sürdürmekte olan Türkiye`miz bankalarla da beraber işlerini anlaşmalı bir şekilde oldukça hızlı sürdürmektedirler.

Ülkemizde devletimizin kurmuş olduğu iki adet kooperatif bulunmaktadır. Bunların birisi Tarım Kredisi Kooperatifi diğeri ise Esnaf Kooperatifleridir. Kooperatiflerin ortak özellikleri olarak müşterilerine özel kredi imkanları sunmaları gösterilebilmektedir. Sundukları kredilerin özellikleri uzun dönemde geri ödeme seçenekleri, faiz oranları ve daha da esnek kredi ödeme planları vardır. Kredi çekmek adına kooperatiflerden birine üye olmak ayrıca diğer üyelerin bir veyahut bir kaçının çekmek istediğiniz krediye razı göstermesi gereklidir.

Tarım Kredi Kooperatifi Kredisini Nasıl Alabilirim ?

Diğer üyelerin gösterdiği kefil olması durumunda , çekmek istediğiniz kredinin miktarına göre ÇKS belgesi ve ayrıca üyelik kaydı ile birlikte gayrimenkul ipoteği tesisi talebinde bulunmanız mümkündür.

Talepleriniz doğrultusunda kısa vadeli krediler , tohumluk krediler , hayvancılık kredileri ve orta vadeli krediler gibi birçok kredi çeşidi bulunmaktadır. Yürürlüğe giren madde kapsamında %7,5 faiz oranı gibi bir oran kadar ortaklara da kredi verilir. Genelde ödemeler Ziraat Bankası tarafından yapılmaktadır. Ziraat Bankası bu konuda ödemeleri direkt yapar ve geri ödemeleri ise zamanında istemektedirler.

Esnaf Kooperatif Kredisini Nasıl Alabilirim ?

Bu kredi türü işyeri sahipleri ve esnaflarımız için verilmektedir. Bu kredi kefalet kredisi olarak bilinmektedir. Halk bankası ile kefalet kooperatifler arasında anlaşma söz konusudur. Anlaşma kapsamında esnaf ve sanatkarlarımız kredilendirilmektedir. Krediden ise kooperatif üyesi olunması dahilinde sicile kayıtlı kişiler yararlanabilmektedir. Sicil olarak kooperatif sahibi olunması tabi ki bu kredide ilk şarttır. İlk şart ile beraberde bitmemekte daha önemli hususlara da sahip olan esnaf kredi kooperatifi bu bankalar tarafından oldukça iyi bir şekilde kontrol edilmektedir. Devlet olarak bu işlere bakmak oldukça önemlidir çünkü bankalarla beraber yürütülen bir iş ve her türlü sorumluluk devleti bizzat ilgilendirir. Yapılmakta olan başvuru doğrultusunda ortaklığa başvurulur ve 15 gün gibi bir süreç dahilinde sonuç alınır.

Konut ve Yapı Kooperatifleri Kredisini Nasıl Alabilirim ?

7 kişiden oluşan bir yapı kooperatifi ekibi bulunmaktadır. Bu 7 kişinin de tamımı ile araştırılması gerek yani çalışan olup olmadığına sigorta yardımı ile bakılır ve sürekli olarak bu işlem güncellenir. Ticari sicil tescili yapılması sonrası hükmi kişilik sahibi olunmaktadır. Oluşturulan dilekçe vasıtasıyla üyelerin kooperatiflere başvuruları gerçekleşir ve kabul görünmesi halinde o üye kooperatif üyesi olarak kabul görür.

Kooperatifler kanun babında ilerleyiş kaydederek bunu 1163 sayılı kanunla yürütürler. Bu kanun kapsamında işlev sürdürmektedirler. Sonraki süreç içerisinde birkaç kişinin bir araya gelmesiyle kooperatif kurularak ve yapılan iş birliği dolayısıyla ev yapmış olan kişiler için devlet bankaları ve özel bankalar kredi olanakları sunmaktadır.

Sunulan kredi olanaklarını Şekerbank , Vakıfbank ve Halk Bankası tarafından bu konu kapsamında yapılmaktadır. Çeşitli avantajlarla müşterilerine bu konuda büyük olanaklar sağlamaktadırlar.

 

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir