Home - Konut Kredisi - Konut kredisinde faizler düştü

Konut kredisinde faizler düştü

Konut almak isteyen vatandaşlara hükümetten yeni müjdeli haberler verilmeye devam ediyor. Bilindiği gibi bankalar konut kredilerinde ki faiz oranlarını oldukça yüksek tutmaktaydı ve bu yüzden sosyal medya başta olmak üzere pek çok kaynak üzerinden vatandaşların tepkisine sebep olmaktaydı. Çünkü objektif olarak bakıldığında vatandaşların alacağı ihtiyaç kredilerinde uygulanan yüksek faizlerin uygulanması normal olarak karşılanıyor çünkü banka bu paraları geri alamama ihtimali var. Ancak konut kredilerinde böyle bir durum ortada yok. Bilindiği gibi vatandaşların konut kredisi alabilmek için aldığı evin tapusunu bankaya ipotek ettirmesi gerekiyor. Bu sayede banka işini garantiye alıyor. Çünkü krediyi çeken kişi ücretini ödeyemezse banka tapuyu ipotek ettiriyor ve ihale yolu ile evi satarak parasını geri alıyor. Durum böyle olunca görüldüğü gibi bankaların oldukça kazançlı olduğu görülüyor ancak konut kredilerinde dahi 100 bin lira çekilen ücrete 250 bin liraya kadar faiz uygulayan bankaların olduğu görülmektedir. Hükümetin yaptığı çalışmaların artması bankalar ile yapılan görüşmelerde yüksek faiz oranlarına dikkat çekilmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Ziraat Bankasının konut kredisinde uyguladığı faiz oranlarının düşmesinden dolayı konut faiz oranları pek çok banka da düşürüldü.

Vatandaşlar oldukça memnun

Ziraat Bankasının faiz oranlarının düşürmesi ile diğer bankalarda müşteri kaçırmamak için harekete geçti ve pek çok banka faiz oranlarını düşürdüğünü belirtti. Şu anda bankalarında resmi internet siteleri incelendiğinde yeni faiz oranları görülmekte ve eskiye oran ile ne kadarlık kazançların olacağı belli olmaktadır. Buna göre çekilen kredinin geri ödeme süresinin az olması ve geri ödeme ücretinin yüksek olması ile faiz oranları daha da düşüyor. Şu anda çekilen krediler ile vatandaşlar 50 bin liraya kadar kazanç sağlayabiliyor. Bu faiz oranları ile ev sahibi olanlar aynı zamanda kazancı ile araba sahibi dahi olabiliyor.

İşte bankaların yeni faiz oranları

Bankaların eski faiz oranları incelendiğinde oldukça yüksek olduğu görülmektedir. Yapılan görüşmelerin ardından ilk adımı atan Ziraat Bankası yeni faiz oranını internet sitesi aracılığı ile duyurdu. Buna göre faiz oranının 120 ay vadeli kredilerde %0,9  faiz oranı uyguladığı görülmektedir.

Ziraat Bakası konut kredisi faiz oranları için tıklayınız.

En iyi faiz oranı uygulayan bankalardan bir tanesi olan Denizbank ise 120 ay vadeli ortalama 100 bin lira çekilen kredilerde %0,87 faiz oranı uygulamaktadır.

Yapı Kredi Bankasında da 120 ay vadeli 100 bin lira çekilen kredilerde %0,87 faiz oranı uygulanacak. Fakat Denizbank’a göre geri ödeme de Yapı Kredi Bankası 2 bin lira daha fazla ücret alıyor.

Garanti Bankası sitesinde yayınlanan verilere göre en düşük ödeme aylarında uygulanan faiz oranının %0,59’a kadar düştüğü görülmektedir. 120 aylık 100 bin lira için ise %0,89 faiz oranı uygulayan Garanti Bankası 60 aylık vadede 0,86 faiz oranını uyguluyor.

Garanti Bakası konut kredisi faiz oranları için tıklayınız.

Geçtiğimiz sene bankalar tarafından uygulanan faiz oranları incelendiğinde rakamın %1’in oldukça üzerinde olduğu görülmektedir. Kıyaslama yapıldığında ise 120 ay vadeli ve 100 bin lira çekilen konut kredilerinde ortalama 20 ila 25 bin lira arasında kazancın olduğu görülmektedir. Tabi vade süresinin azalması, aylık daha fazla ücret ödemesinin yapılması ile kazancın 50 bin liraya kadar çıktığı görülmektedir.

Bankaların yüksek kazancı

Yukarıda ki faiz oranları incelendiğinde vatandaşların oldukça sevindiğini belirttik. Ancak faiz oranlarının düşmesi ile yine madur olanların açıkça hak olduğu görülmektedir. Çünkü faiz oranlarını ay ile çarpıp ödeme türleri ile hesapladığımızda yeni faiz oranları sonucunda 100 bin lira konut kredisi çeken ve bunu 120 ay’da ödeyecek olan bir vatandaşın toplam 165 bin ila 170 bin lira arasında bankaya ödeme yapacağı görülmektedir. Kısaca 100 bin lira konut kredisi için vatandaş bankaya 70 bin liraya kadar fazla para ödüyor. Bankalar şu anda düşürülen bu faiz oranından hiç memnun değil ancak memnun olmadıkları faiz oranlarında dahi 70 bin liraya kadar kazanç sağlanıyor. Buna göre bu bankaların her gün binlerce vatandaşa konut kredisi verdiği ve her biri hesaplandığında ne kadarlık kazanç alındığı açıkça görülmektedir.

Bankalar her ne kadar kendilerini haklı olarak göstermeye çalışsa da aslında bu uygulanan faiz oranları dahi oldukça yüksek. Çünkü bankaların kazancı düşünüldüğünden daha fazladır. Bir bankanın normal olarak açılış sermayesinin 1 milyar lira olarak ele alınırsa normal bankanın binlerce kişiye konut vermesi ve binlerce kişiden ortalama olarak kiş başı 70 bin lira kazanç sağladığı görülmektedir.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir