Home - Konut Kredisi - Konut Kredisi Masraflar Neler Ve Nasıl Geri Alınır ?
Konut Kredisi Masraflar Neler Ve Nasıl Geri Alınır ?

Konut Kredisi Masraflar Neler Ve Nasıl Geri Alınır ?

Bilindiği gibi Konut Kredisi Masrafları oldukça can sıkıcıdır ve kiradan kurtulmak ve kendi evininde yaşamak isteyen birçok insan vardır. Fakat, ev alabilmek için gerekli ve uygun şartlara sahip misiniz? Genellikle 2019’nin son çeyreğinde de ev fiyatlarının giderek pahalılaşması ve kredideki faiz oranları ev hayallerinizi ileri tarihlere atmanıza sebep olmuş olabilir. Yeteri kadar bakılmadan yapılmadan çekilen kredi ve alınan konutlar daha sonrasında hayal kırıklığı olabiliyor. Sürprizler ile karşı karşıya kalmamak için konut kredisi masraflarını irdelemenizi öneriyoruz.

Kredi Dosya Masrafı Nasıl Hesaplanabilir ?

Öncelik olarak cebinize verilecek olan en önemli masraflardan bir tanesi de dosya giderleridir. Çekilmek istenen sabit veya kredi tutarının üzerinden hesaplamalar yapılabilir. Dosya giderini %1 olarak değerlendiren herhangi bir banka size 250bin TL çekmek istediğinizde size 2.500 TL`lik bir dosya masrafını karşınıza koyabilir. Kredi çekerken başvuru yapmış olduğunuz bankanın ele almış olduğu kredi değerlerini de çok dikkate almalıyız.

Konut Kredisi Masrafları Nasıl Geri Alınır ?

Konut kredisi masrafları nasıl geri alınır ? 2019 yılında ödemelerin sayısı oldukça fazla artış gösterdiği bir yıldır. Bankanın bu masrafları ne için aldığını açıklar gerekli bir sebebi bulunmadığını sürece geri iade yapılmalıdır. Öncelikle tüketici olarak bankaya başvurulduktan sonra dilekçe ile birlikte ne kadar bir kesinti rakamı yapıldığı hesaplanır. Tüketici ise kesilen ücretlere göre tüketici hakem heyeti veya tüketici mahkemesine başvuru yapması lazımdır.

Faiz ?

Kredi çekerken en önce bakılan yer kredinin faiz oranlarıdır. Bankadan bankaya farklılık gösterebilen. Örneklerle açıklamak gerekirse 100 bin TL değerinde kredi ihtiyacınız var ise 10 yıl kadar süre zarfında ödeme yapmayı düşünüyorsanız yılda yaklaşık %12 maliyetle yaklaşık 75.000 faiz ödemiş olarak 175.000 ödemekte olursunuz. Bu sebepten dolayı en düşük faiz yüzdesi koyan bankalar üzerinden yola çıkılmalı. Her bankanın da kendine ait bir işleme planı vardır.

Ekspertiz Ücretleri

Ev alımı ve satımının gerçekleştirilmediği hallerde bile kişiye dair geri ödenme yapılamadığı bir ücrettir. Bu ücretler 500 ila 1000 arası değişkenlik göstermektedir. Rapor bankanın anlaşmış olduğu emlak eksper raporları tarafından çıkarılmaktadır. Bu raporlar evin tamamı için kredi çekilemediğinden dolayı evin değerinin yaklaşık değeri belirlenip  %75 li bir kısmı belirlenerek kayda geçmiş olur.

Deprem (DASK), Konut, Hayat ve Ferdi Kaza Sigortası

Konut sigortası kredi çekmiş olan bankadan almak gibi bir tür zorunluluğu yoktur. Başka bankalardan da alabilme şansınız vardır. Hayat sigortasını ise isteğe bağlı olarak yaptırmak gibi bir mecburiyeti yoktur. Ferdi kaza sigortası, hayat sigortasını maliyetli bulan müşterilere alternatif bir seçim olarak sunulur. Ferdi kaza sigortası için herhangi bir kaza ve olası durumda şahsın zararlarını karşılamaya yarayan bir sigortadır. Hayat sigortasına ek olduğu için bu sigortanın da hayat sigortası gibi yaptırılma zorunluluğu olmamaktadır. özgür iradeye bağlıdır. Yalnız deprem yani )DASK) sigortası yeni alınan bir ev için zorunlu olarak yaptırılır.

Konut Kredisi Masrafları Ne Kadar Tutmaktadır?

Biriktirmiş olunan 50.000TL nakit paranız mevcut ve almak istediğiniz ev 150 bin TL değerinde;

  • 10 Yıl vadeli faiz oranı 75 bin TL
  • Emlakçı ve Banka komisyonu :3 bin TL
  • Ekspertiz ücreti: bin TL
  • Alım satım ve ipotek ücreti: 700 TL
  • Belediye vergisi :200 TL
  • DASK ücreti :800 TL
  • Hayat ve konut sigortası 3 bin TL

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir