Home - Konut Kredisi - Konut kredisi faizleri düşmeye devam edecek mi
Konut kredisi faizleri düşmeye devam edecek mi
Konut kredisi faizleri düşmeye devam edecek mi

Konut kredisi faizleri düşmeye devam edecek mi

Ekonomi koordinasyon kurulunun düzenlemiş olduğu 21 Eylül 2019 Çarşamba günü yapılan toplantıda vatandaşlarımızın dikkatini çekecek bir çok konu ele alınırken bu konular arasında en çarpıcı karar ise konut kredisindeki faizlerin düzenlemeye gidilmesi gerektiği olmuştur. Faiz oranlarının düşürülmesi için açıklama yapıldığında bankalar bu duruma karşı çıkmak istediler Fakat Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan konut kredisindeki faiz oranlarının düşülmesi için kesin talimatlar verdi bu talimatlar üzerine bankalar faiz oranlarını düşürerek vatandaşlarımızı sevindirdi. Faiz oranlarının düşmesi üzerine halkımız kafasında canlanan sorular şu şekilde canlanmıştır. Konut kredisi faizleri düşmeye devam edecek mi? bu soru üzerine araştırma yaptık ve aşağıdaki başlıklarda açıklama yaparak sorularınızı cevapsız bırakmadık.

Faiz indirimi yapan bankalar

21 Eylül 2019 Çarşamba günü Sayın Cumhur Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kesin talimatı üzerine bankalar faiz oranlarını düşürmeye başlamıştır. Faiz oranlarını düşüren bankalar arasında öncelik Ziraat bankası ve TEB’den gelirken diğer bankalarda faiz oranlarını düşürmeye başlamıştır. On yıllık vade ile konut kredisinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın faiz oranı 0,95 olarak belirlenirken, beş yıllık konut kredisinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız için de faiz oranı 0,90 olarak belirtilmiştir. Bu oranlar bankalarda değişiklik gösterirken faiz oranlarının düşmesi üzerine bir çok vatandaşımız konut kredisinden yararlanmaya karar vermiştir.

Bankalar üzerinde yapılan faiz oranları

Konut kredisinde faiz oranlarının düşürülmesi üzerine yapılan açıklamanın ardından bir çok banka birbirleri ile rekabet haline girmiş ve faiz oranları yavaş yavaş 1’in altına çekilir olmuştur. Araştırmalar sonucunda ilk olarak Ziraat bankası faiz oranını indirirken TEB ikinci sırada yer almıştır. Bu durum diğer bankalarda da izlenirken Faiz oranları her bankada değişiklik göstermiştir. Bütün vade şartlarında faiz oranlarını 1’in altına çeken bankalar sırası ile şu şekilde yer almıştır.

  • Ziraat bankası
  • TEB
  • Vakıfbank
  • Halkbank
  • Finansbank

Garanti Bankası 5 yıllık vade ile konut kredisinden yararlanan vatandaşlarımız için faiz oranlarını 1’in altına çekerken onu izleyen Kuveyt Türk de aynı karar doğrultusunda ilerlemiştir.

5 yıl vade ile konut kredisinden yararlanan vatandaşlarımız 0,90 faiz oranı ile 0,94 maliyet oranı ve aylık taksit tutarının 2,164 Türk Lirası olması üzerine Toplam maliyet oranı 130,890 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. 10 yıl vade ile konut kredisinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız için ise faiz oranı 0,95 oranı ile 0,97 maliyet oranı ile aylık taksit tutarı 1.400 Türk Lirası olacak şekilde toplam maliyet tutarının 169,062 olarak belirtilmiştir.

Konut kredisi faizleri düşmeye devam edecek mi?

Konut kredisinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız için düzenlenen faiz oranları son zamanların en büyük düşüşünü yaşayarak vatandaşlarımızın yüzünün gülmesine sebep olmuştur. Bu durum en son 2015 yılının Temmuz ayında görülmüştü. Konut sahi olmak isteyen ve kredilerden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız için faiz oranlarını takip etmelerini gerektiğini belirterek şu şekilde açıklama getirmek istiyorum. Şuan faiz oranları üzerinde yapılan indirimler bankalar arasında sıcak rekabetlerin gerçekleşmesine sebep olmuştur. Bu durum vatandaşlar için oldukça önem arz ederken bankaların faiz oranlarını tekrar düşürüp düşürmeyecekleri muamma olarak belirtilmiştir. 2019 yılının son aylarında kamu bankalarından ani bir atak daha gerçekleşirse faiz oranlarının tekrar düşüş içerisine girmesine sebep olabilir.

 

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir