Home - Konut Kredisi - Konut fiyatları düşecek mi?

Konut fiyatları düşecek mi?

Devletin verdiği teşvik ve bankaların kullanıcılara özel olarak oluşturduğu konut kredileri sayesinde vatandaşlar eskiye oranla daha fazla konut sahibi olmaya başladı. Buna göre fiyatlarda indirim olup olmayacağı yönünde çokça sorular sorulmaya devam ediyor. Peki bu konu hakkında ne tür açıklamalar var? Konut fiyatlarının azalması ya da artması yönünde ne gibi değerlendirmeler yapılabilir?

Yapılan yorumlar, artan fiyatlar ve konutlar incelendiğinde bundan sonra ki dönemlerde konut fiyatlarının azalacağını pek tahmin etmiyoruz. Konut fiyatları ciddi derecede arttı o kadar ki bazı bölgelerde %100’e varan ciddi fiyat artışlarının meydana geldiği öğrenilmektedir. Ancak fiyatların artmasına rağmen konut satın almalarında her hangi bir azalma olmadı. Azalma olmadığı gibi %30 ila %50 arasında satışlarda artış olduğu öğrenilmektedir. Bunun nedeni olarak artan maaşlar ve bankadan kredi almanın kolaylaşması olduğu tahmin edilmektedir.

Devlet teşviği başladı

Konut kredileri, konut hesapları, fiyatların düşüp düşmeyeceği soruları devam ederken hükümet konu hakkınad çalışma yapmaya başladı ve ev almak isteyenlere pek çok konu hakkında imkan tanıyacağını belirtti. Buna göre konut hesabı sayesinde vatandaşlara %20 oranında teşvik ücreti veriliyor. Aynı zamanda %0,86’ya kadar düşen konut kredi faiz oranları da uygulanmaya başladı.

Devletin verdiği teşvik ücretleri ile konut satın almalarında daha da artış olması beklenmektedir. Durum böyle olunca gayrimenkul firmalarının konut ücretlerini düşürecekleri tahmin edilmediği gibi ilerleyen zamanlarda fiyatların daha da artacağı tahmin ediliyor.

Bölge bölge fiyatlar yükseliyor

Şu anda bazı bölgelerde ev fiyatlarının ciddi oranda arttığı görülmektedir. Özellikle gecekonduların yoğun olduğu düzgün bölgeler büyük şirketler tarafından alınmaya başladı. Bir sene öncesine kadar değersiz olarak söylenen yerler şu anda 150 bin ila 450 bin lira arasında satılıyor. Buna en iyi örnek İstanbul ve Ankara illerinde bulunan bazı semt ve mahalleler verilebilir.

Site ve rezidans dairelerinde artması ile fiyatlar daha da artıyor. Normal apartmanlarda şu an fiyatların genel olarak 150 bin lira ila 250 bin lira olduğu görülmekteyken rezidanslarda bu fiyatların 400 bin lira ve üstüne çıktığı görülmektedir. Site tasarımlı evlerde de fiyatların bu şekilde olduğu anlaşılıyor.

Kalite artmaya başladı

Eskiye oran ile yeni yapılan evlerde daha kaliteli ürünlerin kullanıldığı görülmektedir. Ancak pek çok ev sahibi evin sadece dışarıdan bakıldığında iyi göründüğünü esas sorunu öğrenmek için içine girmek gerektiğini belirtmektedir. Buna göre bazı müteahhitler daha fazla para kazanabilmek için pek çok üründen kaçmaya çalışmakta bu sayede ev başı daha fazla ücret kazanmaktadır.

Ancak bundan önce yapılan evler ile şu an yapılan konutlar kıyaslandığında ciddi değişikliğin olduğu görülmektedir. Örneğin eski evlerde mutfaklar dahi tam olarak yapılmaz ve ev sahibi mobilyacılara giderek kendi mutfağını kendi yapardı. Ancak şu anda yapılan evlerde mutfak dolaplarının tamamı olduğu gibi antre denilen bölüme vitrinlerde yerleştirilmektedir. Ek olarak eski binalarda petek ve kombilerin olmadığı da dikkat çekiyor. Şu anda müteahhitler evleri daha kolay satabilmek için tasarım olarak evi oldukça güzel yapmaya çalışmakta ve olabildiğince evin içini doldurmaya çalışmaktadır. Örneğin pek çok mutfakta artık ocak görebiliyoruz ve kombiler ile petekler müteahhitler tarafından firmalara yaptırılıyor.

Bu gibi durumlardan dolayı ev fiyatlarında ciddi oranda artış yaşandı. Tabi ki müteahhitin yaptığı tasarım, evin üzerine konulan fiyat kadar olmuyor ancak halk konut almaya meraklı olduğu için artan fiyatlar konut satışlarında her hangi bir azalmanın yaşanmamasına sebep olmamaktadır.

Hedef Doğu ve Güneydoğu

Şu anda büyük firmalar Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerine ciddi yatırımlar yapmayı hedeflemektedir. Ancak bölgede sıklıkla terör saldırıları yaşandığı için pek çok firma buralarda düzenlenen ihalelere katılmadığı gibi buralara konut yapmak istemiyor. Hükümet harekete geçti ve şehir merkezlerinde bulunan teröristleri yok etmeye çalışıyor. Özellikle PKK’nın Türkiye’den tamamen silinmesi ile Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgelerine yeni konutların yapılması ve satışların ciddi oranda artması beklenmektedir. Şu anda sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı ve harabe olan bölgelerin pek çoğuna TOKİ konut yapmaya başladı. İlerleyen yıllarda bölgenin temizlenmesi ile pek çok şirketin buralara yatırım yapması beklenmektedir. Bu tür sebeplerden dolayı konut fiyatlarının düşmesi beklenmediği gibi daha da artacağı tahmin edilmektedir.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir