Home - Kredi Notu - KKB Notu Nasıl Öğrenilir

KKB Notu Nasıl Öğrenilir

KKB Notu Nasıl Öğrenilir

KKB Notu, Eğer herhangi bir bankayla finans bakımından çeşitli ilişkiler kurduysanız mutlaka belirli bir kredi siciliniz oluşmuş demektir. İşte bu kredi sicilinizi yansıtan ana etken kredi notunuzdur. Bankalar kredi kartı ya da kredisi bulunan vatandaşlara, bunların geri ödemesinde ki performansını inceleyerek bir not belirler. Belirlenen bu not ve diğer bütün kredi sicil bilgileri KKB yani Kredi Kayıt Bürosu eliyle kayıt ve muhafaza edilir. Bundan dolayı herhangi bir krediye müracaat etmeden önce kayıt altında ki mevcut kredi notunuzu öğrenmek, müracaatın sonucuna ışık tutacağından fazlasıyla mühimdir. Çünkü bankalar kredi notu düşük olan vatandaşlara kredi verme konusunda olumsuz düşünmektedirler. Kredi notunu yüksek tutmak her zaman sizin lehinize olacak ve herhangi bir kredi ihtiyacı doğduğunda oldukça işinize yarayacaktır. KKB notunuzu öğrenmek istiyorsanız bunun birkaç çeşit metodu vardır. Findeks olarak isimlendirilen sanal sistem yoluyla, SMS yoluyla veya doğrudan banka şubelerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

  • Findeks Yöntemiyle Kredi Notu Öğrenmek

Findeks, Kredi Kayıt Bürosu eliyle kurulan sanal bankacılık hizmetidir. Bu sistem üzerinden finans sisteminin size nasıl baktığını ve sistemdeki pozisyonunuzu öğrenebilirsiniz. Sisteme rahatça giriş yaparak KKB notunuzu öğrenebilirsiniz. Elbette sistemdeki hizmetlerden yararlanmak istiyorsanız ilk olarak Findeks’e üyeliğinizi yapmalısınız. Üyelik işleminde birtakım temel bilgilerinizin yanında ilgili banka üzerindeki hesap numaranız da istenmektedir. Findeks KKB eliyle kurulmuş olan bir sistem olduğundan dolayı güvenlik endişesi yaşamanızı gerektirecek hiçbir durum yoktur. Bundan dolayı hesap bilgilerinizi rahatça girebilir ve güvenli şekilde istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sisteme girmenizin ardından KKB notu öğrenme bölümünden kolayca kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu öğrenme işlemini gerçekleştirmek için Findeks sizden 4 TL’lik bir ücret isteyecektir.

  • SMS Yöntemiyle Kredi Notu Sorgulama

KKB notunuzu öğrenmek amacıyla birtakım mobil şebeke firmalarından da yararlanabilirsiniz. Bu yöntemle birlikte cep telefonunuzu kullanarak sadece bir SMS ile kredi notunuzu öğrenebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken cihazınızın mesaj kısmına ‘’Riskim’’ yazarak T.C kimlik numaranızın son 4 hanesini 4552’ye ücretsiz bir şekilde gönderebilirsiniz. Bu yöntem ile yapılan kredi sorgulamanızda ise şebekenizin bakiyesi üzerinden 5 TL’lik bir ücret tahsil edilecektir.

  • Banka Üzerinden Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunuzu doğrudan banka yoluyla da öğrenme imkânınız mevcuttur. Müşterisi bulunduğunuz Bankaya müracaat ederek kredi notunuzu öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu işlemden sonra bankanız sizden bir dilekçe yazmanızı rica edecektir. Akabinde kredi notunuz ve kredi siciliniz banka tarafından size ulaştırılacaktır. Lakin genellikle kredi notunuzu şubelerden öğrenmek istediğinizde diğerlerine göre daha yüksek miktarda bir ücret istenir. Bu miktar muhtemelen 10 TL kadar olacaktır. KKB notunuzu sorgulama işlemini aynı zamanda müşterisi bulunduğunuz bankanın internet bankacılığı sisteminden de öğrenme imkânına sahipsiniz. İnternet bankacılığını kullandığınızda kolayca kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu işlemin ardından ise sizden 5 TL’lik bir ücret tahsil edilecektir.

  • Ücretsiz Kredi Notu Sorgulaması

İnternette çoğu site ücretsiz bir şekilde kredi sorguladığını iddia eden reklamlar yapmaktadır. İlk olarak şunu söylemek lazım, Kredinizi açıkladığımız metotların dışında bir yöntemle öğrenme imkânınız bulunmuyor. Bundan mütevellit henüz kredi notunuzu ücretsiz sorgulamanız gibi bir imkân bulunmuyor. Yaptığınız her ücret için belirli bir ücret tahsil edilmektedir.

 

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir