Home - Krediler - Karşılıksız Senet Nasıl Tahsil Edilir?
Karşılıksız Senet Tahsilatı

Karşılıksız Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Böyle bir durumda olan yani karşılıksız senet ile karşı taraftaki kişinin yapabileceği en sağlıklı şey bankaya başvurmaktır. Karşılıksız çıkmış senedin yani senedin ödenmediği durumlarda yapılması gereken ilk iş bankanıza başvurup protesto etmek olacaktır. Başvuru yapmış olduğu bankanın borçlu kişiye protesto çekmesini sağlamak karşılıksız senet ile karşı karşıya kalındığı durumlarda yapılması gereken ilk iş olmaktadır. Ödenmeyen senet ve çekler dahilinde bankaya başvuruda bulunun borçlu vatandaş için protesto çekmek alacaklının eline ne kazandırmış olur? Eğer olaya katılmakta olan üçüncü kişi varsa en azından bu kişilere hukuken başvurabilme imkanınız vardır.

Öteki noktaysa bankaların borcunu ödeyemeyen kişilere çektikleri protesto dahilinde bu kişilerin kara listeye alınması sağlanır ve sicil bozukluğu yaşayan kişilerin kredileri düşer. Banka tarafından çekilen protesto sonucunda borçlu kişiler kara listeye alınır ve bu borçlu kişi açısından kaçınılmaz bir olaydır. Hiç kimse bu kara listeye girmek istemediğinden dolayı bu taktik ciddi anlamda caydırıcı bir taktiktir.

Devamında ihtar çekerek borçlunun bu parayı ödemesi konusunda sıkıştırabilirsiniz. Fakat bu iki yoldan da senedin sonucunda ödeme alamaz iseniz, bu durumda hukuk yolları çerçevesinde yapılabilecek en doğru seçim icraya başvurmaktır. Bankanın çektiği protesto ve senedin alacaklısının borçluya çektiği ihtar dahilinde sonuca ulaşılmaz ise karşılıksız senedi tahsil etmek için icra yolu mantıklı olacaktır. İcra takibi başladıktan hemen sonra gidişata göre bu senedin icra takibini devam ettirip, haciz yoluyla senedinizi tahsil edebilirsiniz.

Ödenmeyen Senedin Cezası

Ödenmeyen karşılıksız senedin aslında aktif bir cezai yaptırımı olması doğru değildir. Ancak bir senediniz var ve imzalı düzenlediniz fakat bu senedin vadesi geldi, bu senedi ödemediniz. Bu durumda hakkınızda yapılacak olan işlemler icra takibi olmaktadır. Bir icra takibinin sonucunda, eğer para ödemesi yapılamıyorsa haciz işlemleri yapılır. Senedin tam zamanında ödenmemesi durumlarında borçlunun çalıştığı yere ve evine haciz gelebilir. Bu sırada eğer borçlu olan kişinin üstüne kayıtlı mal varsa bu mallar haczedilecektir.

Fakat bunun dışında para cezası veya hapis cezası tarzı durumlar söz konusu değildir. Bir tek masraflarla beraber toplam borç ödemesi sağlanacaktır. İki taraflı düzenlenen ve imzalanan senedlerin karşılıksız olduğu ve ödenmediği durumlarda borçlu olan kişi direk hapse atılmaz. Borçtan dolayı hapis zaten yasalarımızda olan bir şey değildir. Yalnız icra sırasında, eğer kendi rızanızla icra yetkililerine ödeme zamanını taahhüt verir, bu taahhüt yerine getirilmezse bu durumda taahhüt ihlal suçunu işlediğiniz için hakkınızda açılacak dava sonucunda hakim olası bir ceza öngörebilir.

Vadesinde Ödenmeyen Senede Faiz

Ödenmeyen çoğu borç için olduğu gibi burada da senede faiz uygulanacaktır. Fakat burada şöyle bir nokta bulunmaktadır. Senet düzenleme ve borç alacak olan kişi ilişkisi hukuk sistemimizde biraz daha değişik şekilde uygulamaya sahiptir. Ticari yaşamın vazgeçilmezleri içinde olan senet, senede uygulanacak olan faiz yasal uygulanan faizden daha fazla orana sahip olan reeskont faiz uygulanmaktadır. Bu ne demek diye soracak olursanız faizin üzerinde bir faiz ödeyecek olunması durumudur. Vadesi dolmuş olan ve ödemediğiniz ya da ödeyemediğiniz senedin icra takibine geçildiği halde ödeyeceğiniz faiz her gün artacağı için borcunuz katlanarak devam etmekte olacaktır. Bu durumda da ödeyeceğiniz faiz oranı diğer borçlarla beraber size ödettirilmektedir. Senedi zamanında ödemediğiniz ya da ödeyemediğiniz zaman icra takibine düşen senedin diğer masraflar ile birlikte icra masrafları, avukat vekalet masrafları ve ücretlerinin de ekleneceğini düşünürsek bu meblağ artacaktır. Yasal faizin üstünde bir faiz ödeyeceğiniz için kapatacağınız borcunuz daha çok olacaktır.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir