Home - İşyeri Açma Kredisi - İŞ YERİ AÇMA KREDİSİ
İş Yeri Açma Kredisi

İŞ YERİ AÇMA KREDİSİ

İşyeri açma kredisi nasıl alınır şartları nelerdir?

İşyeri açma kredisi nasıl alınır diye sormakta olan genç girişimciler, bayanlar, erkekler ve emekliler yeni Türkiye’de artık iş kurmak için devletten desteği alabiliyorlar ve bunlardan yararlanabiliyorlar. Bu yılda da bu kredi ve teşviklerin verilmeye devam edileceği açıklandı. Artık çok parası olan daha çok kazanır devri bitti. Bunda en büyük payı darbe girişimi ve yapılan OHAL aldı. OHAL sonrası gelişen ülkemizin ekonomisiyle , esnafıyla , girişimcisiyle ve sanatkarıyla bir bütün oldu.  Merkez bankasının esnafa ve işyerinin sahiplerine kredi çekmeleri için özel ve kamu banklarının kredi faiz oranlarını indirmeleri sağlanır. Bu kapsamda kosgeb , kgf , tkdk gibi bakanlıklara bağlı olan destekleme kuruluşları için de farklı işyeri paketleri hazırlamaları için harekete geçildi. İş kurmak gibi niyetim var ama param yok diyen herkes , devletimizin sunmuş olduğu imkan ve olanaklar dahilinde aldıkları destekle yeni bir sayfaya başlıyor. Peki başvurabileceğiniz kuruluşlar neler ?

İşyeri Açma Kredisi Nereden Alınıyor ?

Kendi işinizi kurmak istiyorsanız, uğrayacağınız duraklardan bazıları KOSGEB, Halkbankası, Kooperatif ve özel bankalar olarak sıralanabilir. Aklınızda bulunan yeni iş fikri belki de KOSGEB’den destek almaya müsait olan bir alandadır . Bu kısımda “NAC” kodları uyduğu taktirde sizde 50 bin lira geri ödemesiz kredi destek ile işinizi kurabilmeye hak kazanırsınız. Eğer 50.000 TL yetmez ise 100.000 TL daha sıfır faizli kredi sizin için yeterli olacaktır. Bu durum için kosgep başvurusu yapmak zorundasınız. Peki bu başvuru nasıl yapılmaktadır ? Kredi Garanti Fonu tarafından yeni açılan işyeri için girişimcilere, kadınlara, KOBİ’lere de kefalet ve teminat mektubu veriliyor ve her sektörde iş kurmalarına olanak sağlanıyor. Dükkan veya mağaza açmak isteyenlere kredi ve finansman sağlayan firma ve kuruluşlarını aşağıda sıraladık ;

  • Özel banka ve finansman kuruluşları,
  • Devlet bankaları,
  • Kosgeb , TKDK , KGF gibi kredi ve kefalet destek kuruluşları
  • Kalkınma ajansları,
  • Kooperatifler

İşyeri Açma Kredisi Veren Kamu Kuruluşları

  1. Öncelikle Kosgebtarafından düzenlenen uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmanız gerekiyor. Size en KPSGEB kuruluşuna müracaat edin ve 32 saat süren kursu tamamlayınız.
  2. Kosgeb kursunda anlatıldığı şekil ile , iş kurmayı arzulayan girişimciler, güzel bir iş planı hazırlayarak KOSGEB’ genel destek programına veyahut yeni girişimci destek programına başvuruda bulunmaktadır. Bu nedenle güzel bir iş planı hazırlayarak başvuruda bulunur. Proje desteğinin alınabilmesi için çok önemli unsurdur. Onay alan projeleri araştırabilir, kosgeb çalışanlarından destek alabilir veyahut başka çareniz yoksa , para karşılığında Danışmanlık firmalarına başvurabilirsiniz.  Projeniz onaylandığı takdirde bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
  3. İşyeri açılır ve sonrada Kosgebtarafından işyeri açma kredisi onayı verildiğinde, girişimciye faturaları karşılığında 150 bin liraya kadar destek ödenir.

İşyeri açmak için esnaf kefalet kooperatif kredisi

Esnaf ve sanatkarlar kooperatifi ve diğer kooperatifler de, üyelerine çeşitli kredi imkanları sunmaktadırlar. Birçok esnaf ve girişimci, kooperatif kredilerinden faydalanmaktadır. Özellikle , Hükümet tarafından geçen yıl esnaflara kooperatif üyelerine sağlanan 30 bin lira esnaf kredisi birçok esnafın yüzünü güldürmüştü. Esnaf ve sanatkarlar kooperatifine veya diğer kooperatiflere esnaf kredisi ve işyeri kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Aynı zamanda faizsiz olarak verilen bu kredi için yapılabilmektedir.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir