Home - Hibe ve Teşvikler - Halkbank çeyiz hesabı
Halkbank çeyiz hesabı
Halkbank çeyiz hesabı

Halkbank çeyiz hesabı

Halkbank çeyiz hesabı

Halkbank çeyiz hesabı isimli yazımızda Çeyiz hesabı açma, kimler çeyiz hesabı açtırabilir,çeyiz hesabı açan bankalar, ve şartları hakkında bilgi vereceğiz.

Halkbank çeyiz hesabı

Evlenecek çiftlerin evlenme, düğün masraflarını karşılamak amacıyla bugünden başlayarak birikim yapmaları amacıyla Halk bankası devlet katkısı veren bankalar arasındadır. Halk bankası en 3 yıl birikim yaparak en geç 27 yaşına kadar ilk evliliklerini yapmaları koşulu ile devlet desteği veriyor.

Halkbankası çeyiz hesabı şartları

Halk bankası 24 yaşında hiç evlenmemiş T.C vatandaşı veya mavi kart sahibi gençlere kişi adına sadece bir tek birikim hesabı açıyor. Yurtiçi şubelerinden TL cinsinden  vadeli mevduat birikim hesaplarına 3 yıl boyunca düzenli aralıklarda ödeme yapan gençler evlendikleri tarihte bankalarda % 20 devlet katkılı 5.000 TL çeyiz yardımı alabilirler. Kişilerin kendilerini ödeme periyotlarını belirleyebilirler.Aylık veya 3 aylık olacak şekilde birikim yapılması gerekmektedir.18 yaş altındaki kişilere ve çocuklara aileleri tarafından hesap açtırılabilir. Hesap açılış tarihinden itibaren yatırılması  gereken asgari tutarların hesapta kalması koşulu ile Her yıl için en fazla 2 defa hesaptan para çekim hakkı kullanılabilir.

Halkbankası devlet katkısı nasıl hesaplanır?

Halk bankası devlet katkısı, evlilik tarihinde  hesaptaki anapara ve banka getirisi toplam tutarları üzerinden ve birikim süresine göre belirlenen oranlar ile azami tutarı aşmayacak şekilde hesaplanır.

Düzenli ödemelerde açılış tarihinde 15.000 TL para yatırarak açılması halinde ödeme planı ve ödenecek tutar ;

Aylık ödemelerinizde en az 105,58 TL en çok 1,055.80 TL

3 Aylık ödemelerde en az 316,74 TL en çok 3,167,40 TL ödeyerek en az 3 yıl en çok 5 yıl birikim yapanlar;

  • 0-36 vadeli birikimlerde ödeme alamazlar. 36-47 ay arasında birikim tutarlarının % 10’ u kadar 4,223 TL devlet katkısı alabilirler.
  • 48-59 ay vadeli birikim tutarının % 15’i olan 4.751 TL devlet katkısı alabilirler
  • 60 ay ve üzerindeki birikim yapanlar % 20 oranında en çok 15,279 TL devlet katkısı  alabilirler.

Halkbankası devlet katkısı hak kazanma koşulları nelerdir?

Her bankada olduğu gibi devlet çeyiz katkısı verecek olan gençlerin Halk bankası devlet katkısı kazanma koşulları; birikim hesaplarında en az 3 yıl en  çok 5 yıl boyunca düzenli ödeme yapılması, 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğin yapılması ve evlilik tarihini müteakip 6 ay içerisinde gerekli belgelerle birlikte hesabın bulunduğu Şubemize başvurulması koşuluyla devlet katkısından yararlanabilirler.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir