Home - Konut Kredisi - Garanti bankası mortgage ve konut kredisi

Garanti bankası mortgage ve konut kredisi

Garanti Bankası müşterilerini memnun etmek için yeni kampanyalarına devam ediyor. En çok beğenilen kredi türlerinden bir tanesi olan mortgage sayesinde müşteri sayısını artıran Garanti Bankası uygun konut kredisi faiz oranları ile daha çok kredi vermeye çalışmaktadır. Bilindiği gibi bankalar düzenlemiş oldukları konut kredilerinden oldukça yüksek kar elde ettikleri için bu tür kampanyalara önem vermekte ve müşteri sayısını sürekli olarak artırmak istemektedir. Garanti Bankasından konut kredisi çekmek isteyenler için bilgi dolu bir makale hazırladık. Bu makale aracılığı ile tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Güncel konut kredisi faiz oranları

Hükümetin çalışmaları ile Garanti Bankası başta olmak üzere pek çok banak konut kredisinde ki uyguladığı faiz oranlarını düşürdü. Peki Garanti Bankasının konut kredisi için uyguladığı güncel faiz oranları nedir? Örnekler vererek açıklayalım.

100 bin liralık bir kredinin 3 ay vadeden başlayıp 24 ay vade süresine kadar çekilmesi takdirinde Garanti Bankası %0,95’lik faiz oranı ile müşteriye kredi vermektedir. 100 bin liralık bir kredinin 24 ay vade süresi ile çekildiğini varsayarsak müşterinin her ay Garanti Bankasına 4.679,38 liralık ödeme yapması gerekmektedir. Tahsis ücreti 500 lira, ekspertiz ücreti 750 lira ve taşınmaz rehin ücreti 160 lira olarak belirlenmiştir. Yani Garanti Bankasından çekilen mortgage konut kredisi masrafı toplam bin 410 lirayı bulmaktadır. 100 bin liralık çekilen kredi için müşterinin Garanti Bankasına geri ödeyeceği toplam bakiye ise 112.305,05 lira olarak belirtilmektedir.

Yani bankanın düşük faiz oranı ile müşterisine sunduğu konut kredisinden dahi 12 bin 300 liralık kredi kazancı ve bin 410 liralık masraf ücreti kazancı vardır.

Yine Garanti Bankasından 100 bin liralık 25 ay vadeden başlayıp 60 ay vadeye kadar çekilen krediler için uygulanan faiz oranları %0,9 olarak belirlenmiştir. Rakamlar ile hesaplarsak.

100 bin liralık 60 ay vade süreli çekilen bir kredide müşterinin her ay Garanti Bankasına ödeyeceği tutar, 2.218,39 lira olarak görünüyor. Çekilen kredi esnasında müşteriden tahsis ücreti 500 lira, ekspertiz ücreti 750 lira ve taşınmaz rehin ücreti 160 lira olmak üzere topla bin 410 lira masraf alınmaktadır. Kredi çeken müşterinin 60 ay süre sonunda bankaya ödemeyeceği toplam tutar ise 133.103,03 lira olarak görünmektedir. Garanti Bankasının 33 bin 100 lira faiz kazancı ve bin 410 lira masraf kazancı olduğu görülüyor.

Mortgage avantajları nedir?

Garanti Bankası başta olmak üzere pek çok bankanın reklamlarında görülen mortgage kampanyası nedir? Garanti Bankasının resmi internet sitesi incelendiğinde bu konuda şöyle açıklamalar görülüyor. Mortgage ile çekilen konut kredilerinde müşterilerin faiz oranları anlaşmaya göre değişebilmektedir. Faiz oranları dalgalanmalara göre düşebilir ya da artabilir. Bu tamamen enflasyon rakamları ve ekonomik duruma bağlıdır. İsteyenler mortgage ile konut kredisi çekmesi halinde faiz oranlarının aynı kalmasını belirleyebilmektedir. Yani faiz dalgalanmalarının olması mecburi değildir. Mortgage ile çekilecek olan kredileri de ipotek edilecek olan evin tapusu gerekmektedir. Garanti Bankası tarafından gelecek olan yetkiler evin fiyatına biçecek olup müşteriye evin değerinin en fazla %75’i oranında kredi vermektedir. Yani alınacak olan evin 100 bin lira piyasa fiyatı olduğu düşünülürse mortgage ile çekilecek olan kredilerde Garanti Bankası müşteriye en fazla 75 bin liralık konut kredisi vermektedir. Bu ücretin üzerinde fazla kredi verilmiyor. Çünkü banka kendisini garantiye almak istiyor. Müşterinin her hangi bir ödeme yapmadığı durumda icra memurları aracılığı ile eve haciz koyuluyor ve icra yolu ile ev satılarak bankanın gerekli borcu buradan karşılaması sağlanmaktadır.

Kefile gerek yok

Pek çok banka kredi çeşitlerinde müşteriye kefil aramaktadır. Ancak Garanti Bankası ile çekilen mortgage konut kredilerinde hiçbir kefil ihtiyacı duyulmamaktadır. Konut kredisi için müşteri teminat olarak evin tapusunu ipotek ettirmesi yeterlidir.

Ödeme ücretleri değiştirilebilir

Garanti Bankasından çekilen mortgage konut kredilerinde müşterilere bazı avantajlar sağlanmaya devam ediyor. Buna göre ödemeler her ay aynı yapılmasa da banka bunu kabul ediyor. İsteyenler kredi çektikleri anda zorlanacaklarını düşünürlerse anlaşılan süre boyunca az ödeme yapabilir ve daha sonrasında ödeme ücretini artırabilir. İsteyenler önce fazla sonra düşük yatırabilir. Ya da düşük, fazla yatırıp bir süre sonar ödemeleri tekrar normal seviyeye çekebilirsiniz. Garanti Bankası mortgage konut kredisi çekebilmek için taşınmaz bir tapunuzu ipotek ettirmeniz gerektiğini unutmayın. Bu şartı yerine getirmediğiniz takdirde Garanti Bankası işlem yapmaz. Mortgage konut kredisi hakkında bilgi almak için buradan tıklayarak gerekli incelemeleri yapabilirsiniz.

About krediverenbankalar

One comment

  1. mrb benım bır sorum olcaktı mesala bin tl morgıc ev kredisi cektım evın degeritapuda 750 tl evı satan mutahıtın maliye ıle problemi oldu bu yukarıda yazılan fiyatla ılgılı bende sorun yasarmıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir