Home - Hibe ve Teşvikler - Finansbank çeyiz hesabı
Finansbank çeyiz hesabı
Finansbank çeyiz hesabı

Finansbank çeyiz hesabı

Finansbank çeyiz hesabı

Finansbank çeyiz hesabı isimli yazımızda finansbankası çeyiz hesabı şartları , çeyiz hesabı açan bankalar ve çeyiz hesabı açma konularında bilgi vereceğiz.

Finansbank çeyiz hesabı

16 Aralık 2015 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren devlet desteği çeyiz yardımı evlilik hazırlığında olan ve 27 yaşını aşmamış, ilk defa evlenecek gençlere, devlet belirli şart ve koşullarda birikim yapmaları durumunda %20 oranına kadar  5.000TL’ yi aşmayacak şekilde verilecektir. Yurtiçindeki banka şubelerinden TL cinsinden açılacak olan birikim çeyiz hesabı açtırabileceğiniz bankalardan olan Finansbankası ile devlet desteği ödemesini alabilirsiniz..

Çeyiz hesabı nedir?

Çeyiz hesabı bankalarda vadeli mevduat veya katılım fonu olarak TL cinsinden devlet çeyiz desteğinden yararlanmak için açılması gereken birikim  hesabıdır. Çeyiz hesabı açtıran kişilerin 27 yaşına evlenmemiş olması gerekmektedir.24 yaşına kadar evlenmemiş TC vatandaşı veya mavi kart sahibi gençler 27 yaşına kadar ilk kez evlenmeleri durumunda bankalardaki mevduat çeyiz hesaplarına biriktirdikleri toplam tutara % 10, % 15, % 20 oranda devlet desteği alabilirler. 0/36 ay arasında birikim yapanlar devlet desteği alamazken 36 -47 ay arasında % 10, 48-59 ay arasında % 15, 60 ay ve üzerinde birikim yapanlar % 20 oranını geçmeyecek şekilde devlet çeyiz parası alabilirler.

Aylık birikim yapmak istemeyenler 3 aylık ödeme seçeneğinden yararlanabilirler.Düzenli ödeme yapılması her bankanın istediği şartlar arasındadır.3 yıl boyunca düzenli ödeme yapanlara verilecek olan devlet desteğinden ödemelerin aksatılması durumunda çeyiz devlet desteği ödemesi yapılamaz

Bankalarda birikim hesabı açtırmak için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.Finansbank çeyiz hesabı üzerinden aidat veya hesap kullanım ücreti almamaktadır.  Birikimlerinizi istediğiniz zaman çekebilirsiniz.Eğer 3 yıl beklemeden paraya ihtiyacınız olursa ve paranızı çekmek isterseniz aynı gün paranızı çekebilirsiniz. Ancak bu aşamada alacağınız devlet katkısı hakkınız iptal edilmiş olur.

Finansbank çeyiz hesabı başvurusu

Her bankada istenen şartlar hemen hemen aynıdır. Finansbank çeyiz hesabı açtırmak isteyenler bankanın şubelerine sadece nüfus cüzdanları ile giderek , hangi şartlarda birikim yapmak istediğinizi belirterek birikim hesabınızı açtırabilirsiniz. Bunun için öncelikle size en yakın Finansbank şubesine giderek bireysel müşteri temsilcisi ile görüşmeniz gerekmektedir. Finansbank müşteri temsilcisi sizden sadece kimliğinizi talep edecek olup bu kimliğiniz ile birlikte size çeyiz hesabı açacaktır. Çeyiz hesabı açılışı tamamen ücretsiz olup yıllık aidat veya hesap kullanım ücreti alınmamaktadır. Açılan bu hesaba ayda 100 TL olmak üzere en fazla 1.000TL’ ye kadar 3 yıl birikim yapılması karşılığında 5 bin TL’ye kadar evlilik tarihinin ilk 6 ayı içerisinde gerekli belgeler ile başvuruda bulunan çiftlere birikim hesabına devlet çeyiz yardımı yatırılacaktır. Ayrı ayrı hesap açtırılması halinde evlenecek olan çiftler devletten toplam da 10 bin TL devlet katkısı alabilirler.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir