Home - Konut Kredisi - Faizsiz katılım bankaları konut kredisi
Faizsiz katılım bankaları konut kredisi
Faizsiz katılım bankaları konut kredisi

Faizsiz katılım bankaları konut kredisi

Ülkemizde konut sahibi olmak isteyen bir çok vatandaşımız bankalara başvuru yaparak konut kredisi çekmektedirler. Fakat bu durum sadece konut için belirlenen bedelle sınırlı kalmamaktadır. Bir çok katılım bankası başvuru da bulunulan kredilerin üzerine faiz ekleyerek ödenecek limitin üzerine ekleme yapmaktadır. Dinimizde faiz haram olduğu için bir çok sayıda vatandaşımız faizsiz konut kredisi veren bankalara başvuruda bulunmak istiyor. Bu durumu göz önüne alarak siz değerli okurlarımız için faizsiz katılım bankaları konut kredisi için araştırma yaparak kafanızdaki soru işaretlerini cevaplamak istedik.

Faizsiz konut kredisi nasıl alınır?

Konut sahibi olmak istiyor fakat faiz ödemek istemiyorsanız katılım bankalarına başvuru yapmanız gerekmektedir. Katılım bankaları faizsiz olarak çalışmayı en temel prensipleri haline getirmiş ve bu yönde ilerlemeyi ilke edinmişlerdir. Peki katılım bankaları faiz almadan nasıl çalışmaktadır. İşte vatandaşlarımızın en çok kafasının karışmasına sebep olan konuda burada ortaya çıkmaktadır. Katılım bankaları kar zarar esasına göre gelir elde etmeyi hedeflemektedir. Yani bu demektir ki krediye ihtiyaç duyan müşteriye direk olarak parayı ödemek yerine almak istediği konutu satıcıdan peşin alıp kendisine vadeli olarak satmaktır. Katılım bankaları diğer bankalar gibi faiz almamaktadır. Fakat faiz bedeli vade süresine eklenmektedir. Yani faiz ödemek yerine vadeniz uzun tutulmaktadır. Bu durum hem vatandaşın hemde katılım bankalarının anlaşması ile sonuçlanmaktadır.Katılım bankalarında kredi kullanımı diye bir şey yoktur. Bu sistem katılım bankalarına başvuruda bulunan müşterilerin ihtiyaç duydukları malların önceden alınmasıyla başlayan bir süreçtir. Örneğin katılım bankasına başvuru yapan bir müşteri almak istediği konutu belirterek kredi talebinde bulunmaktadır. Banka ise işlemlerini şu şekilde devam ettirmektedir. İlk olarak konut peşin olarak banka tarafından alınacaktır. Daha sonra alınan bu konut fiyatının üzerine komisyon payı eklenecektir. Ve başvuru yapan müşteri için yeni bir satış gerçekleştirecektir. Bu durum ödenecek tutarın en baştan belirlenmesi ile gerçekleştirilerek vade farkı eklenecek ve ödeme şekilleri belirlenecektir.

Ülkemizde bulunan katılım bankaları hangileridir?

Ülkemizde son zamanlarda katılım bankalarına başvuru yapan müşteri sayısı oldukça artış göstermektedir. Ve bu durum karşısında ülkemizde katılım bankaları yavaş yavaş artış göstermektedir. Peki bu şekilde hizmet veren bankalar hangileridir? Kuveyt Türk bankası, Albaraka bankası, Türkiye Finans bankası, Ziraat katılım bankası olarak yer almaktadır.

Kuveyt Türk, Albaraka, Türkiye Finans bank ve Ziraat katılım bankalarından herhangi birine başvuru yapmak istiyorsanız size en yakın şubesi bulunan banklar ile iletişime geçebilir ve ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz.

Faizsiz katılım bankaları konut kredilerine başvuru yapmak için gerekli olan evraklar nelerdir?

  • Nüfus cüzdan fotokopisi ve aslı
  • Konut için gerekli olan mülkiyet ve tapu belgeleri
  • İkametgah
  • Fotoğraf
  • Gelir belgesi
  • Maaş bodrosu
  • Başvuru formları

Bu evrakların yanında başvuru yapmış olduğunuz şubenin sizden isteyebileceği ve gerekli görülen diğer evraklar

 

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir