Home - Hibe ve Teşvikler - Evlenmek isteyenlere çeyiz hesabı
Çeyiz hesabı açma
Çeyiz hesabı açma

Evlenmek isteyenlere çeyiz hesabı

Çeyiz hesabı hangi bankada nasıl açılır, nereye başvurulur¿

Çeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin bugünden  başlayarak vadeli bir hesapta birikim yapmaları ve tasarruflarını sağlamak amacıyla devlet tarafından % 20 katkılı çeyiz yardımı alabilecekleri bankalar tarafından açılan kişi adına tek olarak açılan vadeli mevduat hesabıdır. Çeyiz hesabı açıtıracak olanların 18 yaşında olmaları ve 24 yaşına kadar hesap açtırmaları gerekmektedir.27 yaşına kadar evlenecek olan çiftlere verilecek olan devlet çeyiz parası bankalarda açılan çeyiz hesabına yatırılmaktadır. 25 bin TL ‘lik birikimlerine ek olarak 5 bin TL devlet katkısı ödenmektedir. Çeyiz hesabına devlet katkısı alabilmek için birikim ödemelerinin belirlenen tarihlerde ve düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Ödemelerin aksatılması veya yapılmaması halinde hesap kapatılır ve çeyiz parası devlet katkısı verilemez. Bu hesap mutlaka Türkiye’deki bankaların yurtiçi şubelerinde açılmalıdır.

Sadece ilk evlilik için çeyiz hesabından faydalanılabilir. İlk evlilik sonrasında çeyiz hesabından yararlanılamaz.

Çeyiz hesabı açan bankalar

Çeyiz hesabı açan bankalar devlet bankaları özel bankalar ve katılım bankalarıdır. Çeyiz hesabı açmak için TC vatandaşı 18 yaşından büyük ve 24 yaşına kadar evlenmemiş ve 27 yaşına kadar ilk defa evlenecek olan çiftlere 3 yıl boyunca asgari ödeme yapması halinde devlet katkısı ödemesi yapılacaktır. % 20 devlet katkılı çeyiz parası veren bankalar;

  • Devlet bankaları; Ziraat bankası, Halk bankası, Vakıf bankasıdır.
  • Özel bankalar; Yapı ve Kredi bankası , Garanti bankası Deniz bank,TEB, Akbank, Şekerbank, Fibabanka, Anadolubank’tır
  • Katılım bankaları;, Türkiye  Finans Katılım bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası Türkiye İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası, Turkısh Banktır.

İşbankasında Çeyiz Hesabı 18 Nisan 2019 itibariyle şubelerden ve 25 Nisan 2019 itibariyle İnternet Şubesinden açabilirsiniz. Türk Lirası cinsinden vadeli mevduat hesabı niteliğinde olan çeyiz hesabı uygun faiz oranı ve% 20 devlet katkısı ile bugünden birikim yaparak evlilik tarihinde rahat etmek isteyen 18 yaşını doldurmuş ve 24 yaşına kadar evlenmemiş olan gençler için açılan avantajlı ve tasarruflu bir hesaptır. 18 yaşından küçükler için aileleri velisi adına hesap açtırabilmektedir.

Ziraat bankası çeyiz hesabı
Ziraat bankası çeyiz hesabı

Halkbankası çeyiz parası almak isteyen müşterilerin, en az 3 yıl birikim yaparak en geç 27 yaşına ilk evliliklerini yapmaları şartıyla % 20 devlet katkısı vermektedir. Halkbankası çeyiz parası birikim ödemelerini kişiler kendileri belirleyebilmektedir. 3 ay yada aylık olarak düzenli bir şekilde en az 3 yıl sistemde kalmak koşulu ile 3, 4, 5 yıl vadeli olarak mevduat hesabı açtırarak devlet çeyiz parası alabilecek olan çiftlerin tek tek kendi adlarına hesap açtırmaları gerekmektedir. Tek tek açtırılan hesaplardan 25 bin TL biriktiren gençler evlilik zamanında devletten toplamda 10 bin lira çeyiz parası alabilirler.Ziraat bankası devlet katkılı % 20 çeyiz parası almak isteyenlere uygun faizli çeyiz hesap açmaktadır. Biriken çeyiz parası ve faiz oranı ile birlikte 25.000 TL lik birikim üzerine 5.000 TL olan devlet katkılı çeyiz parasını almaya hak kazanan çiftler evlilik tarihinden en az 6 ay önce evlilik cüzdanı ve ilk kez evlenildiğine dair imzalı belge ile bana şubelerine başvuruda bulunarak çeyiz parasını alabilirler.

Bankalara ortak hesap açılamayacağı gibi bankalar arasında da hesap aktarım işlemi gerçekleştirilemez. Düzenli aralıklarda ödeme yapılması şartı ile 3 aylık ya da  aylık olarak belli miktarlarda para yatırabilirsiniz. Bankaların aradığı şartlar arasında  hesap sahiplerinin düzenli ödeme yapmaları vardır. Ödemelerin yapılmaması ve aksatılması halinde hesap çeyiz hesabı statüsünden çıkarılıp kapatılır ve devlet katkısı bu hesaplara yapılmaz. Her ödeme döneminde çeyiz hesabına yönetmelikte belirtilen üst sınır kadar tutar yatırabilir. Ayrıca açılış esnasında bir defaya mahsus olmak üzere 2019 yılı için 15.837 TL’ye kadar yatırılabilir.

Çeyiz hesabı açan bankaların şartları

Çeyiz hesabı tek tek olarak kişi adına açılır ve ortak olarak hesap açılamaz, Çeyiz hesabı bankalar arasında taşınamaz.Erkek ve bayan  kendi hesabına açtırdığı ve 3 yıl boyunca düzenli olarak birikim yapan çiftller evlendikten sonra 6 ay içinde bankalara evlilik cüzdanı ve ilk kez evlendiğine dair imzalı belgesi ile başvuruda bulunarak alabilirler.

Yeni torba yasa ile herkes çeyiz hesabı açtırabilecektir. Devlet katkısı çeyiz parası almak isteyenler devlet ile anlaşmalı olan bankalarda çeyiz hesabı açtırmaları gerekmektedir. 3 yıl boyunca sistemde kalmaları şartı ile 3, 4, 5 yıl vadeli çeyiz hesabı açtıran çiftler devletten 5- 5 Bin olarak toplamda 10 Bin TL lik çeyiz yardımı alabilirler. Çeyiz hesabı yüksek kar payı avantajı sunmaktadır. Bankadaki paylaşım havuzu 95/5 şeklindedir.

Çeyiz hesabı başvurusu

Çeyiz hesabı açan bankalar düzenli ödemelerini yapıp gerekli şartları sağlayan genç çiftlerimiz evlilik tarihinden itibaren 6 ay içerisinde evlilik cüzdanları ile birlikte şubelerimize başvuruda bulunarak devlet katkısı ödemesini alabilirler. Başvuruda bulunan kişiler Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi olmalı,24 yaşına kadar evlenmemiş olmalı ve ilk defa evlenmek şartı ile 27 yaşından önce evlenmesi gerekmektedir.18 yaşından küçüklere çeyiz hesabını veli ya da vasisi tarafından açılabilir.

Çeyiz parası ödeme tutarları ve ödeme planı

Çeyiz hesabına açılış tutarı ve düzenli ödeme tutarları; Çeyiz parası almak için hesabın açılış tarihinde bir defaya mahsus olmak üzere 15.837 TL’ye kadar para yatırılabilir.Aylık ödemeleri hesaplarda düzenli ödemeler bir yıl boyunca maksimum 3 kez, 3 aylık ödemeli hesaplarda bir yıl boyunca 1 kez ödemesini aksatma hakkı vardır.Bir yıl içerisinde en fazla iki defa para çekim hakkı tanınır.Bu tutarlar her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak 04.01.1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu uyarınca tespit ve ilan edilen yeniden değerleme oranında artırılır.Üst limitler aşılmamak kaydı ile vade tarihinde ek para girişi yapılabilir.

  • Aylık ödemelere ilişkin alt sınır 105,58 TL üst sınır 055,80 TL’dir
  • Üç aylık ödemelere ilişkin alt sınır 316,74 TL üst sınır 167,40 TL’dir
  • Açılış esnasında bir defaya mahsus olmak üzere azami 837 TL’ye kadar para yatırılabilir,

Sizde Bankaların şubelerine giderek başvuruda bulunarak Çeyiz Hesabı açtırabilirsiniz.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir