Home - Konut Kredisi - Evin eksper değerinin tamamına konut kredisi

Evin eksper değerinin tamamına konut kredisi

Evin eksper değerinin tamamına konut kredisi

Ev almak Türkiye’de yaşayan hemen hemen herkesin hayalidir. Ömür boyu çalışıp başınızı sokabileceğiniz bir yere sahip olmak, birikimlerin ana amacıdır. Özellikle çocukları yeni evlenen aileler evlenmeden önce ev almak istemektedir. Gelişen Türkiye ekonomisinde önemli bir yer haline gelen inşaat sektörü bu ihtiyaca cevap veriyor. İnşaat sektörü bankalar ve finans kuruluşları ile anlaşarak çok uygun koşullarda bu yapılan evleri kullanıcılara satmaktadırlar. Bankalar ve finans kuruluşları konut ve ev kredilerinde bazı özel şartlar oluşturmuşlardır.

Banka ve finans kuruluşları hangi şartlarda konut kredisi verebilmektedir.?

  • Öncelikle konut kredisine başvurabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir.
  • Konut kredisi alınacak olan konutun öncelikle ekspertiz değeri banka ve finans kuruluşlarının anlaşmalı özel yeminli ekspertiz uzmanları tarafından incelenmektedir. Bu incelemeler sonucunda ekspertiz uzmanının belirleyeceği ev bedel değerinin %75 i gibi bir oranda kredi vermektedirler. Bunu rakamsal olarak açıklayacak olur isek örnek olarak ekspertiz uzmanı eve 100.000 TL değer biçiyor ise bu ev için alabileceğiniz maksimum kredi limiti %75 orana göre 75.000 TL olmaktadır.

  • Herhangi bir gelirinizin olması gerekmekte ve bunu belgelemeniz gerekmektedir.
  • Eğer iş yerine sahipseniz iş yeriniz  adına kredi çekebilirsiniz. Bunun için banka ve finans kuruluşları sizden vergi levhası, ticaret sicil gazete örneği, son dönemlere ait mizan ( gelir gider belgesi ) esnaf veya oda sicil örneği istenmektedir.
  • Banka ve finans kuruluşları gerekli durumlarda ilave kefil veya ipotek istemektedirler.

Bu şartlar arasında tüketicileri zorlayan tek konu konutun tamamına kredi verilmemesidir. Burada tüketiciler açısından birikim yapılmamasının aşılması gerekmektedir. Bu konuda bazı yan uygulamalar kullanılarak aşılabilir. Bazı bankalar aynı zamanda konut kredisinin yanında bireysel ihtiyaç kredi olanakları ile bu problemi aşmaktadırlar. Bu sayede tüketiciler sadece tapu masrafları gibi masrafları ödemektedirler. Örnek ile açıklayacak olur isek; 150.000 TL değerinde bir ev almak istiyorsunuz. Bankanın uzman ekspertizi bu evi inceledi ve 150.000 TL değer biçti ise %75 ine konut kredisi çıkmaktadır. Bu ekspertiz değerinin %75 i yaklaşık olarak 112.500 TL  konut kredisi çıkmaktadır. Geriye kalan %25 miktar ise 37.500 TL açık kalmaktadır. Banka bu parayı sizlere bireysel ihtiyaç kredisi kullandırarak vermektedir.

Evin ekspertiz değerinin tamamına konut kredisi almanın avantajları nelerdir?

  • Öncelikle evinizi aldığınız için kira ödemekten kurtulacağınız için bu size önemli bir finansal kaynak yaratacaktır.
  • Alacağınız bölgedeki ev fiyatları değişimden etkilenmemiş olursunuz. Ayrıca Türkiye’de her yıl yaklaşık olarak en az %10-15 oranında artan evi fiyatları almış olduğunuz evinde fiyatını arttıracağı için yatırımınız daha erken değer kazanmaya başlayacaktır.
  • Bireysel ihtiyaç kredisi alarak hayalinizi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşarsınız.

Evin eksper değerinin tamamına konut kredisi

Bazı bankalar evin ekspertiz değerine kredi isteyen tüketiciler için alternatif çözümler geliştirmişlerdir. Bunu uzmanlarımız siz değerli okuyucularımız için özellikle araştır. Finans kurumları ve bankalar öncelikle ev kredisinden eksik kalan %25 oran için sizden bir gayrimenkulünüzü ipotek göstermenizi isteyecektir. Eğer sizin verebileceğiniz ev, arazi gibi bir gayri menkule sahip değilseniz; bir tanıdığınız kendi gayri menkulünü sizin adınıza kefil olarak ipotek gösterebilir. Sonuç olarak banka hem sizin yeni alacağınız evi ipotek almaktadır. Hemde tanıdığınızın evini veya arsasını ipotek olarak almaktadır. Bu işlemin bazı dezavantajları olmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir. Özellikle 2 adet evin ekspertizi yapılacağı için ekspertiz bedeli size iki kat pahalıya mal olacaktır. Ekspertiz değerleri bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Yaklaşık olarak bir adet ekspertiz değeri 400 TL – 700 TL arasında değişmektedir.

Öncelikle bireysel ihtiyaç ve ev kredisi alınmadan tüm finans kuruluşlarının faiz oranlarının , kredi şartlarının iyice araştırılması gereklidir. Bu araştırmayı sitemizden konu ile ilgili yazıyı okuyarak başlayabilirsiniz. Bazen 100 bin TL lir ev kredisinde bankalar arasında 7-8 bin TL gibi farklar oluşmaktadır. Almak istediğiniz evi konut fiyatlarının hızlı bir şekilde değer kazandığı bölgelerden seçerseniz evin değeri hızla yükseleceği için ilerleyen yıllarda hızlıca satıp daha uygun bölgelerden kredi çekmeden ev alabilirsiniz.

Bu kredi aşamalarında önceden almış olduğunuz kredilerin ödenip ödenmediği, ödemelerinde gecikmelerin olup olmadığı, tüm gelir gider durumlarınız, vergi borçlarınız gibi işlemler inceleneceği için finansal ödeme alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz sizlere uygun ve hızlı bir şekilde kredi almanızı sağlayacaktır.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir