Home - Emekli Kredisi - Emekliye devlet toki kredisi
Emekliye devlet toki kredisi
Emekliye devlet toki kredisi

Emekliye devlet toki kredisi

Ülkemizde yaşanan maddi sıkıntılardan dolayı konut sahibi olamayan bir çok vatandaşımız bulunmaktadır. Çoğu vatandaşımız ömrünü asgari ücretli bir işte çalışarak feda etmiştir. Yani demek istediğim asgari ücret alarak geçimini sağlayan bir aile reisi ay başını zor zahmet getirmektedir. Bu sebeple kenara köşeye para koyamayan ve kendilerine ait bir evi olamayan bir çok emeklimiz bulunmaktadır. Devletimiz emeklilerimizi düşünerek onlara yönelik bir proje hazırlamış ve bu projeyi gündeme getirmiştir. Toplu konut idaresi başkanlığının sayesinde yapılan evlere başvuru sayısı oldukça yüksektir. Bu sebeple bir umut deyip tokilere başvuru yapan emeklilerimiz sıranın onlara gelmesi için dua etmekteyken Devletimiz yapmış olduğu bir açıklamaya göre emekliler için Tokiler’den özel kontenjan ayrılacak ve ev sahibi olmak için bir fırsat tanınacaktır. Bu açıklamanın arkasından emekli olan vatandaşlarımız yüzü gülmüş ve başvuru talepleri artmıştır.

Emekliye devlet Toki kredisi

Toki Vakıf ve Ziraat bankaları ile anlaşma yaparak 100.000 ile 250.000 tutarına kadar kredi imkanı sunmaktadır. Aynı zamanda 120 ay vadesi olan bu kredilerden hiç bir dosya masrafı alınmayarak faiz oranlarının yok denecek kadar aza indirilmesi sağlanmıştır. Toki kredilerine baş vuru yapan emeklilerimiz için altın değerinde olan bu fırsat kendi belirledikleri ödeme koşulları ile taksitlerini belirleyecek ve istemiş oldukları tarihler arasında düzenleme yapılacaktır. Toki için başvuruda bulunan emeklilere ayrılan kontenjandan yararlanmaya hak kazanan emekliler ellerinde bir miktar birikimleri var ise onu ödeyerek aylık düzenli taksit imkanları ile ev sahibi olabileceklerdir. Fakat ellerinde birikimi olmayan vatandaşlarımız için yine toki anlaşmalı olan bankalarımıza başvuru yaparak ihtiyaç kredisi çekme imkanı doğacaktır.

Toki emekli başvuru şartları nelerdir?

  • Daha önceki yıllarda toki’den konut kredisi almamış olmanız gerekecektir.
  • Hane gelirinin aylık 3.200 liradan fazla olmaması gerekmektedir.
  • Daha önce toki’den konut satın almamış olması gerekmektedir.
  • Başvuruda bulunan şahsın tapuda hiç bir gayri menkule sahip olmaması gerekmektedir.

Emekliler için tokiden ne kadarlık bir kontenjan açılacaktır?

Toplu konut idaresi başkanlığının başlatmış olduğu bu proje ilk başlarda kontenjan ayrımı yapmazken ilerleyen yıllarda çok fazla talep olduğunu görerek emekliler için ek kontenjan oluşturmuş açılan bu kontenjan %25 oranındadır. Bu kontenjan sayesinde ev hayali kuran çoğu emekli vatandaşımızın hayalleri gerçek olmuş ve kendilerine ait bir evleri olmuştur. Bu durumdan oldukça mutlu olan emekli vatandaşlarımız Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Toplu konut idaresi( Toki )başkanlığına minnettar olduklarını dile getirmişlerdir. Açılan bu kontenjan 81 il ve 800 ilçede bulunan emeklilerimiz için büyük bir umut ışığı olmuştur.

Emeklilerin Tokiler için aylık ödeyeceği tutar ne kadardır?

Emekli vatandaşlarımız için açılan kontenjan sayesinde bir çok emekliye ev sahibi olma fırsatı doğmuştur. Tokiler’den ev alma fırsatı yaşayan emekli, vatandaşımız ilk başvuru aşamasında belirli bir miktar parayı yatırdıktan sonra her ay düzenli olarak 250 Türk Lirasının ödenmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Bu durumdan da oldukça hoşnut kalan vatandaşımız sevinç gözyaşlarına boğulmuştur.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir