Home - Hibe ve Teşvikler - Elektrik Affı 2019
Elektrik Affı 2017
Elektrik Affı 2017

Elektrik Affı 2019

2019 Yılında Elektrik Borcuna Af Geliyor

2019 yılı içerisinde elektrik faturalarına gelen zamlar ve tüketmiş olduğumuz elektrik tutarları birleşmiş olduğunda ay sonunda evimize gelen fatura oldukça kabarık olmaktadır. Yüksek gelen faturalar yüzünden çok sayıda aile sıkıntı yaşarken özellikle kış ayları içerisinde gelen yüksek faturalar yüzünden bir çok aile reisinin beli kırılmakta ve ailesini geçindirmekte zorluk çekmektedir. Zamanında ödenemeyen elektrik faturaları için yaşamış olduğunuz sıkıntı son buluyor ve 2019 yılında çıkarılan yasa sayesinde elektrik borcu olan vatandaşlarımızın borçlarına af getirilmektedir. Bu sebeple siz değerli okurlarımız için bugün makalemizde Elektrik Affı 2019 adlı başlığa değinerek sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Elektrik faturalarının faiz oranları düşürülecek
Elektrik faturalarının faiz oranları düşürülecek

Elektrik faturalarının faiz oranları düşürülecek

Boğaz içi elektrik dağıtım şirketi olan BEDAŞ elektrik faturalarında yaşanılan gecikmeler yüzünden oluşan faiz oranlarını, İcralık olan vatandaşların dosyalarını inceleyerek bu vatandaşlarımızın borcunda büyük oranda indirim yapacak ve yüksek elektrik borcu olan vatandaşlarımızın derin nefes almasına sebep olacaklardır. Bunu için öncelikle BEDAŞ şubelerine başvuru yapmanız gerekecektir. Yüksek oranlarda elektrik borcu olan vatandaşlarımızın ve borçları yüzünden icralık olan vatandaşlarımızın yapmış olduğu başvurular dikkate alınacak ve bu vatandaşlarımız borçlarının büyük bir kısmı silinerek borçlarını daha rahat bir şekilde ödemeleri sağlanacaktır. Elektrik borcu yüksek olan vatandaşlarımızın dosyası incelendikten sonra borç oranlarına göre yüzde elli ve yüzde seksen oranında indirim uygulanmış olacaktır. Yani borçları bu oranlar dahilinde silinecektir. Elektrik Faturalarına getirilen af uygulaması şimdilik BEDAŞ tarafından gerçekleştirilmektedir. Boğaz içi elektrik dağıtım şirketinin gündeme getirmiş olduğu bu uygulama yakın zamanda diğer şirketlerinde dikkatini çekerek onlarında bu uygulamaya geçmesi gözlemlenecektir. Boğaz İçi Elektrik ve Dağıtım Şirketi uygulamış olduğu sistem sayesinde 1.9 Milyar Liralık alacağının 1.4 Milyar lirasını silerek borcu olan vatandaşlarımıza büyük oranda iyilik yapmış bulunmaktadır.

Elektrik Borçlarına getirilen aflar için hesaplama nasıl yapılıyor?

Boğaz içi elektrik dağıtım şirketlerinden elektrik hizmeti alan vatandaşlarımız arasından borcu olan ve ödemekte güçlük çeken vatandaşlarımız için getirilen uygulama ile çok sayıda borcu olan ve icralık olan bu şirketin müşterileri oldukça şanslı olacak ve borç oranlarına göre yüzde elli ile yüzde seksen oranında borç tutarları silinecektir. Peki elektrik borçlarına getirilen aflar için hesaplama nasıl yapılıyor? Bu konuyu ele alarak siz değerli okurlarımız için aşağıda vereceğimiz örnek ile açıklama yaparak kafanızda oluşan soru işaretlerini ortadan kaldıracağız.

Boğaz içi elektrik dağıtım şirketi sayesinde elektrik ihtiyacını karşılayan bir vatandaşımızın faizi ile birlikte toplamda 2.000 liralık borcu olduğunu düşünürsek bu tutarın 600 Türk Lirası faiz ise bu oran direk olarak siliniyor. Geriye kalan 1.400 liralık kısmın ise yüzde otuz beşi silinecek ve ödenecek olan toplam tutar ise 420 liraya düşecektir. Bir başka örnek verecek olursak eğer onu da şu şekilde açıklamamız mümkün olacaktır. 12.000 liralık borcu olan bir vatandaşımızın 8.000 liralık kısmının faiz oranı olduğunu ele alırsak geriye kalan toplamda ödenecek tutar ise 2.600 Türk Lirası oranında olmaktadır. Bu borç için uygulanan indirim tutarı ise %85 oranında olmaktadır.

Elektrik borçlarında uygulanan aflar için nereye başvuru yapılır?

İstanbul Avrupa Yakasında oturan vatandaşlarımız elektrik için almış oldukları hizmetleri BEDAŞ sayesinde karşılamaktadır. Elektrik hizmetini bu şirketten alan vatandaşlarımız kendilerine en yakın olarak bulunan BEDAŞ şubelerine giderek başvuru yapabileceklerdir. Başvuruda bulunan vatandaşlarımız faiz indiriminden yararlanmış oldukları gibi aynı zamanda borçlarının belirli bir kısmı da silinecektir. Ve bu sayede borç oranları çok aza indirilmiş olacaktır. Yukarıda ki paragrafta da yer vermiş olduğumuz gibi şuan itibariyle elektrik affını uygulayan şirket BEDAŞ olmaktadır. Fakat bu uygulamayı diğer elektrik dağıtım şirketlerinin de en yakın zamanda yapacağını tahmin ediyoruz. Elektrik affından yararlanacak olan vatandaşlarımızın çok eskiden birikmiş olan borçları üzerinde yapılacak olan indirim oranları yüzde doksan oranına kadar çıkabilecektir. Bu sayede borcu olan vatandaşlarımız yararlanmış oldukları indirimler sayesinde borçlarını daha rahat bir şekilde ödeyebilecekleridir.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir