Home - Hibe ve Teşvikler - Devlet destekli konut kredisi nasıl alınır
Devlet destekli konut kredisi nasıl alınır
Devlet destekli konut kredisi nasıl alınır

Devlet destekli konut kredisi nasıl alınır

Ev sahibi olmak isteyen fakat yıllardır çalışıp çabalayıp bir birikim yapamayan vatandaşlarımızın yüzünü güldürecek yeni kanunlar oluşturulmakta bu durum hem ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız için hemde ülkemizin güzel geleceği için yapılan çok güzel bir yatırım kararıdır. Devletimizin almış olduğu bu karar sayesinde artık ev sahibi olamayan kimse kalmayacak diyerek Devlet destekli konut kredisi nasıl alınır adlı makalemize başlayalım.

Devlet destekli konut kredisi

Devletimiz ev sahibi olmak isteyen vatandaşımız için yeni önerilerde bulunarak bu önerileri yasalara koymaya başladı ilk olarak konut kredilerinden alınan faiz miktarlarının düşürülmesi gerektiğini belirten Sayın Cumhur Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan konut kredilerinde faizlerin düşürülmesi için tüm bankalara kesin talimat verdi. Cumhur başkanımızın bu talimatına uyan bankalar faiz oranlarını ani bir şekilde düşürdü ve konut kredilerinin faiz oranları %0,8 ile %0,1 olarak açıklandı. Bu durum karşısında konut kredisinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın yüzü güldü. Devletimiz sadece banka kredilerindeki faiz hesaplarının düşürülmesi ile kalmayarak yeni çalışmalar içerisine girdi. Devlet destekli konut kredisi verilmesi gerektiğini düşünen Hükümetimiz Maliye Bakanlığı ve diğer Bakanlar ile toplantı düzenleyerek bu konu hakkında planlamalar yaptı. Yapılan açıklamalara göre şu yönde kararlar alındığı ortaya çıkmıştır. Öncelikli olarak vatandaşlarımız kendilerine ait bir konut hesabı açacak ve bu hesaba düzenli olarak para yatırımı yapacak ve bu sayede bankalar hesaba yatırılan parayı uzun yıllar boyunca işletecek ve müşteri sayısını da arttırma yönüne gireceklerdir. Bu proje hem konut sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız, hem bankaların hem de ülkemizin gelişimi açısından büyük bir şans olacaktır.

Konut hesabı nasıl açılır?

Konut hesabı açmak isteyen vatandaşlarımız 18 yaşından küçük ise veli izinleri ile 18 yaşından büyük ise direk bir bankaya başvuruda bulunacak ve konut hesabı açmak istediğini dile getirecektir. Bankalar konut hesabı açmak isteyen müşterilerine gerekli görülen şartlardan bahsedecek bu şartların en başında ise hesaba yatırılacak olan paranın limiti söz konusu olacaktır. Minimum 250 lira ile maksimum 2.500 lira arasında bir meblayı her ay düzenli olarak açmış oldukları hesaba yatırmaları istenecektir. Bu ücreti 3 sene boyunca düzenli olarak yatırmış olduğunuz taktirde devletin açmış olduğu teşvik hesabından yararlanabileceksiniz. Hesabınıza yatırmış olduğunuz parayı üç sene sonunda çekebilir ve biriktirmiş olduğunuz para ile ev başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu durum karşısında da devletimizin size özel açmış olduğu teşvik hesabından yararlanabilirsiniz.

Devletimizin vereceği teşvik ücreti ne kadar olacaktır?

Devletimiz hesabınızda biriktirmiş olduğunuz paranın yüzde yirmisi kadar bir ücreti size ödeyecektir. Bu durum karşısında ev almanız kolaylaşacak ve yıllardır hayalini kurduğunuz evin sahibi olacaksınız. Devletimiz teşvik ücreti üzerinde 15.000 liralık bir limit sınırı koyuyor. Konut teşvikinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız 15.000 Türk lirasına kadar devletten teşvik alabiliyor. Fakat bu teşviki almak için bankalara açmış olduğunuz hesabın yüksek seviyede birikmiş olması gerekmektedir. Yani toplamda hesabınızda biriken paranın 75.000 lira olması gerekmektedir. Bu limitin üzerinde bir miktar biriktirmiş dahi olsanız devlet size sadece 15.000 liralık bir yardımda bulunabiliyor. Bu durumu olumsuz olarak algılamanıza gerek yok çünkü 75.000 siz biriktiriyorsunuz devlette size 15.000 lira katkıda bulunuyor bu durumda paranız 90.000 liraya ulaşıyor. Günümüzde 90.000 liraya konut sahibi olmak imkansız denecek kadar az orana sahip yani demek istediğim siz paranızı biriktirebildiğiniz kadar çok biriktirin fazlası sizin karınıza olmuş olacak. Bir de bu olayı şu açıdan düşünmenizde fayda var. Evinizde yada her hangi bir yerde düzenli bir şekilde para birikimi yapmanız olanaksız. Tabi bunu başaran kesim elbette vardır fakat her ay düzenli olarak 250 lira veya daha fazlasını kenara koyup biriktireyim 3-5 sene sonra biriktirmiş olduğum bu para ile bir ev alırım diyemezsiniz yani bu düşünceyle yola çıksanız bile her ay bu parayı kenara koyma şansınız olmaya bilir. Fakat bu paraları banka hesabına yatırdığınız zaman her ay 250 veya daha bir ücretin sizden çıkması gerektiğini biliyorsunuz yani bu olay belli bir zaman sonun da sizin için zorunlu bir hal alıyor. İşte bu durumda siz kazançlı çıkmış oluyorsunuz. Üstelik paranız olduğu yerde işliyor. Siz bu parayı evde biriktirmeyi başarsanız bile sonunda 15 liralık bir değere sahip olamayacaksınız. Bu açıdan düşündüğünüz zaman çok mantıklı bir yatırım olduğunu fark edecek ve hemen kendinize hesap açtırmaya karar vereceksiniz.

 

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir