Home - Hibe ve Teşvikler - Devlet destekli çeyiz hesabı açılan bankalar
Çeyiz hesabı hangi bankada açılır
Çeyiz hesabı hangi bankada açılır

Devlet destekli çeyiz hesabı açılan bankalar

Çeyiz hesabı hangi bankalar da açılır?

Çeyiz hesabı hangi bankada açılır isimli yazımızda çeyiz hesabı nedir, şartları nelerdir, devlet katkısı ne kadardır ve 27 yaşına kadar evlenenlere özel olarak devlet tarafından verilen birikim hesabı açılan bankalar hakkında bilgilere yer vereceğiz.

Çeyiz hesabı yurt içindeki özel, devlet ve katılım bankalarında açılacak olup 3 yıl boyunca para biriktirilmesi durumunda devlet katkısı alınabilecektir.  Çeyiz hesabı açılacak olan bankalar, Ziraat bankası, Vakıfbank, Halkbankası, İşbankası, TEB, Finansbankası Akbank, Albarakatürk katılım bankası,  Kuvety Türk katılım bankası, Türkiye finans katılım bankası, Turkısh bank, Fıbabanka gibi özel devlet ve katılım bankalarıdır.

Yuva kurmaya hazırlanan gençlere devlet tarafından verilecek olan 5 bin lira devlet teşvik ödemesi alabilmek için bankalara birikim yapmak için bankalarda çeyiz hesabı açmak gerekmektedir. Çeyiz hesabı ile gençlere evliliğe teşvik edilmesi amaçlanmıştır. 18 yaşından küçükler velilere hesap açtırabilecek olup, çeyiz ödemesinden yararlanabilmek için 24 yaşına kadar çeyiz hesabı açtırmak gerekmektedir.

Çeyiz hesabı devlet katkısı

Çeyiz hesabı uygulaması T.C vatandaşı veya mavi kart sahibi olan ve 27 yaşından önce ilk evliliğini yapacak olan gençlere özel devlet katkısı verilecektir. Bankalarda birikim için çeyiz hesabı açan gençlere yaptıkları birikimlerine % 20 oranında ve en fazla 5 bin lira devlet katkısı verilecektir.

Çeyiz hesabı açan bankalar

Çeyiz hesabı açan devlet ile anlaşmalı bankalar yurtiçindeki devlet özel ve katılım bankalarıdır.

  • Devlet bankaları; Ziraat bankası, Halkbankası, Vakıfbankasıdır İşbankasıdır.
  • Özel bankalar, Finans bankası Garanti bankası, Deniz bankası, Yapı kredi Bankası, Anadolu ve TEB ‘dir.
  • Katılım bankaları, Kuveyt Türk Katılım bankası, Turkısh Katılım bankası gibi bankalardır.

Çeyiz hesabı devlet katkısı

Çeyiz hesabı açtırarak devlet destekli çeyiz yardımından yararlanacak olan çiftlere verilecek devlet çeyiz katkısı %20’dir. Bankalarda 3 yıl boyunca 25.000 TL biriktiren kişilere 5.000 TL devlet katkısı verilecektir.  25.000 TL birikim yapanların ay bazında alacakları devlet desteği aşağıdaki gibidir;

  1. 0-36 ay arasında birikim yapanlara devlet katkısı ödenmez.
  2. 36-47 ay arasında birikim tutarının % 10’ u 4.223 TL ödenir.
  3. 48-59 ay arasında birikim tutarının % 15’i 4,751 TL ödenir.
  4. 60 ay ve üzeri birikim tutarının % 20  5,279 TL ve biriken faizlerle beraber devlet desteği ödenir.

Evlenecek olan çiftler çeyiz hesabı açan bankalarda ayrı ayrı hesab açtırarak evlencekleri zaman 5-5 bin Toplamda 10 bin TL devlet desteğinden yararlanabilirler.

Evlilik tarihinden en az 3 yıl önce bankalarda açılan birikim hesabına aylık en az 100 en fazla 1000 TL olacak şekilde birikim yapmak gerekmektedir. Ödemelerin düzenli olması gerekmektedir.3 ay birikim hesabına yatırım yapmayana devlet katkısı verilemeyecektir. Çeyiz hesabı uygulamasından devlet katkısı alabilmek için Nüfus cüzdanı ile birlikte tercih edilen bankalara TL cinsinden birikim yapmak için mevduat veya katılım fonu hesabı açtırarak en az 3 yıl boyunca belli aralıklarda birikim yapılması gerekmektedir. Erkeklerde çeyiz hesabı açtırabileceklerdir. Evlenileceği tarihte her iki tarafta devlet katkısından yararlanarak yaklaşık 15 bin lira devlet katkısı alınabilecektir. Ortak olarak hesap açılamaz sadece kişi adına bir adet çeyiz hesabı açılabilir ve hesaplar ortak olarak kabul edilemeyeceğinden bankalar arasında çeyiz hesabı taşınamayacaktır. Para 3 yıl hesapta kaldıktan sonra devlet katkısı ödemesi yapılacaktır.

ZİRAAT BANKASI ÇEYİZ HESABI

İŞBANK YENİ EVLENENLERE ÇEYİZ HESABI

Çeyiz hesabı ödemeleri

Çeyiz hesabı ödemeleri 2019 yılında başlayacak olup, hesaptan yaralanmak isteyenlerin evlilik tarihinden önce en az 3 yıl boyunca düzenli bir şekilde hesaba ödeme yapılması gerekmektedir. Evlilik tarihinden itibaren 6 ay içinde evlilik cüzdanı ve ilk evlilik olduğuna dair belge ile birlikte bankaya başvuru yapılması halinde en geç iki ay içinde hesabı bulunan bankadan devlet katkısı olan 5 bin TL yi alınacaktır.

Sizde bankalarda çeyiz hesabı açtırarak birikim yapabilir, devlet katkısı ödemelerinden yararlanabilirsiniz.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir