Home - Hibe ve Teşvikler - Desteklemeler ne zaman ödenecek
Desteklemeler ne zaman ödenecek
Desteklemeler ne zaman ödenecek

Desteklemeler ne zaman ödenecek

Destekleme ödemeleri Ziraat Bankası aracılığıyla ÇKS’ye kayıtlı olan ve destekleme ödemelerine başvuran çiftçilere doğrudan verilecektir. Devlet destek ödemeleri dekar başına belirlenmiş olup bu miktarlara göre çiftçilere verilecek olan dönüm parası, hayvan başı desteği ödemeler, küçükbaş hayvancılık yapan çiftçilere keçi, koyun desteği, buzağı malak inek destekleme paralar ile alan bazlı destekler olan mazot ve gübre destekleri, buğday, arpa, yulaf, mısır, çay, fındık ve zeytin destekleme ödemeleri fark ödemeleri sertifikalı tohum desteklemeleri 2019 yılında verilen destekler yazımızda..

Destekleme ödemeleri ne kadar?

Tarım ve hayvancılık destekleme  ödemeleri 5 Mayıs 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.Buna göre  devlet tarafından verilecek desteklemelere ilişkin her yıl destek paraları miktarlarını belirten resmi gazete tebliğnamesi yayımlanarak yürürlüğe girdi.

2019 yılında geçen yıla oranla bazı alanlarda destekleme miktarlarında artış yapıldı. Fark ödemelerindeki artış dikkat çekti.

 1. 2019 yılında ÇKS’ye kayıtlı olan çiftçilere ödenecek gübre ve mazot desteği birleştirilerek ve dekar başına 11 TL  destek verilecek. Bu destekten yararlanmak için 50 dekar ve üzerin üretim yapan çiftçileri toprak analizi yaptırmaları şartı koyulmuştur.Toprak analizi dekar başına 2,5 TL’dir.
 2. Organik tarım 4 kategori halinde 100,70, 30, 10 TL olarak desteklenecek.
 3. İyi tarım uygulamaları meyve sebze 50TL, Sera desteği dekar başına 150 TL, Süs bitkileri ve aromatik bitki 100 TL destek verilecek.
 4. Buzağı malak desteklemesi hayvan başına 350 lira olarak ödenecek ve soy kütüğüne ise 500 lira destekleme verilecek.Döl kontrolü kapsamında testten geçen boğa buzağılarına 50 TL ilave verilecek.
 5. Koyun keçi yetiştiriciliği yapan küçükbaş hayvancılıkla uğraşan çiftçilere damızlık koyun-keçi anaç hayvan başı ödemesi 25 TL ödeme yapılacaktır. Tiftik keçi yetiştiriciliği hayvan başı ödemesi 22 TL’dir.
 6. Sürü yöneticisi istihdamı desteği ise 250 baş anaç (koyun- keçi) hayvan sayısında yetiştiricilik yapan işletmelere Çoban desteği 2,500 TL verilir.
 7. İpek böceği yetiştiriciliği yapan üreticilere Kozabirliğine satış yapacak olan yetiştiricilere Tohum kutu /adet desteği 50 TL, yaş koza satışı KG başına 40 TL verilecek.
 8. Organik arı üreticilerine Organik bilgi sistemine kayıtlı olmak şartı ile kovan başı 10 TL destekleme verilecek.
 9. Su ürünleri yetiştiriciliği yapanlara doğrudan üreticiye olmak üzere destekleme  ödemesi yapılacak.
 10. Bombus arı desteği koloni başına 60 TL destek verilecektir.
 11. Fındık parası dekar başı 170 TL verilecek.

Fark ödemeleri

 1. Ayçiçeği fark desteklemeleri 40 kuruş,
 2. Kütlü pamuk fark desteklemesi 75 kuruş,
 3. Kuru fasulyeye fark desteği 60 kuruş,
 4. Aspir fark ödemesi 55 kuruşa
 5. Kanola fark desteği 50 kuruş,
 6. Zeytinyağı ödemesi 80 kuruşa,
 7. Çay fark desteği 13 kuruş,
 8. Nohut, mercimek ve kuru fasulye ise 10 kuruş zam ile 30 kuruşa çıkarıldı.

Sertifikalı Tohum desteklemeleri

 1. Buğday,arpa tohum desteği 8,5 TL verilecek.
 2. Yonca, yer fıstığı desteği 15 TL verilecek.
 3. Tritikale, çavdar, yulaf desteği 6 TL verilecek.
 4. Çeltik tohum desteği 8 TL verilecek.
 5. Nohut, kuru fasulye, mercimek, soya fasülyesi tohum desteği 20 TL verilecek.
 6. Susam, kanola ve aspir tohum desteği 4 TL verilecek.
 7. Patates tohum desteği 80 TL verilecek.
 8. Yem bezelyesi, korunga, fiğ 10 TL dekar başına verilecektir.

Tarım ve hayvancılık destekleme ödemeleri olarak mazot gübre desteği, organik tarım desteği, iyi tarım uygulamaları desteği ile hayvancılıkta ki buzağı, malak,koyun keçi, süt, fark ödemesi gibi devlet destekleri 2019 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Ziraat Bankası  aracılığıyla Bankada hesabı olmayan çiftçilerin T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre belirlenecek tarihlerde hesabı olan çiftçilerin ise Başakkart tarım kartı sahiplerine Ziraat Bankası çiftçi hesaplarından ödenecektir.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir