Home - Hibe ve Teşvikler - Destekleme parası ne zaman yatacak
Destekleme parası ne zaman yatacak
Destekleme parası ne zaman yatacak

Destekleme parası ne zaman yatacak

Devlet destekleme parası belli oldu. Devlet tarım ve hayvancılık işi le  uğraşan çiftçilere ödeyeceği destekleme parası hakkında bilgi almak isteyenler 5 Mayıs 2019 Resmi Gazete ekinden bütün ayrıntılarına ulaşabilirler. Devlet destekleme parası olarak  ödeyeceği tarla parası, hayvan başı ödeme, fark ve prim ödemeleri belli oldu. Buna göre; Tarım ve hayvancılık desteklemelerini 2019 ‘da yılında da Ziraat bankası aracılığıyla ödeme yapacaktır. Devlet ÇKS’ye kayıtlı çiftçilere destekleme parası ödemelerini yaparak çevreye duyarlı tarımsal üretimi yaygınlaştırmak, biyoteknik ve biyolojik mücadele yaparak bitkisel üretimi tehdit eden hastalıklara ve mikroorganizmalara karşı mücadele ederek verimi ve kaliteyi yükseltmek, sektörün problemlerine karşı çözüme katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirmektedir.Süt regülasyonu uygulamasında en az 2 yıl AR-GE projelerinde 5 yıl olmak üzere 2019 tarımsal destekleme paraları tutarları dekar başına belirlenmiştir. Hayvancılıkta hayvan başı destekleme parası ödemeleri malak ve buzağı, koyun ve keçi desteklerinde geçerlidir.

Destekleme parası tarım destekleri ne kadar?

Alan bazlı tarımsal destekleme paraları Mazot, gübre, toprak analizi, organik tarım, İyi tarım uygulamaları destek tutarları aşağıdaki gibidir.

 1. Mazot gübre destekleme parası 11 TL’dir.Toprak analizi yaptıranlara verilir.
 2. Organik tarım destekleme parası  kategorilendirilerek 1.2.3. ve 4 olmak üzere 100, 70, 30, 10 TL olmak üzere dekar başı destek ödemesi belirlenmiştir. Ayrıca organik arı yetiştiriciliği yapan Organik bilgi sistemine kayıtlı çiftçilere kovan başı 10 TL destekleme parası ödenecektir.
 3. İyi tarım Uygulamalarında destekleme parası dekar başına ,Meyve sebze 50TL, Sera desteği 150 TL, süs bitkileri ve aromatik bitkiler desteği 100 TL’ dir.
 4. Fındık destekleme parası 170 TL dekar başı desteği verilir.
 5. Toprak analizi destekleme parası dekar başına 2,5 TL’dir.

Hayvancılık desteği ne kadar?

Destekleme parası ne zaman yatacak diye merak edenlere hayvancılık destekleri olarak ödenecek destekleme parası tarım destekleri ile birlikte buzağı malak, döl kontrollü buzağı desteği, soykütüğü  desteği, koyun, keçi, tiftik keçisi, ipekböceği, arıcılık desteklerini kapsar. Destekleme paraları 2019 yılında hayvancılık destekleri birlikleri üzerinden değil yetiştiricilere ve üreticilere doğrudan ödenecektir.

 1. Buzağı malak destekleme paraları; Soykütüğü desteği 500 TL, 4 ay ve üzerindeki aşıları tamamlanmış olan Malak ve buzağı desteği olarak hayvan başına 350 TL ve Döl kontrol testlerinden geçen ve testleri tamamlanmış boğaların buzağılarına ek olarak 50 TL ödeme verilecektir.
 2. Damızlık koyun-keçi anaç hayvan başı destekleme parası 25 TL, Tiftik keçi yetiştiriciliği hayvan başı destekleme parası 22 TL’dir.
 3. Çoban desteği ile verilecek destekleme parası 250 baş anaç koyun, keçi  hayvan sayısında yetiştiricilik yapan işletmelere 2,500 TL sürü yöneticisi istihdamı destek parası verilir.
 4. İpekböceği üreticilerine verilen destekleme parası Kozabirliği ne satış yapılacak olan Tohum kutu /adet desteği 50 TL, yaş koza satışı KG başına 40 TL destekleme parası verilecektir.
 5. Sütte kaliteli,pazarlama, soğutulmuş ve regülasyon desteği ödenecektir.

Destekleme parası  yem bitkileri  desteği

 ÇKS’ye kayıtlı tarım arazilerinin üzerinde kaba yem bitkileri üretmek amacıyla yem bitkisi üretimi destekleme parası olarak;

 • Yapay çayır mera için 150 TL destekleme parası verilecektir.
 • Çok yıllık yem bitkilerinden yonca için 60TL destekleme parası verilecektir.
 • Korunga için 45 TL destekleme parası verilecektir.
 • Tek yıllık yem bitkilerine 40 TL dekar başı  ödeme yapılacaktır.
 • Bombus arı desteği koloni başına 60 TL destek verilecektir.
 • Hayvan hastalıkları ile mücadele aşılamalar için uygulayıcılara 75 kuruş ile 1,5 lira arasında destekleme parası verilecektir.
 • Hastalıklara ve zararlı organizmalara karşı örtü altında ve açık alanda dekar başına 35 lira ile 460 lira arasında değişen  biyolojik ve biyoteknik mücadele desteği ödemesi verilecektir.
 • Su ürünleri yetiştiriciliği yapanlara, su ürünleri kayıt sistemine  kayıtlı olmak şartıyla kg başına doğrudan üreticiye olmak üzere destekleme  ödemesi yapılacak.

Sertifikalı tohum desteği ödemeleri

Yurtiçi Sertifikalı tohum kullanımı ve sertifikalı fidan çilek fidesi ÇKS’ye kayıtlı olan çiftçilerin 2019 ekim/ dikim dekar başına destek ödemeleri ise;

 • Buğday arpa 8,5 TL
 • Yonca yer fıstığı 15 TL
 • Çeltik 8 TL
 • Susam kanola aspir 4 TL
 • Tritikale, çavdar, yulaf 6 TL
 • Patates 80 TL
 • Nohut, kuru fasulye, mercimek, soya fasülyesi 20 TL
 • Yem bezelyesi, korunga, fiğ 10 TL dekar başına verilen Sertifikalı tohum kullanımı destek paralarının tutarlarıdır.

Fark ödeme desteği ödemeleri

Türkiye tarım havzaları üretim destekleme modeline göre ürünlerde yapılaca fark ödemelerine dekara başı prim artışı yapılarak Kütlü pamuk fark ödemesi desteği 75 kuruşa çıkarıldı. Ayçiçeği 40 kuruş, soya fasulyesi  60 kuruş, kanola 50 kuruşa, aspir 55 kuruşa, zeytinyağı  80 kuruşa ve çay  13 kuruşa yükseltildi. Kuru fasulye, nohut ve mercimek ise 30 kuruşa çıkarıldı. Yeraltı suyu kullanılan ve suyun kısıtlı olduğu yerlerde mercimek ve nohut için fark ödemesi desteğine; fiğ, macar fiği, mürdümü için yem bitkileri desteğine %50 ilaveli destekleme yapılacaktır. Aynı alanlarda ekilen dana mısır alanlarına fark ödemesi  desteği verilmeyecektir.

Ziraat bankası aracılığıyla verilecek olan destekleme parası almak için Mutlaka yıl içinde ÇKS kaydı yaptırmalı, kayıtlı olanlar ise ÇKS kaydını güncelletmelidir.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir