Home - Kredi kartı - Crystal card nedir?

Crystal card nedir?

Nakit kullanımının giderek azaldığı ve kredi kartı kullanımının giderek arttığı bir dönemde yaşıyoruz. Vatandaşlar kredi kartı araştırmalarına devam ediyor ve en iyi avantajlı kartı almak istiyor. Peki son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız Crystal Card nedir? bu kartın yıllık kullanım ücreti var mı? varsa ne kadar? alışverişlerde ne kadar komisyon oranı uygulanıyor? işte tüm soruların yanıtları ve kredi kartının baştan sona kadar tanıtımı.

Crystal card hangi bankanın?

Crystal Card yıllardır ülkemizde faaliyetlerine kesintisiz olarak devam eden ve yaptığı promosyonlar ile milyonlarca müşteri kazanmış en kaliteli bankalardan bir tanesi olan Yapı Kredi Bankasınındır. Bu kredi kartının da kendine göre özellikleri, avantajları ve banka tarafından belirlenmiş olan faiz oranları bulunmaktadır. Faiz oranları olabildiğince düşük tutularak kullanan müşteri sayısı artırılmaya çalışılmıştır. Ancak diğer kredi kartlarına uygulanan faiz oranları ile Crystal Card’a uygulanan faiz oranları incelendiğinde aşağı yukarı aynı rakamların olduğu görülüyor.

Crystal Card yıllık kullanım ücreti var mı? varsa ne kadar?

Yapı Kredi Bankasının müşterileri için özel olarak hazırladığı Crystal Card’ın da yıllık kullanım ücreti bulunmaktadır. Ancak yıllık faiz oranları incelendiğinde ciddi bir değişiklik olduğu görülüyor. Çünkü bu kartın yıllık kullanım ücreti oldukça pahalıdır. O kadar ki diğer katlar ile 350 liraya kadar fark var.

Yapı Kredi Bankası ve Crystal Card’ın resmi internet sitesinde yayınlanmış olan veriler incelendiğinde Crystal Card’ın asıl kart için yıllık kart ücretinin 435 lira olduğu görülmektedir.  Bu ücret temassız özelliği dahil olan kartlar için de geçerlidir. Aynı ücret Ocak 2015 tarihinde 400 lira olarak bilinmekteydi. Fakat Ocak ayından sonra yıllık kart ücreti 435 lira olarak değiştirildi. Yani yıllık 35 lira zam geldi denilebilir. Seneye Ocak 2019’den sonra da böyle bir zammın gelmesi bekleniyor.

Alışveriş masrafı ve faizi var mı? varsa ne kadar?

Crystal Card tüm alışverişleriniz de kullanılan bir karttır. Peki bu kartta alışverişler için uygulanan faiz oranı var mı? Yoksa 435 lira yıllık kullanım ücreti olduğu için bu kartta alışverişler için uygulanan masraf yok mu? Kartın ve bankanın resmi internet sitesi incelendiğinde Crystal Card için alışveriş fazi oranının da uygulandığı görülmektedir. Buna göre faiz oranının %2,02 olduğu anlaşılıyor. Bu ücrete KKDF ve BSMV ücretlerinin dahil olmadığı açıkça belirtilmiştir. Fakat bu ücretlerin çok olmadığı düşünülürse kartın oldukça uygun alışveriş faiz oranı olduğu görülüyor. bin liralık bir alışveriş için bin 22 lira ve 100 liralık bir alışveriş için 102 liralık bir ödemeyi bir sonra ki ay Yapı Kredi Bankasının Türkiye genelinde bulunan tüm ATM’lerine yatırabilirsiniz.

Crystal card ile nakit çekme yapılıyor mu? faiz oranı var mı?

Crystal Card’ın en merak edilen yönlerinden bir tanesi ile nakit çekme özelliğinin olup olmadığıdır. Bilindiği gibi artık bu özellik öğrenci kredi kartlarına dahi uygulanmış durumda. Yapı Kredi Bankasına ait olan Crystal Card incelendiğinde nakit çekim özelliğinin olduğu görülüyor. Ancak bu özellik için de banka faiz oranı eklemiş durumda. Faiz oranının %2,02 olduğu görülen kartın bu ücretine KKDF ve BSMV masraflarının dahil olmadığı belirtilmiştir. Her ne kadar nakit çekim için de faiz oranı uygulanıyor olsa da oldukça düşük bir miktar olduğu söylenilebilir. Ayrıca ödemeyi bir ay sonra yapabiliyorsunuz.

Gecikmeli ödemelerde faiz uygulanıyor mu?

Crystal Card sahibi olanların mutlaka araştırdığı konulardan bir tanesi gecikme ödemesidir. Yapılan alışverişlerin ödemesinin bir ay sonra Yapı Kredi Bankasının ATM’lerine yapıldığı biliniyor. Peki yapılmayan ödemelerde banka nasıl bir yıl izliyor. Faiz oranı uyguluyor mu? yoksa uygulamıyor mu? Kartın 435 liralık yıllık kullanım ücreti olduğu görülüyor ancak gecikmelerde dahi faiz uygulanıyor. Yapmadığınız ödemeler için Yapı Kredi Bankası borcunuza %2,52 oranında faiz uygulaması yapmaktadır. Yani bin liralık bir borcunuzu ödemediğiniz takdirde gelecek ay ATM’ye bin lira yerine bin 25 liralık bir ödeme yapmanız gerekecektir. Alışverişlerinizi TL olarak değil de USD olarak yapmanız ve borcunuzu belirtilen süre zarfında ödemediğiniz durum da yine Yapı Kredi Bankası tarafından ana borcunuza faiz oranı uygulanmaktadır. Crystal Card’ın resmi internet sitesi incelendiğinde bu gecikme için de %1,70 oranında faiz uygulandığı görülmektedir. Yani bin dolarlık bir borcunuzu ödemediğiniz takdirde gelecek ay bin 17 dolar olarak borcunuzu geri ödemeniz gerekecek.

Crystal Card başvurusu yapmak ve avantajlarını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir