Home - Krediler - Ceviz Yetiştiriciliğinde Devlet Desteği 2019

Ceviz Yetiştiriciliğinde Devlet Desteği 2019

Ceviz Yetiştiriciliğinde Devlet Desteği 2019

Ceviz yetiştiriciliğinde devlet desteği, devletimiz tarım yapan bireylere katkı sağlamaya devam ediyor. Gerek çiftçilere indirimler gerek kredi fırsatları olsun devletimiz çiftçiye katkı sağlamaya çalışıyor. Bunlardan biri de ceviz yetiştiricileri için olan fırsatlar. Yerli üretim artsın, ülkemizde istihdam çoğalsın diye devletimiz şimdi de ceviz üreticilerine katkı sağlıyor. Tüm ceviz üreticileri gerekli şartları sağlamaları halinde bu krediye başvurabilirler. Bu kredilerin dışında devletimiz vatandaşı ceviz yetiştiriciliğine yöneltmek için eğitimler ile vatandaşlarımızı bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Ceviz Yetiştiriciliği İçin Kredi Almak İsteyenler Krediyi Nereye Yapacaklar?

Başvuru yapmak ve devlet destekli ceviz yetiştiriciliği kredisi almak isteyen üreticiler, başvurularını Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerine yapmak zorundadırlar. Devlet destekli kredilere başvuru ücretlidir ve her yıl fiyatlarda değişiklik yapılmaktadır. Kredi almak isteyen üretici azamı 500 dekarlık alana kadar başvuru yapabilir ve alacağı kredinin miktarı başvuru yaptığı dekara göre değişkenlik göstermektedir.

Başvuru İçin Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

Devlet destekli ceviz yetiştiriciliği için Tarım İl Müdürlüklerine yapacağınız başvuru için, önce hazır bir projeniz olmalıdır. Hazırlayacağınız proje sonunda, projeyi hazırladığınız alanın toprak verileri alınıp analizi yapılacaktır. Ekim yapmak istediğiniz tarlanın dikim sıklığı, büyüklüğü, su, elektrik kullanımı gibi durumlar değerlendirilerek sizlere kredi tahsis edilecektir. Kredi başvurusu yaptığınız tarlanın dönümü başına ortalama bin Türk Lirası (1000) dolaylarında kredi verilmektedir. Devlet destekli kredinin vadesi 15 yıldır. Devlet kredileri, yapmayı düşündüğünüz ekim için veriyor. Yapmayı düşündüğünüz projenin dışında ki harcamalara kredi verilmez ve masraftan sayılmaz.

Cevize Teşvik Neden Getirildi? 2019

Ülkemizin yabancı ülkelerden yaptığı ceviz ithalatı 50 bin tona yaklaşınca Orman Genel Müdürlüğü (OGM) Ceviz Eylem Planı adında bir proje başlattı. Başlatılan proje kapsamında üreticiye önemli teşvikler getirildi. Teşvikler üreticinin ilgisini çekince proje daha da hızlandı. Başlatılan proje kapsamında 3 yıllık bakım desteği, arazi hazırlığı, fidan dikimi, proje yapım bedeli, fidan bedeli ve desteği veriliyor.

Türkiye De Tüketilen Ceviz Miktarı

Türkiye 2011-2012 yılları arasında 211 bin 460 ton ceviz tüketimi yaptı. Ülkemizin ceviz ihracatı ise oldukça az. Ceviz ihracatında oldukça geri kaldığımız söylenebilir. Ülkemiz ürettiği cevizi tüketiyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yaptığı araştırmalara göre Türkiye 2011 2012 yılları piyasa döneminde toplamda 46 bin 338 ton ceviz ithali yapmış durumda. İthal ettiğimiz cevizin büyük bölümü ise İran’dan. Avrupa Birliği’nden yaptığımız toplam ceviz ithali 3 bin ton gibi bir rakamla sınırlı.

Devlet Destekli Ceviz Yetiştiriciliği Kredi Faizi Oranları

Devlet destekli ceviz yetiştiriciliği kredisi 2019 Asli orman ürünü veren ağaç türleriyle yapılan ağaçlandırma projesinde üreticiye tahsis edilen kredinin geri ödemesi kredinin verildiği ilk tarihten itibaren otuzuncu yılın ekim ayında faizsiz olarak geri ödenir.

Teşvikin Amacı

Teşvikin amacı kırsal alanda yaşayan vatandaşlarımızın istihdamını sağlamak, gelir ve refah seviyesini yükseltmek, kırsal kesimde yaşayan insanlarımızın düzenli beslenmesini sağlayarak sağlıklı bir yaşam yaşamalarını sağlamak ve markalaşmalarına yardımcı olmak. Devletimizin meyve üretimine verdiği önem gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Anadolu’muzun, besin değeri ve kullanım alanıyla vazgeçilemez meyvesi olan cevizin önemi yadsınamaz bir gerçektir. Teşvik kapsamında yapılan çalışmaların ülkemiz ekonomisine kazandıracağı miktar tahmini 160 milyon Türk Lirasıdır.

 

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir