Home - Hibe ve Teşvikler - Bahçeli ev yapana devlet desteği
Bahçeli ev yapana devlet desteği
Bahçeli ev yapana devlet desteği

Bahçeli ev yapana devlet desteği

Bahçeli ev yapana devlet desteği isimli yazımızda köyünde, bahçesi olan ev yapan, köyüne kesin dönüş yaparak ev inşa eden kişilere, ev yapma destekleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Köyde bahçeli ev yapana devlet desteği

Köyde  bahçeli ev yapana konut kredisi kapsamında bankalar tarafından krediler verilmektedir. Köy sınırları içinde bahçeli ev yapmak isteyenler Nüfus kütüklerinin ev yapacakları köy olması durumunda sadece köy muhtarından alınan izin belgesi ile ev yapabilirler. İnşaat yapımına yasal olarak kabul edilen köy muhtarının ve iki azasının imzalı izin belgesi olmayanlar hariç inşaat yaptırmak isteyenler inşaat ruhsatı almadan köyde bahçeli ev yapamazlar. Köy sınırları dışında ev yapmak isteyenler  için köy muhtarının izin verme yetkisi  yoktur. Bu nedenle ev yapılacak olan İlin İl özel İdaresine başvuruda bulunmaları ve İl özel idaresinden izi belgesi almaları gerekmektedir. Köye dönüş projesi kapsamında verilen 30 bin lira hibe kredisi ile köyde temelli kalarak köyde yaşayacak olan genç çiftçilerin çiftçilik faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla hibe krediler verilmekte, kırsal alanda yaşamaya devam etmeleri şartıyla hibe kredisine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Köylerde ev yapma şartları, belediye mücavir alan sınırları dışında planı bulunmayan köy ve mezraların yerleşik alanları ile belediye ve mücavir alan sınırları İçinde ve dışındaki yerleşme alanı dışında kalan (iskân dışı) alanlarda farklılık gösteriyor.

Bahçeli ev yapana kredi veren kurumlar

Bahçeli ev yapmak isteyen Genç çiftçiler köylerinde ev yaparak köyde temelli kalmak ve çiftçilik yapmak isteyenlere bankalar da kredi vermektedir. Köye dönenlere devlet desteği olarak bankaların kredi ürünlerinden yararlanarak ev inşaatınızı tamamlayabilirsiniz. Köye dönüş kredisi olan 30 bin lira hibe 100 bin lira faizsiz kredi Ziraat bankası tarafından verilmektedir.

Bankalardan gayrimenkulünüzün ipoteği karşılığında ev kredisi alabilirsiniz.Her bankanın kendine göre şartları bulunmakta, bazı bankalarında köydeki evler için başlattığı kampanyaları bulunmaktadır. Köydeki   evinin yenilenmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik bakanlığı yöresel mimarisinin korunması şartıyla destekler vermektedir.Bazı bankalar inşaat tamamlama kredisi, yarım kalan inşaatların tamamlanması amacıyla bitirme kredisi vermektedir. Bankalar yöresel mimarisini koruması şartıyla 5 bin liraya kadar bitirme kredisi vermektedir.

Bahçeli ev yapmak için gerekli belgeler

Köyde bahçeli ev yapmak isteyenlerden istenen belgeler Nüfus cüzdanı, Dilekçe, Tapu, Koordinatlı plan örneği (Kadastro müdürlüğünden temin edilecek.), İkametgah,Yapılacak yapının yoldan ve komşu parsellerden çekme mesafelerine ilişkin Köy İhtiyar Heyeti kararıdır.

Köyde ev yapmak isteyenler için köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturan şahısların aşağıdaki belgelerle birlikte İlçe Özel İdaresi’ne başvurmaları gerekmektedir.

Bahçeli ev yapana devletten konut katkısı

Köyde ev yapmak isteyenler bankalarda Türk Lirası cinsinden konut hesabı açtırıp en az 3 yıl boyunca sistemde kalmaları halinde ilk ve tek konut satın alımlarında devlet katkısı alabilir. Hesapta biriken toplam tutarın yüzde 20’sini ve azami 15 bin lirayı geçemeyecek olan devlet konut katkısı ödemelerine Azami tutarı üç katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacaktır.

About krediverenbankalar

One comment

  1. Serhat şeker

    Mrb ben köyde bahçeli ev yapacam ve yerleşecem nasıl kıredi çekebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir