Home - Krediler - Akbank kentsel dönüşüm ve mortgage konut kredisi

Akbank kentsel dönüşüm ve mortgage konut kredisi

Faaliyetlerine devam eden bankalar kredi verebilmek için sürekli olarak yeni kampanyalar yapmaya çalışmaktadır. Buna göre verilen kredilerden her ne kadar kullanıcılar faydalansa da bankalarda geri ödeme sonucunda ciddi oranda kar elde etmektedir. Peki son zamanlarda reklamlarda sıklıkla çıkan kentsel dönüşüm kredisi nedir?

Hükümet ve bakanlıklar aldığı karar ile bankaların kentsel dönüşüm kredisi vermesini uygun buldu ve Akbank konu hakkında çalışma yaptı. Buna göre her banka kentsel dönüşüm kredisi hakkında çalışma yapmaya başladı.  Buna göre bu krediyi ihtiyaç sahibinde ki tüm müşteriler çekebiliyor ancak herkese verilmemektedir. Bu krediyi çekebilmek için müşterilerin bazı maddelere sahip olması gerekmektedir.

Afet riski uyarısı

 Akbank kentsel dönüşüm kredisinden yararlanmak için müşterilerin öncelikle Afet riski taşıyan bölgelerde ya da binalarda yaşaması gerekmektedir. Hükümet her hangi bir deprem yaşanmaması ve can kaybının olmaması için bankalara kentsel dönüşüm kredisi hakkında uyarı yaptı. Buna göre Akbank başta olmak üzere pek çok banka afet riski taşıyan müşterilere kredi imkanı sunmaktadır.

Kentsel dönüşü kredisi başvurusu nasıl yapılır?

Akbank’ın sunmuş olduğu kentsel dönüşüm kredisini alabilmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına müşterilerin başvuru yapması gerekmekte ve onaylanmış sonuca ulaşması gerekmektedir. Yetkili kuruluşlardan Riskli Yapı Tespit Raporu alındıktan sonra dönüşüm kararı alınmaktadır.

İlgili maddelerin yerine getirilmesinden sonra hak sahiplerince müteahhit firma belirlenir ve firma arasında yapım sözleşmesi imzalanmaktadır. Bu maddeninde yerine getirilmesi ile yine hak sahibi kişi Akbank’a başvuru yaparak kentsel dönüşüm kredisi başvurusunu yapabilmektedir. Bu krediyi alan kişiler devlet tarafından verilen yardımlardan faiz desteği ya da kira desteği alabilmektedir. Buna göre bakanlıklar krediyi çeken kişiye 18 ay boyunca aylık 600 lira destek ücreti verebilmektedir. Kira desteği almak isteyemenler ise dilerse faiz yardımı alabilir. Faiz yardımı ise Yıllık %4 (aylık 0,33) olarak bakanlıklar tarafından belirlenmiştir. Söz konusu Akbank’ın sunmuş olduğu kentsel dönüşüm kredisine başvurmak ve ilgili sayfayı incelemek isteyen vatandaşlar buraya tıklayarak gerekli bilgileri öğrenebilir. İnternetten öğrenilen bilgilerin yanı sıra sayfanın altında bulunan sizi arayalım seçeneği ile de Akbank yetkililerinin sizinle temas kurmasını sağlayabilirsiniz.

About krediverenbankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir