Home - İşyeri Açma Kredisi - 2019 Devlet Destekli Krediler Hibeler ve Teşvikler
2017 Devlet Destekli Krediler ve Hibeler
2017 Devlet Destekli Krediler ve Hibeler

2019 Devlet Destekli Krediler Hibeler ve Teşvikler

2019 Devlet Destekli Krediler Hibeler ve Teşvikler

Hükumet 2019 yılında 2019 yılına göre, çiftçi, üretici, esnaf ve çalışan için hibe, teşvik ve faizsiz kredi programlarının da olduğu bir yıl hazırlama çabasındadır. Ocak ayı itibariyle emeklilerimize promosyon ödemesi, Kobi ve Küçük İşletmelere 50 bin lira faizsiz kredi, Köye dönüş yapacak çiftçilerimize 30 bin lira köye dönüş kredisi ve 2019 yılında yeniden hayata geçirilecek olan KOSGEB 2019 faizsiz kredi desteği bu projelerden bazılarıdır.

Esnafa Devlet destekli nefes kredisi 2019

Yine bu Devlet Destekleri ile birlikte esnafımıza verilen nefes kredisi lansmanı, aylık %0,83 faiz oranı ile en düşük konut kredisinden daha düşük bir faizle birçok müşterinin talep ettiği bir kredidir. Esnafa nefes kredisi veren bankalar ve devlet destekli KOSGEB kredisi veren bankalara 2019 yılı ARALIK ayı içerisinde başvuru yapılabilmektedir.

KOSGEB Devlet Destekli Girişimcilik Kredisi 2019 yılı

KOSGEB girişimcilik desteklerinde 2019 yılında bir artış beklenmesine rağmen, beklenen artış yaşanmadı ve halen 50 bin lira hibe ve 100 bin lira faizsiz kredi verilmeye devam etmektedir. Bazı uzmanlar KOSGEB’in 2019 yılında 70 bin lira hibe 150 bin lira faizsiz kredi vereceğini düşünmekte idi ancak böyle olmadı.

İlerleyen dönemde 2019 yılı destekleri için KOSGEB’in bir arttırımı söz konusu olabilir ve Devlet Destekli teşvik ve hibeleri ile gündemden düşmeyen KOSGEB; 2019 yılı için limit arttırımına gidebilir.

KOSGEB Teknopazar Hibe Kredi Desteği 150 bin lira geri ödemesiz kredi vermekte olup, bu program 13 TEMMUZ 2019 tarihine kadar devam etmektedir. Bununla birlikte devam etmekte olan KOSGEB 2019 kredileri şunlardır;

Endüstriyel uygulama alanında 2019 yılında yeni bir ürün üreten veya bu ürünün kalitesini arttıran ve maliyet düşüren işletme ve girişimcilere destek sağlanmaktadır.

KOSGEB İşbirliği güç birliği projesi 2019 yılında da devam ediyor ve bu desteğin üst limiti 1000.000 TL. olup, 300 bin lirası hibe ve 700 bin lirası ise kredidir. Destek oranları ise harcamaya göre bölgeler arasında %50-70 arasındadır.

Kobi-gel projesi ile KOSGEB 2019 yılı içerisinde tüm KOBİ’lerimize destek vermeye devam etmektedir. Bu projenin içeriğine göre, iş birliği projesinde olduğu gibi geri ödemesiz hibe olarak üçyüz bin lira verilirken, 700 bin lira da sıfır faiz hibe olarak verilebilmektedir.

2019 devlet destekleri hibe ve teşvikler
2019 devlet destekleri hibe ve teşvikler

Arge ve inevasyon projeleri de 2019′ de devam eden destek programları arasındadır. Proje dahilinde KOBİ’lerimize İşlik, Kira, Makine ve teçhizat, başlangıç sermayesi, personel giderleri, eğitim harcamaları, reklam giderleri, test ve analiz, olmak üzere birçok kalemde 2019 hibe ve kredisi sağlanmaktadır.

Gelişen işletmeler piyasası KOBİ destek programı ile de 2019 yılında Kobilerimizin Gelişen işletme piyasasında halka açılabilmeleri ve %75 ve %100 oranında destek ödemesi ve teşvikler sağlanmaktadır.

Tematik proje destek programı ile 2019 yılı içerisinde 36 aylık süreçte, Meslek Kuruluşları ve KOBİ’ler KOSGEB’ e başvuru yapabilirler ve 150 bin lira tutarında geri ödemesiz hibeyi %50 ve %60 oranlarında alabilirler.

Kosgeb Sıfır Faizli KOBİ kredi faiz desteği ise Sayın Bakanımız Faruk beyin ve Kosgeb Müdürümüz Sayın Recep Biçer beyin söylemlerine göre daha fazla esnafa, daha fazla miktarlarda asıl ihtiyaç sahibi küçük esnafa verilmesi planlanıyor. Bu kapsamda 2019 yılında 2019 ARALIK ayında uygulanan projeye benzer bir proje uygulanacak ve KOBİ’lere Devlet destekli sıfır faizli kosgeb kredisi verilmesi planlanacak. Bu projeye ve diğer desteklere KOSGEB DESTEKLER sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası Vakıfbank ve Halk  Bankası Devlet Destekleri

Devlet bankalarında ise; 2019 yılında verilen destekleme ödemeleri Ziraat Bankası tarafından verilmeye devam ederken, Vakıfbank ve Halkbank tarafından da, memura ve işçiye çeşitli düşük faizli krediler verilmeye devam ediyor. Esnaf ve Sanatkarlarımız için kefalet sağlayan kooperatifler tarafından Halkbank-Esnaf Kefalet Kooperatifi destekli olarak 30 bin lira sıfır faizli kredi için 2019 yılı içerisinde yeni bir bütçe ayrıldı ve esnafımıza 30 bin lira faizsiz kredi 2019 yılında olduğu gibi 2019′ de verilmeye devam edecek. Başvuru yapamayan ve kefalet kredisi çekemeyen esnafımız üzülmesin.

Hibe yerine faizsiz kredi

Devlet kurumlarınca özellikle 2019 yılı ikinci altı ayından itibaren yapılan ödemelerin geri ödemesiz hibe yerine faizsiz kredi olarak yapıldığı görülmektedir. Bunun nedeni olarak ise, geri ödemesiz hibelerin 2019 ve önceki yıllarda sürekli proje karşılığı verilmesi nedeniyle, projesi olmayan çiftçi, esnaf veya üreticinin kredilere erişemediği değerlendirilmektedir. Ancak bahse konu 2019 Devlet Destekli Krediler ve Hibeler, geri ödemesiz yerine faizsiz olarak verilmesi durumunda, aynı bütçe ile hem daha fazla ihtiyaç sahibine hitap edilebilirken, hemde evrak ve benzeri işlemler devre dışı bırakılabilmektedir. Örneğin KOSGEB 2019 yılı ARALIK ayında sadece kayıt ve beyanname veren esnafa 50 bin lira 0 faizli kredi onayı vermiş olup, 2019 yılında esnafımız bu destekten 31 MAYIS 2019 tarihine kadar yararlanabilecektir.

Devlet Destekli Hayvan Kredisi Veren Bankalar

2019 yılında Ziraat Bankası ile birlikte Şekerbank, TEB ve Garanti Bankası da çiftçimize düşük faizli traktör, yem, küçükbaş ve büyükbaş hayvan kredisi, ağıl ve dam inşa etme, arıcılık, süt hayvancılığı, tavuk çiftliği kurulumu gibi alanlarda tarım ve hayvancılık kredileri vermektedirler. Bu bankalara başvuruda çiftçinin üzerine kayıtlı arazileri ipotek kapsamına alınabildiği gibi 2019 yılında yürürlüğe girecek olan taşınır ipotek yasası ile birlikte hayvan ipotekli hayvan kredisi ve ihtiyaç kredileri çekilebilecek.

Milli Tarım Projesi 2019

Milli Tarım Projesi ile devlet destekleri arttırılarak köylerde çiftçilik ile uğraşan ve gerçekten ekonomiye katkıda bulunan çiftçilerimize her türlü desteğin sağlanması için gerekli girişimlerde bulunacak. Milli Tarım Projesinin içeriğinde bulunan havza ekim  planına göre, 2019 yılında hangi çiftçinin hangi bölgede ne ekeceğine Devlet karar verecek ve bu plana uymayanlara destekleme ödemesi yapılmayacak. Mazot ve gübre desteği arsa ve tarla sahiplerine değil, ekip biçen, gerçek ihtiyaç sahiplerine ödenecek. Destekleme ödemeleri vakıf ve dernekler yerine direk olarak çiftçilerimizin Ziraat Bankası hesaplarına ödenecek.

Genç çiftçi hibe kredisi 2019

2019 yılı için Bakanlık Kurulu kararı ile 2019-2019 ve 2019 yılları için 3 yıllık planda genç çiftçi projeleri için 315 milyon lira kaynak ayrıldı ve bu paranın bir kısmı direk olarak çiftçilerimize ödenirken, hayvan talebinde bulunan çiftçilerimize ise yine TİGEM tarafından inek, koyun ve keçi alımı yapılarak teslim edilecek.

2019 yılında Kalkınma Ajansları Destekleri

Ankara, İstanbul, BEBKA, Çukurova gibi ajanslarda 2019 yılı için ekonomiye destek olmaya hazırlar. Bu ajanslarımız da, Devletin belirlediği sektörlerde genelde proje karşılığında desteklemelerine devam etmekteler. BEBKA 2019 yılı içerisinde Teknik Destek programında proje başına 15 bin liraya kadar destek sağlarken, 2019 yılında da bu desteklerini yeni bütçe programı dahilinde sürdüreceği değerlendiriliyor. Yukarıda belirtilen tüm teşvik, hibe ve devlet desteklemeleri için gerekli evraklar ve başvuru şartları projeyi yayınlanan Kamu kurumunca bildirilmektedir. Size uygun olan proje ve desteklemeye başvuruda bulunabilirsiniz.

About krediverenbankalar

2 comments

  1. resül yıldız

    merhabalar ben köyümedömek istiyorum hayvacılık yapmak istiyorum ama cebimde ekmek almaya param yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir